| Duucu a întrebat:

Trăiești sub regulile impuse de societate sau ești o persoană liberă? De ce?

Răspuns Câştigător
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Mhm...
Nu sunteti ma liberi, niciunul.De la nastere ati fost nascuti intr-un mediu social ce urmeaza sistemele morale ce va limiteaza libertatea de a face diferite lucruri ale caror consecinte sunt negative,din punct de vedere al acestor sisteme.Dar,odata ce constiinta umana incepe sa evolueze,ajungand la maturitatea deplina,te poti debarasa de morala,dar bineinteles,cu riscul de a trage anumite urmari negative sau pozitive, depinzand de actiunile tale.
Poate fi si o alta varianta, aceea ca omul, prin puterea ratiunii, are libertatea de a alege sub influenta caror conduite morale sa se conformeze.Un alt caz ar putea reprezenta gradul de influentabilitate ce-l poseda o persoana, fapt prin care determinarea persoanei respective de a urma sistemele eticitatii mediului social din care face parte este justificabila.

23 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pot să mă consider liberă cât am chef, realitatea e alta: toţi suntem influenţaţi de regulile societăţii, mai mult sau mai puţin, conştient sau inconştient, şi, ne place sau nu, facem parte din una.

| Kaℓi a răspuns:

E o iluzie, libertatea. Si in conditiile astea, ar trebui sa ne simtim suficient de liberi in situatia in care nu suntem obligati sa facem ceea ce nu vrem. E o exagerare sa spui "sunt liber pentru ca fac ce vreau".

| Florentina_7104 a răspuns:

Sunt o persoana libera pentru ca fac ce vreau si am curajul sa infrunt regulile impuse de societate care, adesea sunt gresite. Noi am trebui sa ne dictam stilul de viata in functie de ce simtit si de ce avem nevoie, nu altii

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Iar daca intreaga umanitate s-ar razvrati, daca nu am mai trai sub regulile impuse de societate, atunci nu ar mai exista civilizatia, am fi mult mai involuati.

| geoka23 a răspuns:

Da asa este de la nastere dar poti alege sa stai si sa faci te te-a invatat societatea sau sa faci ce sti tu, unde te duce visul tau visele si sa faci ce nu ai m-ai pana acuma.Eu asta fac ce n-am facut.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Doar gandirea iti poate fi libera. In rest traiesti printre ceilalti oameni si trebuie sa te supui unor reguli, fie ca ne place sau nu. Asa e omul, nu poate trai singur.

| Wøodenpints a răspuns:

Ce-mi place că mulți se consideră persoane libere. Stați dracului jos că habar nu aveți ce-i aia libertate. Nu v-ați născut cu ea. Stați cu curul pe scaun pe net și vă credeți atât de liberi și independenți față de societate.

| ErrorFound a răspuns:

Ba da toti sunteti liberi...
Da ma si eu sunt liber. Sunt liber sa incalc orice lege/regula facuta de om deci nu am vreo bariera care sa ma opreasca. Acum depinde de mine daca vreau sa fac asta sau nu. Ideea este ca nimic nu ma poate opri sa fac ceea ce vreau, dar depinde de mine daca vreau sa fac acel lucru sau nu.

| Seby90 a răspuns:

Ambele, am libertatea sa o frec cand si unde vreau eu... bine, mai putin in public, adica pot si in public dar fara arest nu pot.

Dar totodata trebuie sa ma supun unor reguli / legi pentru incadrarea in societate.

Personal, ignor majoritatea regulilor care mi se par stupide sau nelalocul lor. Si sunt destule!

| Ibrahimovic a răspuns:

Nu putem fi liberi intotdeauna. Uneori trebuie sa ne alaturam celorlati chiar daca ne place sau nu.

| DimLight a răspuns:

Dar sistemul nu ti l-ai creat tu deci nu esti liber decat in limita acestuia

| presus a răspuns:

Salut, sunt o persoana libera pentru ca asa imi place.

| yumary a răspuns:

Buna happy
Pai ma consider o persoana libera happy
Adica daca toata lumea ar trai sub regulile inpuse de societate, nu ar fi plictisitor thinking
Eu una cred ca nu putem sa treaim numai dupa reguli dar nici fara ele happy
Bafta!

| Swal a răspuns:

Eu cel putin traiesc dupa legile civile, imi confisca libertatea daca nu o fac.
In rest, totul este ghidat de mine.
Sunt ateu, deci nu-s manipulat in cel mai nesimtit mod.

| UnunderstoodArtistHere a răspuns:

Niciodata nu esti liber in adevaratul sens al cuvantuleui... Daca faci ceva rau si scapi de autoritati, nu scapi de Dumnezeu dupa ce mori

| sticla09 a răspuns:

Din moment ce-s aici, tu ce zici?

| Agalloch a răspuns:

Ce reguli mă?
Nu cred că-s o persoană total independentă, dar nu trăiesc nici sub regulile impuse de societate. Dar ia zi-mi şi mie, la ce reguli impuse de societate te referi?

| ICHBalexnunu a răspuns:

Liber, sa te iei dupa societate e o mare prostie si oricum nimeni nu este complet liberdin cauza ILUMINATI( daca nu sti ce e asta cauta pe net o sa ramai putin socat daca nu stiai de ea)!

| Duucu explică (pentru ICHBalexnunu):

Illuminati au dispărut acum mult timp în urmă. Ceea ce auzi de la Cedry2k sunt aberații.

| 7Omar7 a răspuns:

Sunt persoana libera
pentru ca inspre deosebire de persoanele care stau sub regulile societati eu incerc sa nu fac mereu cea ce trebuie
DAR daca e prea multa libertate apare haosul imagineazati un oras liber fara reguli fara restricti.
fiecare ar face cea ce vrea

| DimLight a răspuns (pentru 7Omar7):

E foarte simplu de imaginat, practic dupa o vreme nu ar exista haos pentru ca oamenii s-ar grupa ca in epoca de piatra in grupulete mici sau poate chiar ar reveni la un sistem social ca cel din prezent, insa oricand ar exista/există unii membri avantajati de şansă lucru ce duce oricand la posibile conflicte sau destabilizari ale sistemului; daca toti ar avea reurse infinite si sanse fix egale probabil conflictele ar fi minime sau de comun acord insa cum asta e ceva utopic vor exista constant conflicte/razboaie/revolte. practic asta garanteaza si faptul ca nimeni nu e complet liber si nici nu va fi