| bleakk a întrebat:

Transformarea unei omizi in larva, dupa care in fluture se poate numi evolutie in sensul darwnist? Nu cunosc foarte multe si sunt curios daca aceasta metamorfoza se incadreaza?

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Nu, chiar asa se numeste: metamorfoza si nu evolutie, desi are ca scop in ultima instanta ceea ce Darwin stabileste ca fiind scopul principal al evolutiei, si anume supravietuirea speciei intr-un mediu dat. Evolutia inseamna capacitatea unei specii de a se adapta unui mediu, inclusiv prin modificari biologice, in vederea supravietuirii speciei respective. Metamorfoza este parte din evolutie, in general, a speciei care o practica. Metamorfoza este ciclul de viata a individului membru al unei specii de insecte pe cand evolutia este ciclul de viata al speciei de insecte, in intregul ei.

3 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu, sunt etape in dezvoltarea unui organism.

| Artegor a răspuns:

As tinde sa cred ca nu, deoarece evolutia Darwinista presupune evolutia de la stadiul A la stadiul B pe o perioada mai mare, in timp ce omida devine fluture pentru ca asa a fost conceputa; o specie evolueaza in sens Darwinist in momentul in care se transforma din ceva ce era "perfect" in forma initiala in ceva imbunatatit (sau, macar, diferit)

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Stiu ca sistemul educational e slab pe domeniul evolutionism. dar e nevoie sa iti dai seama de asta si sa suplimentezi tu https://www.youtube.com/watch?v=X8kTMxfpLng