| noreligion a întrebat:

Una dintre cele 10 porunci pe care Dumnezeu i le-a,, dictat" lui Moise pe cand acesta vorbea cu o tufa, este SA NU FURI.

-De ce Dumnezeu ii indeamna pe evrei sa fure?

Iesirea 3:21-22
,, 21. Voi da poporului acestuia trecere înaintea Egiptenilor şi când veţi ieşi, nu veţi ieşi cu mâinile goale,
22. Ci fiecare femeie va cere la vecina sa şi de la cea care stă cu ea în casă vase de argint, lucruri de aur şi haine şi veţi împodobi cu ele pe fiii voştri şi pe fetele voastre şi veţi prăda pe Egipteni".

-Este Dumnezeu sadic? Oare el nu stie ca culpa nu este colectiva, ci individuala?

Iesirea 4:21-23
,, 21. Şi a zis Domnul către Moise: "Când vei merge şi vei ajunge în ţara Egiptului, caută să faci înaintea lui Faraon toate minunile ce ţi-am poruncit. Eu însă voi învârtoşa inima lui şi nu va da drumul poporului.
22. Dar tu să zici lui Faraon: Aşa zice Domnul Dumnezeul Evreilor: Israel este fiul Meu, întâi-născutul Meu.
23. Îţi zic dar: Lasă pe fiul Meu să Mi se închine; iar de nu-l vei lăsa, iată, îţi voi ucide pe fiul tău cel întâi-născut".
Adica, Dumnezeu se joaca cu vietile unor copii nevinovati. El il trimite la Faraon pe Moise, insa tot el, prin puterile,, supranaturale" pe care le are, il determina pe Faraon sa nu faca intocmai ce-i spune Moise, numai pentru a-si arata el puterea de guru.
Iesirea 3:19
,, 19. Eu însă ştiu că Faraon, regele Egiptului, nu are să vă lase să plecaţi, până nu îl voi sili Eu cu mână tare."

-De ce procedeaza Dumnezeu asa, cand putea foarte bine sa scoata poporul evreu din Egipt fara sa pedepseasca si pe Egipteni?

-De ce pedepseste Dumnezeu animalele si copii nou-nascuti? Ce vina au ei in toata aceasta,, disputa" de,, suveranitate"?
Iesirea 9:3
,, 3. Iată, mâna Domnului va fi peste vitele tale cele de la câmp: peste cai, peste asini, peste cămile, peste boi şi oi şi va fi moarte foarte mare."
Iesirea 9:6
,, 6. Şi a doua zi a făcut Domnul aceasta şi au murit toate vitele Egiptenilor, iar din vitele fiilor lui Israel n-a murit nici una. "

Iesirea 11:4, 5, 6
,, 4. Şi a zis Moise: "Aşa grăieşte Domnul: La miezul nopţii voi trece prin Egipt
5. Şi va muri tot întâiul născut în pământul Egiptului, de la întâiul născut al lui Faraon, care urmează să şadă pe tronul său, până la întâiul născut al roabei de la râşniţă şi până la întâiul născut al dobitoacelor.
6. Şi va fi plângere mare în tot pământul Egiptului, cum n-a mai fost şi cum nu va mai fi."

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Raspunsul tuturor intrebarilor voastre il gasiti in: Luca 14:26.
Enjoy happy happy

19 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

@anad, asa va aparati voi acest "adevar" - stabilit de majoritate. Nu iti poti explica cum este posibil ca "Dumnezeu" care inseamna iubire, dreptate, viata, adevar, sa aiba un asemenea comportament, sa fie imoral in conformitate cu realitatea noastra? Creatorul universului sau idolul imaginat, nu ar trebui sa fie sensibil la mirosuri de carne fripta, nu ar trebui sa instige...nu ar trebui sa fie imoral, nu este logic si normal ca creatorul universului sa aiba caracterul Dumnezeului biblic.
Nicio problema, inteleg de ce nu va plac intrebarile sau discutiile pe tema religioasa, inteleg de ce raspunsurile sunt atat de subiective si total pe langa, inteleg persoanele care acuza aceste discutii. Oare este "Adevarul" in pericol?

| anad a răspuns:

Cred ca ai probleme cu intelegerea bibliei( daca nu te-ar interesa nici nu ai deschide-o!) si ar fi bine sa-ti consumi aceaste nedumeriri pe un site de specialitate! Aici provoci doar zanzanie si polemici! Asta urmaresti?

| noreligion explică:

@anad-,, Cred ca ai probleme cu intelegerea bibliei( daca nu te-ar interesa nici nu ai deschide-o!) si ar fi bine sa-ti consumi aceaste nedumeriri pe un site de specialitate! Aici provoci doar zanzanie si polemici!''
Nu te inteleg! Eu cred ca acest site, asa cum am descoperit pe net, este unul in care poti pune orice intrebare, unde orice nelamurire va ramane de domeniul trecutului dupa ce o droaie de experti iti vor raspunde, iar pe langa acei experti, vor mai fi sute de alti doritori care sa te lamureasca.Nu am vazut in acea reclama cum ca intrebarile despre religie nu ar fi acceptate.Asta m-a inflacarat si cum aveam foarte multe nedumeriri, am ales sa imi fac cont si sa mi le clarific aici, prin voi.Insa am observat ca afara-i vopsit gardul, inauntru ii leopardul.
Si nu inteleg, de ce provoc zanzanie? Oare popii cand preda religia in scoala, nu provoaca zanzanie printre atei si credinciosi? Si de ce sa provoc zanzanie de vreme ce suntem fiinte rationale si stim sa ne folosim neuronii? Eu am foarte multe intrebari la care nu am gasit raspunsuri si am hotarat, dupa ce am gasit reclama pe net, sa intru pe acest site sa mi le clarific, ce este asa de greu de inteles? Cine nu doreste sa raspunda, este liber sa o faca, insa nu doresc raspunsuri ca cel de dinaintea ta(UNfriendLY ). Eu stiu ca crestinii sunt plini de IUBIRE, de compasiune, nu de URA.

| rezervatro a răspuns (pentru noreligion):

Stii ce? cred ca mai bine te-ai intalni cu cineva de specialitate; fata in fata- bineinteles. nu pe site-uri...ca nu pe site-uri gasesti raspunsuri daca le doresti asa de tare. ma refer la raspunsuri elocvente, care le primesti pe loc si le dezbati cu cine-ti place tie...

| noreligion explică:

@harciog-diferenta dintre noi, este aceea ca eu mai am si alte replici.Chiar nu esti amuzant, daca asa te crezi.Multumesc pentru raspuns, in schimb!

| noreligion explică:

Cel cu raspunsul anonim-atata timp cat nu ai curajul de a te arata si inca mai crezi ca religia este un subiect tabu, nu ma deranjez sa-ti comentez elucubratiile. Ok?
@acdcfan-,, Undeva in Bible scrie ''Crede si nu cerceta''''
Am si eu o rugaminte:
-Daca doresti sa-mi arati si mie unde anume este scrisa aceasta sintagma in biblie?
Crede si nu cerceta a spus-o Celsus prin secolul al doilea, acelasi care a dat in vileag si faptul ca Isus este bastard, adica nu este conceput cu Duhul Sfant, ci cu un alt,, duh'', cel al soldatului roman Pantera.

| noreligion explică:

@harciog-am spus-o si o repet:
-sunt fata si nu avem nimic in comun, nici macar sexul. iar cat priveste sursa, da, ti-o postez acum:
http://www.bibliaortodoxa.ro/

| UNfriendLY a răspuns:

Tu alta treaba nu ai? mars dracul ca nu ne intereseaza fixurile tale, ai gresit siteu

| acdcfan a răspuns:

Eu cred ca in sinea ta esti un crestin doar ca inca mai ai unele nelamuriri. Este normal pentru orice om. Undeva in Bible scrie ''Crede si nu cerceta'', asa ca incearca sa crezi, sa ai credinta si sa nu iti mai pese de ce scrie asa, gandeste-te ca daca asa scrie in Biblie asa e bine, si o sa vezi ca viata ta se va imbunatatii.

| rezervatro a răspuns (pentru acdcfan):

Ma, daca taceai, filosof ramaneai! vreau sa-mi spui si mie exact unde in Biblie scrie asa ceva.o prostie probabil mult mai mare decat tine...asta-i o formula folosita de comunisti cand crestinii erau persecutati si nu le dadea voie statul sa se intruneasca, sa se roage sau sa cante. dimpotriva, in biblie scrie: "Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa vecinică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine." Ioan5:39
sau "... cercetaţi toate lucrurile, şi păstraţi ce este bun." (1Tesaloniceni 5:21). Te sfatuiesc de-acum sa te informezi inainte sa scrii ceva...nu de alta, dar sa nu induci pe altii in eroare sau sa ramai tu cu o idee neadevarata. Fii atent pe viitor!

| minrest a răspuns:

Personal, nu cred ca relatarea din Exod reflecta adevarul istoric, dar tu nu asta intrebi; haide sa analizam situatia un pic. E vorba ca evreii sa plece; deja s-au facut semne si minuni, chiar daca faraonul se lasa greu. Ce se intampla cu munca neplatita, facuta timp de generatii de evrei vecinilor lor, datorita statutului lor dependent? (Ai vazut ca vorbeste de vecina, dar si de femeia care sta cu ea in casa. Asta nu e un aranjament natural, daca una din familii nu slujeste celeilalte) Sa ramana asa? Asa ar ramane, dar Dumnezeu deja a facut semne si minuni in favoarea evreilor; asta este ''trecerea'' pe care le-a dat-o Dumnezeu in fata egiptenilor. Asa ca, fiecare familia a dat evreilor ''ei'', vecini cu ea, ce considera ca le datoreaza. Dar de ce ca imprumut? Simplu! Daca pana la urma raman, se pare ca Dumnezeu nu e chiar asa puternic, si mai vedem ce se intampla cu bunurile; dar daca pleaca, sigur, chiar sa vrei, nu mai poti sa dai inapoi. ''Imprumut'' este un eufemism si o fictiune juridica; este plata pentru munca servila, depusa timp de generatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Insa am observat ca afara-i vopsit gardul, inauntru ii leopardul."
R: Corect! ei nu gasesc vacile altfel decat gustoase!
"zanzanie"!
R:Te-ai certat si cu limba romana?
"fiinte rationale si stim sa ne folosim neuronii?"
R: In cazul tau mai degraba hormonii! Afara de citate nu se vad raspunsuri elocvente din partea ta si nici dorinta de dialog.
"Eu stiu ca crestinii sunt plini de IUBIRE, de compasiune, nu de URA.
R: Incearca sa faci acelasi lucru si pe site-uri cu useri preponderenti de alta religie.Lasa islamul mai la sfarsit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum te crezi tu mare destept si mare filosof, asa se crede si dumnezeu mare guru.
De ce esti asa de inversunat impotriva crestinismului? Ce, ai crezut de mic copil in d-zeu si el nu ti-a indeplinit 3 dorite si te-ai suparat rau si acum o faci pe rebelul? rolling on the floor rolling on the floor

1."fiecare femeie VA CERE"
E o diferenta dintre A CERE si A FURA
Judeca si tu.

2." Eu însă voi învârtoşa inima lui şi nu va da drumul"
Normal ca faraonul cand vede minunile facute sa faca spume la gura si sa se inversuneze-asa cum faci tu.

3. Tu ai scris doar versetul in care e aratata "rautatea" si pedeapsa cruda lui dumnezeu FARA a scrie MOTIVUL pentru care vor fi pedepsiti.-macar fi cinstit si scrie tot daca chiar vrei sa dovedesti ceva. O data ce Moise a fost trimis ca sa-l intoarca pe faraon la credinta si el s-a maniat ca un cretin, ce te asteptai sa primeasca?

PS:Innainte sa sari de fund in sus; sunt ateu la randul meu. Dar ma dezgusta cei ca tine care tot o lalaie aiurea doar cu astfel de intrebari cautand intrigi.Ne faci firma de ras.
Nu esti cu nimic mai presus decat cre(s)tinii fanatici care vor sa-ti bage biblia pe gat cu orice pret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inteles ca ai prea multe intrebari fara raspuns.Sincer iti urmaresc de ceva timp intrebarile, insa am si eu o mica buba:

Tu vrei sa gasesti raspuns acestor intrebari prin cei de pe site, nu?
"sa mi le clarific aici, prin voi."
afirmand ca
"suntem fiinte rationale si stim sa ne folosim neuronii".
O fiinta rationala automat da dovada de caracter, ascultand si opinia celui de langa el. O fiinta rationala e si civilizata.
Tu nu dai dovada ca ai fi fiinta rationala si corecta, ca ai incerca sa aflii raspunsul la intrebari cu ajutorul celor de pe site, odata ce tu NU accepti alte pareri si votezi cu stupid pe toti cei care incearca sa te lamureasca (atat cat ii duce pe ei capu') ce si cum.Esti de acord doar cu cei care-ti canta-n struna, ca sa ma exprim asa.
Intrebarea mea e :
Nu cumva dai si tu dovada de ipocrizie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noreligion. a fi crestin este un mod de viata.nu o eticheta. fundatia vietii tale de crestin sunt principiile morale propovaduite in cultul tau pe care le respecti in functie de marimea si puterea credintei tale. apropierea de Dumnezeu sau cunoasterea lui se face prin studiu si indrumare.chiar si cand studiezi cuvantul Lui.nu poti sta cu biblia in mana si sa cauti defecte, ci trebuie sa o citesti impreuna cu trimiterile si lamuririle date de catre alti doctori docenti in studiul ei oameni cu adanca patrundere in ale celor sfinte din cauza sufletelor lor mult inbunatatite si departate de ale lumii patimi, apropiate mai mult de viata vesnica decat de cea trecatoare, care este vis. dar aici, vad ca tu nu VREI sa afli, ci vrei sa agiti.pai vrei furtuna intr-un pahar cu apa? pe TPU? mergi domnule in marile cercuri filozofice unde se dezbat problemele stabilite la marile sinoade ecumenice, de catre marile personalitati ale timpurilor respective.aici raspunde fiecare asa cum se pricepe, iar tu nemultumit, pac cu stupidul.sa stii ca am verificat si eu modalitatea ofertei de fundite, numita; pupatul in fund.in special la adolescenti, dragoste si sex, familie si relatii.cum dai un raspuns favorabil, cum primesti fundita si mari sanse sa ajungi expert.cum iei atitudine si esti un pic mai incisiv si mai critic, te trezesti cu stupizi si reclamatii.religia nu are ce cauta la un loc cu clevetirea fara rost, sexul curvia, promovate pe aici.acestea nu au nimic sfant in ele.credinta te ridica la viata vesnica, ori toate cele discutate pe aici plus orgoliile nemasurate nu fac decat sa ne tina acolo unde santem cazuti; in moarte.in pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai inteles Biblia pentru ca nu ai studiat-o destul.
Ce te face sa crezi ca un "bastard" nu poate fi lider?
Vrei o parere zici: Ia legatura cu un preot calugar si discutati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca nu te chinui sa raspunzi, te crezi superior.Tocmai ce spuneam despre ipocrizie.Eu ti-am pus o intrebare dar vad ca tu ocolesti raspunsul, exact despre ce vorbeam. Ti-e frica de un dialog civilizat si vrei sa-ti exprimi doar tu punctul de vedere.

Dar ca sa stai tu linistit am sa-ti spun de ce sunt anonim:

Nu ma intereseaza fundele sau voturile, pot la fel de bine sa ajut si sub anonimat, din umbra, fara sa astept vreo recompensa.
Mentionez ca sunt ateu asa ca religia ma lasa complet rece.Nu sunt nici pro, nici contra.Fiecare cat il duce mintea, fiecare e liber sa creada sau nu atata timp cat RESPECTA parerea celuilalt.Religia, da! Provoaca razboaie! Crestinii sunt al dracu, dar de ce sa nu recunoastem ca si ateii cauta cearta.Eu unul sunt suficient de matur incat sa recunosc asta, tu?
Si ca sa nu se faca nimeni confuzii, eu sunt al II-lea anonim, cel care ti-a pus intrebarea cu ipocrizia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Complectez : din cate vad ai notat repede raspunsul meu cu stupid, EXACT despre ce vorbeam.
Nu ti-a convenit parerea altora, dar tu o faci pe sfanta,"vai, eu caut raspunsuri dar nimeni nu ma ajuta, toti sunt inpotriva mea. dar ma pipi pe parerea celorlalti"=> " ba, cretinilor, eu nu vreau sa aflu niste raspunsuri! eu sunt aici sa va agit pe voi si sa ma amuz"

Imi pare rau sa-ti spun dar raman la concluzia mea:
Esti IPOCRITA si IMATURA pe de-asupra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing
Draguta, cu cat imi notezi mai multe raspunsuri cu stupid, cu atat imi dovedesti ca am dreptate (pentru ca te oftica-si o dovedesti-iar eu ma amuz copios ).
Daca erai fata desteapta aveai tupeul sa-mi raspunzi intrebarilor si sa discuti civilizat.
Dar asa...nu mi-ai demonstrat absolut nimic, nici nu m-ai orbit cu inteligenta ta.
Stai linistita, o sa-ti treaca fitele astea de razvratita cand mai cresti.Am fost si eu candva asa pana m-am maturizat cu trecerea anilor.
Pana atunci, bafta la scoala si ferestete de cacofonii :
"Oare el nu stie CA CUlpa"