| Sofiaclod a întrebat:

Un exemplu de oțel moale?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

OL35

| sabin89 a răspuns (pentru Bula):

Apropo, există şi OL 32?

| Bula a răspuns (pentru sabin89):

Eu am intalnit OL35, la care i se zicea "Fier beton".
Probabil, exista si alte denumiri /incadrari, in functie de compozitie (metale de aliaj + carbon).

| NLS a răspuns (pentru Bula):

In constructii se foloseste doar PC52 pentru armatura de baza (calareti la placi, bare longitudinale la grinzi si stalpi sau centuri, etc))
si OB37 pentru etrieri, sau pentru armatura in camp la placi
Plasele sudate cu ochiuri de 6, 8 sau 10cm, cu care se leaga armatura de camp sunt de regula tot din OB37.

OL35 nu exista, numele complet e OLC35 (standard romanesc), si nu face parte din clasa otelurilor usoare, pentru ca are intre 0, 30 si 0, 40% carbon.

| sabin89 a răspuns:

OL 34

| NLS a răspuns:

"Otel moale" (sau "oțel usor", sau "oțel cu carbon simplu") poarta denumirea orice aliaj de fier cu carbon (C)
(plus alte elemente, de regula Mn, Si, Ni, Cr, P, S),
in care carbonul se gaseste intre 0, 05 si 0, 25%

OL32.1 = 0, 12 % C (carbon)
OL34.1 = 0, 15 % C
OL37.1 = 0, 20 % C
OL37.2 = 0, 18 % C
OL37.3 = 0, 17 % C
etc.

Cele de mai jos
AISI 304 (1. 4301) = 0, 07 % C
AISI 303 (1. 4305) = 0, 10 % C
etc.
desi corespund din punct de vedere al procentului de carbon, fac parte din clasa otelurilor inoxidabile,
continand cantitati mari de crom si/sau nichel (pana la 18% crom, sau 8% nichel), elemente care il fac aproximativ imun la coroziune (rugina).