| alexandrunaj a întrebat:

Exista mai multe tipuri de otel? Am citit pe internet ca o piesa se face fie din fier fie dintr-un otel moale. Cum adica otel moale? E gresita traducerea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca exista. Fierul simplu nu poate fi folosit pentru piese, datorita coroziunii. Pentru piese se foloseste otelul (aliaj de fier cu carbon) sau otelul aliat cu alte metale. Denumirea de otel moale se foloseste pentru aliajul cu continut mic de carbon.

| halogen001 a răspuns:

Otelul este un aliaj ce contine fierul si carbon (carbon sub 2, 11 %). Peste 2, 11% carbon = fonta. Proprietatile variaza in functie de continutul de carbon si de elementele de aliere. Daca e mai putin carbon, otelul e mai moale.

| AndreiM77 a răspuns:

Da! Exiata multe tipuri de oțel. Diferă cantitatea de fire+carbon+ alte elemente. Este oțel laminat, oțel de carbon de calitate, oțel pentru arcuri, oțel pentru rulmenți. Adica OL37 este oțel laminat, acel 37 înseamnă 0, 37 % carbon, este oțel de proastă calitate, mai sunt OLC45, OLC47, RUL oțel pentru rulmenți, ARC oțel pentru arcuri, etc. Mai sunt și oteluri mai speciale cum este oțelul manganat și îl face special pentru ca este foarte tare, adica dacă îl lovești dintr-un loc cu un ciocan de ex. în acel loc devine de 50-60-70 de ori mai tare, nu îl poți găurii, tăia sau alte chesti, din câte știu e folosit pentru seife.