| navarre a întrebat:

Un scandal zguduie Biserica Ortodoxa Romana din temelii: unul dintre cei mai,, apreciati" preoţi de la Mitropolie, Preacuviosul Ieromonah Teoctist Nichitean (25 de ani), a fost filmat făcând sex cu un bărbat, în căminul Arhiepiscopiei Bucureştilor, situat în Dealul Mitropoliei.

Chiar si in fata dovezilor sunt unii care spun ca,, ce doar nu tebuie sa facem ce face popa ci ce zice popa", dar merg in continuare, le pupa mana, stau in genunchi in fata lor si-isi spun pacatele. Incredibil cata indogmare! Voi chiar credeti ca numai prin popi putem sa-l descoperim pe D-zeu? Eu IL port in suflet oriunde as fi, fara sa am nevoie de,, mijlocitor", deoarece eu insumi sunt mijlocitorul cel mai in masura, fara a avea nevoie de ritualuri inventate si fara valoare, doar pentru insusirea de favoruri banesti, de catre popi, pastori, predicatori si toata sleahta de,, manipulatori" care ne spun ca,, aceasta este calea"! Nu este adevarat. CALEA, ADEVARUL SI VIATA o stapaniti voi prin gandirea voastra, prin moralul vostru si prin iubirea neconditionata de adevaratul divin, nicidecum cel,, descris" de unele fete bisericesti!

11 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Toata chestia asta ma lasa rece la nivel cognitiv. Parerea mea este ca toata tarasenia cu existenta mai multor religii are ca scop segregarea oamenilor in categorii, de aici apar si unele chestii contradictorii intre oameni, apartinand diferitor religii! Era mult mai bine daca nu existau religiile. Important e sa constientizezi ca exista un singur Dumnezeu, unul universal, omniscient, omniprezent. Sper ca am fost indeajuns explicit!

soothe
| soothe a răspuns:

Coane, relatia ta cu Dumnezeu este unica, indiferent de ce face popa cutare sau cutare. Esti liber sa procedezi cum doresti. Lucrurile nu se schimba nici cand este vorba de un rabi, sau imam, de un saman sau de un preot budist. Toti sunt oameni.
Faptul ca faci prozelitism, este problema ta.
Indraznesc sa cred ca daca ai avea cateva mii de prozeliti si v-ati organiza cumva, ai infiinta o secta si ai impune regulile tale, pe care tu (poate) le-ai crede corecte, pentru ca deja ai crede ca esti in legatura directa cu Dumnezeu si pentru prozelitii tai nu numai pentru tine. Ai deveni si tu un altfel de popa.
Scenariul este vechi si s-a repetat de sute de ori in ultimile cateva sute de ani.
Daca esti tare si esti "ales", invata-ne cum sa facem o meditatie, cum sa ne curatam de energii negative, cum sa ne apropiem de Dumnezeu sau Iisus Christos. Daca nu, lasa-ne linistiti sa le descoperim singuri.
Mergi cu Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| shalimar a răspuns:

Navarre, dany, sunt total de acord cu voi.nici eu nu as fi putut sa o spun mai bine. v-ati spovedit vreodata? sunt sigura ca da.eu doar o data cand aveam 8 ani cand am fost cu scoala. a doua oara m-am dus singurica la 15 ani.stiti cum a decurs? ne-a adunat preotul pe mai multe fete intr-un colt si ne-a invitat sa ne spunem pacatele.ha,asta a fost prea mult. m-am ridicat si am plecat.stiam ca trebuie sa fie ceva confidential, nu in grup ca la 8 ani cand singurele tale pacate sunt minciuna si neascultarea parintilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@navarre, de cand il porti tu in suflet pe Dumnezeu, cel pe care pana acum l-ai injurat? Sau ai o noua tactica de abordare mai blanda a subiectului? Hai, te rog, nu ne mai incuraja, calea, adevarul si viata...stim noi cine este si, nu este problema ta ce credem, in cine credem si, de ce credem. Asta este o problema personala si intima. Cred ca tu ai avut o problema grava in copilarie cu un preot, altfel nu-mi explic ura ta. Daca vrei sa stii, nici mie nu-mi plac popii, doar Preotii. Adica cei cu har, cu respect pentru cele sfinte si care intr-adevar sunt cu credinta adevarata in fapte. Din pacate sunt putini, dar nu este problema noastra. Nu te mai canoni cu Biblia si preotii, lasa-i in amarul lor si tu vezi-ti de viata ta si fii fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnul cu tine, navarre.sa ajungi in rai.in rest, urmeaza-ti setea, pana la saltul cel mare.viata e frumoasa. iar clipa mortii ar fi la fel, se zice.asa o fi.om muri si om vedea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu te inteleg. Oare nu vezi ca inca sintem oameni cum ne stim de citeva mii de ani? Ce vrei? Preoti translucizi? De unde?

| p1sycutza a răspuns:

Preotii sunt investiti de Dumnezeu cu harul transmiterii tuturor oamenilor a puterii Lui. faptul ca pacatuiesc ca oameni NU le afecteaza acest har. Sincer, navarre aberezi mult, acele "ritualuri" cum le spui tu sunt o hrana pentru sufletul credincios care cauta alinare, care cauta sa se desprinda de aceasta lume pacatoasa.Incearca sa treci pe la biserica si nu mai spune prostii.

| p1sycutza a răspuns:

INCREDIBIL unde te duce pe tine prostia si necredinta. Daca ai fi crezut in Dumnezeu nu ai mai fi aberat atat. Mi-e mila de tine!