| lorycool a întrebat:

Cum se calculeaza latura unui romb cand se stiu diagonalele?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece diagonalele se injumatatesc poti afla cu teorema lui Pitagora:

(latura)^2= (diagonala1 :2)^2+ (diagonala2 :2)^2

7 răspunsuri:
| Meryem027 a răspuns:

Diagonala 1 inmultita cu diagonala a doua, totul supra 2.

| lorycool explică:

Multumesc mult sinkezie!:*O zii placuta!happy

| Deniiidk a răspuns:

Diagonala MARE inmultita cu Diagonala MICA...totul impartit la 2

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deniiidk):

GRESIT! Asta e formula ariei...prostesti copilu!

| Deniiidk a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti afla latura si din arie, da daca esti bou si nu sti altfel asta e

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deniiidk):

Zi tu ma daca esti destept ca n-ai rezolvat nici un morcov cu formula aia a ta...

| ThWeY a răspuns:

Pai diagonalele se injumatatesc si se formeaza 4 triunghiuri congruente. Latura o afli cu teorema lui Pitagora intr-unul dintre triunghiuri happy