| tonyc7 a întrebat:

Uleiul de bucatarie provoaca rugina? (daca aplic peste un surub pentru ca acesta sa se poata defileta mai usor)?

8 răspunsuri:
| StripperRaoul a răspuns:

Nu provoaca

Bula
| Bula a răspuns:

Daca este surub ruginit, poti sufla pe el spray anti-rugina (multi soferi au) sau pui putina motorina peste surub, sa curga in interior, pe filet. Trebuie lasat cateva zeci de minute si incercat defiletarea. Daca nu merge, atunci se repeta ungerea.

| tonyc7 explică (pentru Bula):

Surubul este in stare perfect noua, insa se defileteaza foarte greu. Iar eu nu am la indemana decat ulei de bucatarie. Deci provoaca rugina acest ulei?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vrei sa il desfiletezi, poti da cu apa sau mai bine, otet. E vorba de penetrarea ruginei existente, pentru a desfileta surubul.
Uleiul de gatit nu e deloc penetrant, si lasa in urma niste depuneri destul de tari, cand se usuca. Un mic amestec de otet si sapun lichid vor debloca surubul, dar vezi sa pui pe filet, nu pe capul in care bagi cheia, ca sa nu alunece.

Bula
| Bula a răspuns (pentru tonyc7):

Uleiul de bucatarie nu e bun, nu se foloseste la suruburi /mecanisme!
Incearca cu cheie /surubelnita mai puternica, perfect potrivita!
Daca nu te descurci, atunci apeleaza la cineva cu mai multa experienta!

| mi25 a răspuns:

Provizoriu este bun, dar rancezeste si prinde miros.
La tara, cand eram copil se ungeau balamalele usii sa nu scartie cu ulei de mancat, ulei comestibil. Nu se numeste ulei de bucatarie. laughing

| ionur a răspuns:

Uleiul de măsline este cel mai bun și sănătos eu mereu îl iau fac niște nageți cu ulei de măsline de te lingi pe degete și mai iau și cușcă dinaia iute rău de tot.

| Mihai0101 a răspuns:

Din contra uleiul nu provoaca rugina ci faciliteaza desurubarea, insurubarea lui mai usoara!
Exista si ceva solutii anti-rugina pe la magazin intreaba doar si nu sunt scumpe.