| BATTLEGROUND a întrebat:

TPU

Stim toti ca prin coliziune se poate anihila un gram de materie folosind un gram de antimaterie insa am observat ca pe internet scrie peste tot ca un gram de materie poate distruge orase intregi laughing)
Toti spun ca are proprietati distructive cu mult peste cele nucleare insa nu inteleg de unde a pornit aceasta afirmatie...

Am mai inteles ca prin coliziunea unui gram de antimaterie cu un gram de materie se produc cantitati foarte foarte mari de energie insa aceasta energie nu este distructiva!

Poate reusiti voi sa ma convingeti de ce scrie peste tot ca antimateria este mai distructiva decat bomba nucleara sad

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Ai aici un raspuns mai vechi la o intrebare asemanatoare...

http://www.tpu.ro/go-to-answer/13313386/

Nu stiu unde cititi cu totii pe internet despre "enorma putere distructiva a antimateriei"...probabil pe "Descopera.ro"... :))

Eu de obicei NU dau raspunsuri sub forma de link sau citate luate cu furca de pe internet pentru ca...mai am si neuroni in stare sa exprime o idee dar in cazul de fata... poftim, ce spune internetul:

"Antimaterie este termenul folosit pentru definirea opusului materiei formate din protoni, neutroni și electroni. În același fel în care termenul zi definește atât perioada de 12 ore de lumină, cât și perioada de 24 de ore care include noaptea, termenul materie este folosit pentru definirea atât opusului antimateriei cât și totalitatea de materie și antimaterie existentă în univers. Antimateria este formată din antiparticule. Dacă atomii din care se compun obiectele folosite de oameni sunt alcătuiți din protoni, electroni și neutroni, așa-zișii anti-atomi vor fi formați din antiprotoni, antielectroni (pozitroni) și antineutroni. Antiparticula diferă de particulă prin faptul că are o sarcină opusă particulei, dar are masa egală cu aceasta.
DACA O PARTICULA INTRA IN COLIZIUNE CU ANTIPARTICULA SA, CELE DOUA SE ANIHILEAZA, EMITAND RAZE GAMMA, FOTONI DE INALTA ENERGIE. În 1928, Paul Dirac a intuit existența antimateriei."*

*Sursa: copy/paste Wiki.

Ce am subliniat cu majuscule e..."puterea distructiva", in principal, LUMINA. :)

| BATTLEGROUND explică (pentru Darkmagic):

Pai nu mi-ai raspuns la intrebare crying Poate fi folosita antimateria ca explozibil? Se pot crea bombe mai periculoase decat cele nucleare folosind antimateria?

12 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

De fapt, interesant este, ca antimateria despre care vorbesti, este o notiune DOAR teoretica ( ceva cam cum e chestia cu Dumnezeu), tot pe acolo e. Se presupune ca exista, dar nu avem nicio dovada happy

| BATTLEGROUND explică (pentru Purec):

Frate daca nu sti nu vb. Au fost creati atomi de antimaterie la CERN asa pentru cultura ta generala!

| Purec a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

"Frate daca nu sti nu vb. Au fost creati atomi de antimaterie la CERN asa pentru cultura ta generala! "

Citeste comunicatul CERN, ala in engleza, si vezi despre ce este vorba in realitate, asta inainte sa te iei de mine aiurea

| Inferno a răspuns (pentru Purec):

Iar bati campii. Particulele de antimateie sunt tot atat de teoretice ca si cele de materie.
"Antimateria poate fi produsă pe Pământ:

în acceleratoare de particule, fie prin ciocnirea unor fascicule de particule subatomice cu ținte fixe, sau cu alte fascicule de particule, fie prin ciocnirea materiei și antimaterie (protoni cu antiprotoni sau electroni cu pozitroni);
prin descompuneri radioactive de nuclee atomice. Un astfel de nucleu este folosit pentru tehnica de imagistică medicală denumită scanare PET sau tomografie cu emisie de pozitroni;
când particule cosmice de înaltă energie (asemenea celor provenind de la Soare care se numesc vânt solar) se lovesc de nuclee din atmosfera Pământului. Ele se anihilează foarte repede cu particulele de materie din jurul lor, rezultând noi particule sau lumină"

Pana si banana pe care o mananci are cantitati mici de antimaterie.

| Inferno a răspuns (pentru Purec):

Existenţa antimateriei a fost prezisă la nivel teoretic de o serie de ecuaţii matematice dezvoltate de fizicianul Paul Dirac, în încercarea sa de a combina teoria relativităţii cu ecuaţiile care guvernează comportamentul electronilor. Pentru a da sens practic formulelor matematice folosite, Dirac a trebuit să prezică existenţa unei particule similare electronului, dar încărcată cu sarcină electrică pozitivă. Particula aceasta, numită de el pozitron în 1929, avea să fie descoperită experimental în 1932. Alte particule de antimaterie au fost descoperite în 1955, când experimentele realizate cu ajutorul acceleratoarelor de particule din epocă au confirmat existenţa antiprotonului şi a antineutronului.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

M-ai lămurit când ai dat ca dovada un site de genul. Îți spun si tir, citește comunicatele emise de CERN, ca sa vezi despre ce este vorba, alea oficiale si discutam apoi

| Inferno a răspuns (pentru Purec):

Of, of, of, ce sa faci cu ignoranta asta.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

"Of, of, of, ce sa faci cu ignoranta asta. "

Citeste, si ai sa vezi ca exista o mica diferenta itnre ce crezi tu si ce este cu adevarat. E drept ca vreau si eu sa te "incit" putin si sa te enervez prin ceea ce iti scriu, dar citeste totusitongue

| RAY a răspuns:

Man sunt ipoteze, se crede, inca nimeni na si pus in practica asta

| crbogdan a răspuns:

Parerea mea este ca sunt prostii, aiureli.