| cnaibig a întrebat:

TPU am o intrebare am o problema la mate : se da un romb cu diagonalele 18 cm si 2, 4 dm si latura egala cu 15 cm aflati aria rombului si calculati inaltimea deci am incercat sa o fac si nu imi da binee! va rog ajutor am teza marti.

Răspuns Câştigător
| ZethOfficial a răspuns:

Aria= 18*24/2
inaltimea= aria / 15

| cnaibig explică (pentru ZethOfficial):

Iti multumesc mult

10 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Dacă nu ești în stare să faci aria rombului și pui întrebări pe TPU ca să-ți rezolve alții problema nu te aștepta să treci clasa...

| cnaibig explică:

Daca ai fi trecut prin ce am recut eu nu ai mai vorbi asa!

| PinkyFlor a răspuns:

Buna :-)

In primul rand trebuie sa desenezi rombul cu diagonalele luiwinking. Diagonala mare este egala cu 2.4 dm adica 24 cm. Iar diagonala mica este egala cu 18 cm. Latura rombului este egala cu 15 cm.
Aria unui romb este egala cu diagonala mare x diagonala mica, totul supra 2. Adica: 18 x 24 supra 2= 432:2= 216 cm patrati. Iar inaltimea nu stiu cum se afla: ori este 18 cm adica diagonala mica, ori 24:2=12 cm, diagonala mare impartita la 2. Aici nu stiu. sad Sper ca te-am ajutat cat am putut! Ai grija la teza, SUCCES! Sa iei 10 sau 9 kiss

| missmine a răspuns:

Aria rombului egal cu diagonala 1 inmultit cu diagonala 2 supra 2=18inmultit cu 2, 4 supra 2=21, 6(aria), ma mai gandesc la inaltime si-ti spun

| lSchizo a răspuns:

Ok.
Deci prima data transforma din dm in cm.
Ne da 24 cm
Aria rombului este: d1 * d2 supra 2
Adica
18*24 supra 2=432/2=216 cm patrati
b) inaltimea.
O alta formula a ariei rombului este b*h
A = b*h (aria o stim, latura o stim, aflam inaltimea [h])
216=15*h
h=216:15
h=14.4 [inaltimea si celelalte laturi se pot exprima si cu virgula. Deci nu este o problema daca iti da 14.4 happy
Funda?big grinD

| gabytzu707 a răspuns:

Serios? chiar n-ai stiut asta? asta o face si soramea dintr-a 4a-a! prin ce ai putut trece incat ti-o schimbat copilaria? ii urasc pe cei ca tine care isi dau aere!

| Rachel1 a răspuns:

Buna, pentru a afla aria rombului poti aplica formula: A romb= (diagonala1 x diagonala2):2 daca ai calculat aria poti afla inaltimea pentru ca aria rombului este egala si cu inaltimea x latura. Cum tu cunosti latura obtii inaltimea x 15= A romb ( pe care o alfii din prima formula), nu uita sa transformi din dm in cm. Succes la tezahappy

| Culda_Mirela_1971 a răspuns:

TPU am o intrebare am o problema la mate. Un romb ABCD are latura de 6cm si m

| Culda_Mirela_1971 a răspuns:

In rombul ABCD, masura unghiului BAC este de 35. Masura unghiului BAD este egala cu