| Anonimuserr a întrebat:

Ce temperatura este pe luna? de au astronautii acel costum gros.
Ce temperatura este in spatiul cosmic pe la 350 de km unde se afla statia spatiala internationala si nu numai in spatiul cosmic?

Nu va speriati intreb ca poate stiti ca ati citit, vazut documentare si stiti.
Multumesc Anticipat!

9 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

La polul sud al lunii in cratere unde nu patrunde lumina soarelui niciodata se ating temperaturi de -238 C mai scazute decat pe planeta Pluto care este cea mai departe de soare. Insa la suprafata Lunii datorita absentei atmosferii razele solare ajung direct pe suprafata scoartei lunare si temperaturile sunt ridicate 130 C si in acelasi timp partile neluminate de soare au temperaturi foarte scazute -160 C.
@Gameshell ha ha ha he he he mai "jocurile iadului" hai sa-ti dau rateta de combustibil care baga cosmonauti la foc pentru ca sa zboare, N2O4 Aerozine50(UDMH/N2H4). Mi-a placut tare de de tot asta "Deci. pe pamant motoarele pornesc cu foc" mai fratie modulele lunare nu avea motor cu abur, si "cum se aprindeau motoarele ca pe luna nu poti aprinde focul ca nu e aer". Uite ca sa ti se lumineze mintea putin si sa iesi din medievalism te intreb ceva mai pamantesc, cum respira scafandri in apa? Poate faci legatura cu aprinderea "focului" la modulele lunare. rolling on the floor

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

0 grade Kelvin (temperatura Universului).
t C = tK-273, 15 (adica 0 - 273, 15 = -273, 15 grade Celsius).

| mihaibrasov a răspuns:

Http://www.solarviews.com/eng/moon.htm

Variaza intre -153 grade Celsius noaptea si 107 grade Celsius ziua. Deci nu ai avea sanse sa supravietuiesti.

| ramona30 a răspuns:

Pe Luna, fara atmosfera temperaturile sunt extreme, adica variaza intre 40 de grade kelvin si 296 de grade kelvin(scazi 273 si afli gradele celsius). In spatiul cosmic, tot asa, bate spre minus 200 de grade celsius

| adriangabor92 a răspuns:

238 de grade Celsius.

| Anonimuserr explică:

Stati ca nu inteleg.
Ori e cu minus ori cu plus?
Cand au fost astia pe luna nu era cu minus?
la 270 de grade nu ia foc costumul ala?

| Anonimuserr explică:

Cand s-au plimbat pe luna cu masina in 1969 ce temperatura era acolo?

| Gameshell a răspuns:

Stii ceva frate nu mai tot spuneti de costum spatiale ca nu a fost nimeni pe luna straight facestraight face si stii dc?
Deci.de pe pamant motoarele pornesc cu foc
Cand se intorcea de pe luna Pe pamant cum se aprindeau motoarele ca pe luna nu poti aprinde focul cu nu este aer
judecati si voi putin straight facestraight facestraight face stiu ca uni nu cred ce am scris eu acum
asa ca imi racesc gura degeaba...chatterbox... uni sper ca au inteles

| IsenHel a răspuns (pentru Gameshell):

Ai auzit de Oxigen lichid? Asa ca chestie... Ca sa imi racesc si eu gura degeaba happy Brain! Use It!winking