| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre dieta vegana? Vreau cat mai multe pareri pro si contra, informatii etc. Daca a adoptat cineva acest stil de viata, as vrea cat mai multe detalii: de cat timp, cum va simtiti, ce e schimbat, merita/nu, de ce, blabla.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te referi la dieta vegetariana in care pur si simplu excluzi carnea eu zic ca e ok si sanantoasa. eu am obiceiul sa alternez o saptamana dor vegetarian, o sapt normal.

daca te referi la acea dieta raw vegan in care nu ai voie nici macar sa iti gatesti mancare, fara branza, oua, lapte mi se pare o prostie si enorm de greu de tinut

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu raw, aia mi se pare o tampenie.

| Laura9977 a răspuns:

Diferente mari in categoria "cum te simti" nu sunt, cel putin nu cele fizice.
Alegerea de a fi vegetarian este una mintala, si in nici un caz necesara.
Dar sunt multe aspecte pozitive in a fii vegan. Cel putin, spiritual, te simti mai implinit si mai aproape de natura. Si salvezi multi bani cand vine vorba de "haine de blana sau de piele" - din moment ce nu-ti doresti sa ai in dulap asa ceva.
Un lucru este cert, vegetarienii nu primesc destule proteine, din moment ce se gasesc, in mare parte, in carne. Asa ca, daca nu iti place fasolea (care este bogata in proteine), o sa ai regrete!