| Stratan_Bogdan_2000 a întrebat:

Unde a disparut planeta Pluto

8 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Am băgat-o în buzunar. happy

| mODIN a răspuns:

Nu a disparut.Doar ca nu mai e considerata planeta.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu a disparut nicaieri, doar ca fiind mica, oameni au considerat ca nu poate fi numita planeta, acum cica iar e.

| cristimihailov a răspuns:

E tot pe acolo.

| sublime89 a răspuns:

Pluto n-a disparut nicaieri, e tot acelasi corp care a fost si pana acum, doar ca astronomii au ales sa n-o mai numeasca planeta, ci planeta pitica. Sunt multe astfel de corpuri dincolo de orbita lui Neptun, iar Pluto nici macar nu e cel mai mare dintre ele. Este o planeta pitica numita Eris, mult mai indepartata decat Pluto, care o depaseste pe aceasta ca marime. Exista o astfel de planeta pitica si-n centura de asteroizi dintre Marte si Jupiter. Se numeste Ceres, si e considerat in acelasi timp si cel mai mare asteroid din Sistemul Solar.

| PedoBarbie a răspuns:

A mâncat-o lupul.
De fapt ea nu a dispărut ci fiind prea departe şi mică i s-a luat titlul de planetă.

| marian951 a răspuns:

Pluto nu mai este considerata planeta.

| veverushca a răspuns:

Nu a disparut, numai ca ba i se spune planeta, ba nu i se spune planeta. Cica ar fi o planeta atipica deoarece planul orbitei sale este inclinat cu 17 grade, comparativ cu restul planetelor. La un moment dat s-a mai spus ca Pluto nu este decat un obiect din cele peste 70.000 de corpuri ceresti cu diametrul mai mare de 100 km ce formeaza asa-numita centura Kuiper, aflata dupa orbita lui Neptun. Dupa diverse oservatii/descoperiri si ale altor obiecte in centura lui Kuiper s-a afirmat ca Pluto semana tot mai putin cu o planeta, el fiind mai degraba o colectie de obiecte cosmice.