| dchaesc a întrebat:

Hei TPU

Am citit pe internet pe foarte multe siteuri ca antimateria ar avea proprietati explozibile foarte mari echivaland bombele nucleare dar pe alte siteuri am citit ca aceasta afirmatie este falsa si ca antimateria nu are proprietati explozibile deoarece un gram de antimaterie nu poate distruge decat un gram de materie, un kg de antimaterie distruge un kg de materie si asa mai departe...

Pana la urma care este adevarul? Are sau nu antimateria proprietati explozivile incredibil de mari asa cum se spune sau nu?

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Este adevarat ca trebuie sa citesti putin mai mult in domeniu ca sa intelegi si motivele pentru care se intampla.

Oricum, doar o parte din fizica normala, facuta la scoala se aplica si in fizica nucleara.

Asa numita anihilare a materiei cu antimateria degaja cantitati foarte mari de energie. Deoarece se schimba niste smecherii pe acolo, se schimba starea de existenta, in fine. E complicat, deoarece se merge la nivel de particule elementare.

| Radu284 a răspuns:

@.@
Tu cred ca nu ai inteles nimic.
O bomba atomica are cateva zeci, uneori sute de KG de 'explozibil' nuclear. Doar o parte FOARTE mica a masei acelui material este transformata in energie. La antimaterie, un gram de antimaterie (in contact cu amterie normala) va transforma 2 grame de material in energie.

Se poate calcula usor cata energie va rezulta din aceste 2 grame. Hint: e una din cele mai faimoase ecuatii din lume.