| Vladuthz a întrebat:

Curentul alternativ este o unda electromagnetica?

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Un student eminent, la examen. Pe bilet, intre altele are si subiectul: "Ce este electricitatea". Scrie pe tabla "ce este electricitatea", asa cum invatase de la cursuri. Profesorul, plimbandu-se printre cei care isi prezentau subiectele, ajunge si la el. Se uita ce a scris si zice doar atat: Nu stii. Si pleaca. Studentul sterge si scrie din nou, de data asta exact ca in carte. Si, culmea, cartea era scrisa tocmai de profesorul respectiv. Profesorul ajunge a doua oara la tabla lui, se uita la ce a scris si zice din nou: Nu stii. Studentul, exasperat, ii zice: Dom' profesor, va rog, atunci, spuneti-mi dvs. ce este electricitatea. Profesorul: Nici eu nu stiu.

| neutrino a răspuns:

Da.

| relian a răspuns:

Vad ca va pricepeti la current si fiecare da o explicatie.Dar ce e ste curentul electric puteti sa dati o explicatie? O explicatie sa o poata intelege oricine.Sa zic eu nu inteleg daca explicit asa cum explicit pe aici si vreau o explicatie asa mai complete dar folosind cuvintele tale poti? Adica ce se intimpla la nivel atomic sau de electroni etc.Dar fara sa folosesti cuvinte tehnice.Eu asa vad o explicatie la o definitie.Asa daca spui o definitie sint lamurit bustean.Intradevar cum ai spus multi dau copy/paste si gata.Dar oare cati fac lucru asta? Sau oare il fac toti si nu este nimeni pe aici sa poata da o explicatie folsind cuvinte simple.Pentru ca stiu sigur ca se poate si fara cuvinte tehnice.

| BuGz a răspuns:

Curentul alternativ este un curent electric a cărui direcție se schimbă periodic, spre deosebire de curentul continuu, al cărui sens este unidirecțional. Forma de undă uzuală a curentului alternativ este sinusoidală. A fost descoperit de către Nikola Tesla în 1892.

Curentul alternativ apare ca urmare a generării unei tensiuni electrice alternative în cadrul unui circuit electric prin inducție electromagnetică. Forma alternativă (sinusoidală) a tensiunii/curentului este modul uzual de producere, transport și distribuție a energiei electrice.
Funda!?!?!

| Vladuthz explică (pentru BuGz):

Nu, pentru ca tu habar n-ai ce ai scris aici. Tot ce ai facut a fost sa dai copy-paste de pe net, si tot nu mi-ai raspuns la intrebare. Nu vad nici un da sau un nu.

| CryChristiAN a răspuns (pentru BuGz):

Stii macar ce bazaconii ai scris tu acolo? Daca reusesti sa demonstrezi ce ai zis, promit ca iti ofer 1.000.000.( de parfumuri STR8).

| CryChristiAN a răspuns (pentru CryChristiAN):

Nu ca n-ai zis corect, dar ai facut varza o ''parte''.

| BuGz a răspuns (pentru CryChristiAN):

Crezi ca eu ma pu in gura cu toti?

| BuGz a răspuns (pentru Vladuthz):

Daca stiai sa analizezi eu acolo ti-am explicat ce este ( adica nu este ceea ce ai zis tu ) asa ca eu ti-am dat ceea ce este curentul alternativ

| Vladuthz explică (pentru CryChristiAN):

Forma de undă uzuală a curentului alternativ este sinusoidală.
Curentul alternativ apare ca urmare a generării unei tensiuni electrice alternative în cadrul unui circuit electric prin inducție electromagnetică. Forma alternativă (sinusoidală) a tensiunii/curentului este modul uzual de producere, transport și distribuție a energiei electrice.

Dupa cum am mai zis, eu stiu cum sta treaba, prin urmare stiu ce ai scris acolo, dar te rog frumos explica-mi in termenii tai ce ai inteles tu din ce ai scris. happy Daca imi explici ai funda.

| SpeciMen a răspuns:

Nu