| georgesur a întrebat:

Un aparat destinat unor masuratori in spatiul cosmic are 8 kg (pe Pamint). Stiti cite kg are acel aparat pe ISS (Statia Spatiala Internationala)?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Greutatea aparatului va fi 0 kg (imponderabilitate), dar masa lui va ramane tot 8 kg!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are tot atatea kg, adica, aceeasi masa. In schimb, greutatea lui nu va mai fi de aproximativ 80N, ci mai mica, dar nu zero. Zero este doar rezultanta dintre greutatea acestuia (forta de atractie pe care Pamantul o exercita asupra lui) si forta centrifuga, datorata miscarii de rotatie, pe care o executa odata cu Pamantul. Cu alte cuvinte, asupra aparatului actioneaza doua forte de sens opus, a caror rezultanta e zero. Una joaca rol de forta centripeta (greutatea), iar cealalta este o forta inertiala (forta centrifuga). Sau cam asa. Raspunsul este acelasi: masa aparatului este de 8kg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns: