| Andrei15_4746 a întrebat:

Traiesc pentru a muri, sau mor pentru ca am trait?

Răspuns Câştigător
| zăGhost a răspuns:

Depinde de viziune fiecăruia. Prima variantă e mai pesimistă, a două realistă. Eu una prefer ceva mai optimist "trăiesc pentru a-mi realiza visele, mor pentru că le-am realizat"

20 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Mori pentru ca te-ai nascut.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Pentru un moment am crezut că e o altă întrebare a Blondissimei.

| DorelSudoru a răspuns:

Da

| thealchemist a răspuns:

E un cerc vicios, nu poti face una fara alta.

| Încrucişătorul a răspuns:

Depinde... traiesti ca sa mananci sau mananci ca sa traiesti?

| tsevaoth a răspuns:

Daca nu descoperam tu sau eu sau oricine sensul vietii, trecem prin viata tot morti. Daca gasesti sensul vietii il vei gasi si pe al mortii. Apuca te de treba cat mai esti viu.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Moartea e singurul lucru care face viata sa fie viata

| Ofiintă a răspuns:

Fiecare dintre noi traim in aceasta viata nu neaparat pentru a muri, pentru a invia intr-o alta viata
Nu mor pentru ca am trait pentru ca in aceasta lume toti suntem morti si asteptam sa inviem...

| winter a răspuns:

Pai daca n-am muri, planeta asta ar fi plina de oamenii

| Nicoleta99_2733 a răspuns:

Mori pentru ce ai trait. asta este. sper ca te-am ajutat funda?batting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| Lucrian a răspuns:

Total de acord cu PhantomOfTheOpera
ceva de genu vroiam sa raspund, dar nu mai este cazul. eu i-as da funda happy

| GuardianAngel_1273 a răspuns:

Mor pentru. ca am trait.
eu sunt ateu si iubesc viata...niciodata nu o sa astept moartea.
uitate si tu la niste documentare cu iisus sau mona lisa si vei fi de aceeas parere cu mine.
nu fii ca altii care nu cauta rasp la intrebari ci asculta ce spun altii pentru a speria lumea.
demult era un haos total, insa cineva l-a inventat pe Dumnezeu spunandu-le ca daca in timpul vietii omoara fura etc. vor ajunge in iad, unde vor plati pentru faptele lor. de atunci toti cred in Dumnezeu.
scuze ca am derivat rasp. dar sper sa intelegi si tu ceea ce cu greu am inteles si eu pentru ca inainte credeam foarte mult in El pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profund. Aproape la fel de profund ca un poponar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andrei, poate ca tie iti ia cateva secunde sa citesti un text de zece cuvinte, probabil ai mintea mai inceata si de la asta.
Am citit intrebarea fiindca e una publica, postata pe un site public. De altfel, ca sa-mi dau seama ca intrebarea e de doi lei, cu pretentii de filosofie, trebuia sa o citesc, initial. Cam asta e ordinea: citesti, aplici stanta. Dar probabil logica ta functioneaza doar in marsarier. Tu ramai in continuare cu impresia ca ai pus o intrebare de pomina si ca esti un filosof de isprava, desi, probabil, singurele tale lecturi sunt Tom Degetel si Capra cu 3 iezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traiesti,pentru ca sufletul tau trebuie sa inmagazineze, multe cunostinte din viata asta.Mori,atunci cind trebuie sa mori, asa cum a fost scris.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traiesc pentru a ma bucura de placerile vietii si mor pentru ca inima mea a cedat.

| AzZy a răspuns:

Sunt o mie de motive pentru care traiesti, dar mori dintr-unul singur: ca ti s-a terminat viatabig grin

| Дηdu a răspuns:

Nici una nici alta!
Existipentru a cunoaste necunoscutul si ati trai viata asa cum vrei! Nu pentru a muri!
Ceti veni cu intrebarea asta?laughing)

| Gymy a răspuns:

Filozofica laughing)
eu sunt de parere ca atat timp cat traiesc, traiesc, si moartea este o etapa a sufletului asa cum este si nasterea, deci traiesc pentru ca sunt un calator pe aceste pamant si mor pentru a trece intr-o alta etapa a sufletului