| Inferno a întrebat:

Un proton si un electron se atrag deoarece protonul este incarcat pozitiv iar electronul este incarcat negativ.

Un proton cu un neutron de ce s-ar atrage?
Neutronul este neutru.

P.S.: Exista o forta de atractie intre proton si neutron. Asta e principalul motiv pentru care nucleul atomic este stabil.

P.S.2 Ce este obscen la intrebarea de mai sus?

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Suntem in vacanta, maine e Revelionul, lasa dilemele astea pentru la anul happy

| gratargratar a răspuns:

Simplu spus datorita faptului ca si protonii si neutronii sunt la randul lor constituiti din alte particule elementare numite quarcuri, care alcatuiesc elemente subatomice incarcate electric numite hadroni. Asa incat si intre neutroni si protoni se creaza legaturi cu ajutorul schimbului de hadroni la fel cum se creaza intre molecule, cand vorbim de schimbul de electroni. Fortele dintre hadronii prezenti in nucleu sunt mult mai puternice decat fortele electromagnetice intermoleculare.

| Inferno explică (pentru gratargratar):

"Fortele dintre hadronii prezenti in nucleu"
Aici ai vrut sa spui quarci banuiesc, nu hadroni.