| UnuPentruAltu a întrebat:

Un om care este supus, este supus de la sine sau este determinat?

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Ambele.

| Sn4k3 a răspuns:

Este nedeterminat.

| Delcatty a răspuns:

Depinde, in primul rand, daca constientizeaza ca este supus.
De exemplu, un dependent de droguri este supus inconstient atunci cand crede ca se drogheaza din placere, ca nu are constrangeri si ca se poate lasa oricand. Aici mai este supus si de la sine. Libertatea de a alege sa nu se drogheze ii este luata de o nevoie foarte presanta de a isi mai lua o doza.

Cazul in care omul supus este determinat apare des in culte. Membrul considera ca isi sacrifica libertatea alegand supunerea pentru un scop nobil, pentru o cauza cruciala. Este constient de asta si, in teorie, poate alege sa nu se mai sacrifice pentru acel subiect. Partea practica e mai grea si anume cand oamenii incearca sa te forteze sa ramai amenintandu-ti integritatea in diferite feluri. Daca continui supunerea din motivul acesta, este si de la sine, si determinata (imi iau singur libertatea alegand sa continui activitatea pentru o cauza care nu ma intereseaza, dar imi este teama pentru siguranta mea, daca ma asalteaza membrii ramasi?).