| Vladuthz a întrebat:

Unda electromagnetica reprezinta o oscilatie a electronilor?

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu. Undele electromagnetice nu sunt formate din corpusculi, in acest caz s-ar fi numit unde corpusculare. Sunt formate doar din campuri magnetice si electrice, unul il genereaza pe celalalt si tot asa. Ca un lant, in care o za genereaza alta. Campurile electrice pot genera si campuri magnetice si viceversa.
Lumina este o unda electromagnetica si ea este formata din fotoni nu din electroni.
Daca electrolul ar fi fost bossonul gauge al fortei (particula intermediar) electromagnetice, atunci probabil ca radiatia electromagnetica ar fi formata din electroni, dar nu este electronul, ci fotonul.

| Inferno a răspuns:

Ma rog, sunt formate din corpusculi dar sunt si unde simultan.

| relian a răspuns:

Ai pus o intrebare buna si ce e naspa este ca nu o sa primesti raspuns.Cel putin nu pe acest site.Sau nu o sa primesti un raspuns care sa te multumeasca sau sa te lamureasca.Tot ce se raspunde cind vine vorba de ceva concret sint raspiunsuri copiate de mai stiu eu unde si postate aici.Ai vazut cati sau inghesuit sa iti raspunda? Ia verifica alte intrebari care nu au nici importanta si o sa vezi zeci de comentarii.Se pare ca sitele asta este asa ceva gen sezatoare, oameni la barfa sa mai vedem cum e vremea ce mai face X sau Y si altye chestii de genul asta.Si eu am intrat pe aici sa aflu ce nu stiu sa ma lamureasca cineva asa pe intelesul meu la intrebari ce nu pot raspunde sau nu le pot intelege.Scuze ca vorbesc pe linga subiect.Ce vrei tu sa stii si eu as vrea dar ai vazut ce raspunsuri ai primit.Asta e pe aici se pare nu intra acei oameni de care noi am avea nevoie.Cred ca acei oameni nu intra mai deloc pe net.Si cred ca si tu stiai ce ti sa raspuns pentru ca ai citit deja pe Wikipedia, insa vroiai lamurire pentru ca pe wiki se dau doar definitii si rar explicatii mai ample.Se pare si aia se confrunta cu lipsa de oameni care sa scrie ori sa completeze anumite subiecte acolo. Sper ca nu supar pe nimeni cu comentariul meu.

| WhatheWow a răspuns:

Undele electromagnetice sunt radiatii electrice si magnetice generate de miscarea particulelor incarcate electric. Majoritatea sunt produse de electroni caci au masa mica si pot fi accelerati de mai multe mecanisme.
Deci, daca numesti oscilatiile, miscari atunci in mare parte e adevarata intrebarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| fachiuion a răspuns:

Daca-mi spui ce sunt electronii iti spun ce e o unda electromagnetica

| tinuta54 a răspuns:

Da,da sigur cum sa nu! FUNDA? big grin