| chiftelutacrocanta a întrebat:

Unde este planeta noastra asezata cu adevarat? Fiind atat de mica pentru univers,privita din departare,planeta e cat un bob de graunte. Universul,din jurul planetei,din toate unghiurile posibile este practic infinit de mare,si duce catre spatii infinit de indepartate.Ce ma intereseaza este urmatorul lucru:Exista cu adevarat infinitul,sau este doar o teorie indusa in mintile prea slabe si limitate a oamenilor,iar infinitul inseamna de fapt creatie eterna a creatorului? Exista un capat al fiecrui unghi,de univers, sau e practic fara capat universu? Sa fie universul acesta un interior intunecat, al unei incaperi limitate(cum e galbenusul in ou)sau universul este practic infinit, iesit din orice incapere? Ce spun oamenii de stiinta, ce parere aveti voi?

Răspuns Câştigător
| Лопиисмикат a răspuns:

Salut, eu am fost la muzeul de astronomie și nea făcut o prezentare, deci exista mai multe galaxii unde intr-o galaxie de această se află planeta noastră cu marte, saturn, pluto și etc. Sunt atir de multe galaxii, cai acolo chiar nea făcut o prezentare, iar după galaxiile acelea nu să aflat ince ce este.Aceasta prezentare a fost făcuta la Planetariul si Observatorul din Suceava

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu prea stiu ce intelegi tu prin infinit, dar matematic exista. E destul de simplu sa creezi o regula pe baza careia poti genera un numar infinit de entitati.

| Darkmagic a răspuns:

Cu exceptia raspunsurilor a doi useri, restul, sunt raspunsurile unor neaveniti perfecti. :D
Poftim!

http://www.tpu.ro/go-to-answer/13899894/

Am scris in atatea raspunsuri ca NIMIC nu este infinit...ca mi s-a acrit!
Am plecat de pe TPU lasand cativa prosti...si am regasit acum site-ul si mai "minunat"... Provider, de prostie!
Felicitari pentru premierea "raspunsului" unui...amarat, ca sa nu-i spun altfel. :))
De acum, toti puturosii care citesc numai raspunsurile "castigatoare", vor intelege ca:
Лопиисмикат a răspuns:
"Salut, eu am fost la muzeul de astronomie și nea făcut o prezentare, deci exista mai multe galaxii unde intr-o galaxie de această se află planeta noastră..." :))))))))))
Oare cat sunteti de...incuiati imensa voastra majoritate?
E simplu: INFINT de incuiati!

| VelaJohnny a răspuns:

Ar trebui sa fie strabatut tot univerul ca sa se afle unde este pozitionată Tera. Se presupune ca Universul e infinit si e in plina expansiune, dar oare unde se expanseaza el? In care Univers? lasa tot felul de intrebari despre care stiinta nu e capabila sa raspunda laughing Oricum, un lucru reiese clar, exista o divinitate, e imposibil sa nu aibe un Creator universul. Mai bine citeste o carte care dezbate subiectul asta stintifiic, nu cred ca o sa gasesti pe TPU raspunsuri concrete.

| suffarstar a răspuns (pentru VelaJohnny):

"lasa tot felul de intrebari despre care stiinta nu e capabila sa raspunda" - sau nu esti tu capabil sa intelegi

"Oricum, un lucru reiese clar, exista o divinitate, e imposibil sa nu aibe un Creator universul." - argumentele tale sunt imbatabile, ce-i drept. (sesizezi tu ironia) Iar creatorul ala e fix zeul tau.

" Mai bine citeste o carte care dezbate subiectul asta stintifiic, nu cred ca o sa gasesti pe TPU raspunsuri concrete." - adica Biblia sau o revista de-a noastra

| VelaJohnny a răspuns (pentru suffarstar):

laughing zi tu unde e pozitionata Tera in univers? da-mi coordonatele XYZ, pentru ca nu inteleg, da nu imi e clar, din moment ce universul e infinit din cate se spune... explica tu desteptule, ai traversat tot universul sau ce imi poti spune? Poti sa imi demonstrezi tot ce afirmi? Ai observat indeaproape toate lucrurile? Si care e faza cu Biblia, ce trebuie sa te iei de ea. Mereu trebuie sa fie ceva de care sa va folositi si sa ii atacati pe crestini nu? Cata aroganta...

| suffarstar a răspuns (pentru VelaJohnny):

Cauta pe net, eu nu-s enciclopedie ambulanta. Si da, vei gasi niste raspunsuri. Si, ca sa stii, coordonatele se iau in functie de un sistem de referinta. Daca te uiti pe clipul pe care l-am postat mai sus, o sa vezi unde "ie pozitionata Terra in Univers". Universul, conform parerilor oamenilor de stiinta, nu este infinit, ci se extinde. Diferenta dintre stiinta si "religie" este ca stiinta cauta raspunsuri logice si concrete.
Ce vrei sa iti demonstrez? Am emis eu vreun adevar? Din contra, demonstreaza tu, caci tu esti cel cu adevarurile. Eu doar te contrazic. big grin
Nu m-am luat de Biblie, ci am expus ironic felul general de gandire al celor ca tine. Nu te atac ca esti crestin, nu imi pasa de religie, titluri si asa mai departe, poate ca is si eu crestin, care e problema, eu iti demontez afirmatiile si modul tau rudimentar de gandire. Personal, nu am nimic cu nimeni. Ai o problema daca tu consideri ca te atac prin simpla ironizare a modului de gandire si de expunere a "adevarurilor".

| VelaJohnny a răspuns (pentru suffarstar):

Nu a fost un atac pentru ca ai sustinut ce ai sustinut, de ce trebuie sa faci pe victima si sa te ascunzi? ai spus

" Mai bine citeste o carte care dezbate subiectul asta stintifiic, nu cred ca o sa gasesti pe TPU raspunsuri concrete." - adica Biblia sau o revista de-a noastra

Deci clar m-ai luat peste picior, am sustinut eu ceva gresit? Am zis sa se documenteze singur din carti care fac referinta la asta, pentru ca nu cred ca gaseste vreun savant de la NASA pe TPU sa ii explice lui exact. Apoi, prin primul raspuns mi-am dat cu parerea la cateva intrebari cum ar fi:

Exista cu adevarat infinitul, sau este doar o teorie indusa in mintile prea slabe si limitate a oamenilor, iar infinitul inseamna de fapt creatie eterna a creatorului? Exista un capat al fiecrui unghi, de univers, sau e practic fara capat universu? Sa fie universul acesta un interior intunecat, al unei incaperi limitate(cum e galbenusul in ou)sau universul este practic infinit, iesit din orice incapere?

A zis daca e vorba de un creator, am raspuns pe baza asta. Nu spun ca am perfecta dreptate din punct de vedere stintiific al acestui subiect cu universul, asa ca daca era sa ma corectezi sa o fi facut macar frumos si nu judeca oamenii dupa ceea ce cred okay? De ce trebuie sa va tineti voi ateii mereu superiori fata de cei ce cred intr-o divinitate? Poti nega lucrul asta, dar felul in care te-ai exprimat a lasat impresia asta.

| suffarstar a răspuns (pentru VelaJohnny):

Auzi cica ma ascund. rolling on the floor)
Pana acum m-ai facut cel mai tare sa rad, bravo.

"Deci clar m-ai luat peste picior, am sustinut eu ceva gresit?"
Evident ca te-am luat peste picior. Tocmai am spus ca te-am ironizat. Repet, ca sa pricepi, nu am adus teorii, tu esti ala. Daca nu mi se da dreptul sa iau peste picior nici macar de-astia ca tine, mai bine imi dau demisia din societate.

"Ar trebui sa fie strabatut tot univerul ca sa se afle unde este pozitionată Tera. Se presupune ca Universul e infinit si e in plina expansiune, dar oare unde se expanseaza el? In care Univers? "
Ca sa te apuci sa comentezi despre asa ceva, ar trebui sa ai putin habar, tocmai de-asta te-am si "luat peste picior".

"am sustinut eu ceva gresit?"
Nu, deci esti fenomen rar. Permite-mi sa te citez : "lasa tot felul de intrebari despre care stiinta nu e capabila sa raspunda laughing Oricum, un lucru reiese clar, exista o divinitate, e imposibil sa nu aibe un Creator universul."
Esti constient ca ai facut afirmatia aia pe baza de favoritism si ca argumentele tale sunt zero? Cand te apuci sa zici asa ceva, pai trebuie sa ai domnule dovezi concrete si argumente stabile.

"Exista cu adevarat infinitul, sau este doar o teorie indusa in mintile prea slabe si limitate a oamenilor, iar infinitul inseamna de fapt creatie eterna a creatorului?"
Asta e epica. Tocmai ti-am zis ca se considera ca Universul nu este infinit. Nu exista nimic etern pe lumea asta, dragule. Poate ca au descoperit aia de la Geneva ceva particule, dar spatiul CLAR NU E INFINIT. Timpul "curge" pentru ca universul se extinde. Apropos, "expanseaza" nu exista in limba romana. Cum se extinde Universul? Frumos, dinspre ceva, spre nimic. Ca si cum ai umfla un balonin mijlocul unei camere "pline" cu vid. Ca nu se stie exact care-i faza cu punctul de singularitate, ca exista posibilitati si posibilitati, asta e altceva. Se fac calcule matematice care dureaza luni de zile, poate chiar ani....ma rog, nu are rost sa mai continui.

Faza cu creatorul e fumata. Daca ar fi existat, in niciun caz nu ar fi zeul tau.

". Nu spun ca am perfecta dreptate din punct de vedere stintiific al acestui subiect cu universul, asa ca daca era sa ma corectezi sa o fi facut macar frumos si nu judeca oamenii dupa ceea ce cred okay? De ce trebuie sa va tineti voi ateii mereu superiori fata de cei ce cred intr-o divinitate? Poti nega lucrul asta, dar felul in care te-ai exprimat a lasat impresia asta."

Ia-uite cine face pe victima? Iti repet, nu am nimic cu tine, ai o problema daca tu crezi ca te-am atacat. Cel mai bine ar fis a mergi la un psiholog, ai o compulsie baiatu'. "Voi ateii" - ti-am spus clar ca e posibil sa fiu crestin. De unde stii tu ce convingeri am eu? E posibil sa fiu buddhist, hindus, musulman, animist si tot ce mai vrei tu. N-a zis nimeni ca-i ateu, data viitoare citeste raspunsurile cu atentie si incearca sa nu iti mai formezi clisee si pareri preconcepute. Depinde la ce te referi prin superioritate. Si din nou, lovesti cu niste pareri de-ale tale. Faptul ca tu te simti atacat si victimizat te face sa ma vezi pe mine in pozitia de agresor si, deci, superior. Ti-am mai spus, ai probleme psihice. Si, ca sa stii si tu, oamenii nu-s egali. Da Vinci, Einstein, Shakespeare, sunt cele mai banale exemple.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=zR3Igc3Rhfg poftim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adresezi pe TPU niste intrebari la care nu au putut oferi un raspuns clar nici macar cele mai geniale minti ale umanitatii. La ce fel de raspuns te astepti si ce spune asta despre tine?

Răspuns utilizator avertizat
| Ceiriog a răspuns:

Oamenii confunda definitia infinitului. Infinitul este un concept caruia nu i se poate adauga o valoare numerica. Universului i se poate adauga o valoare numerica, adica Universul in momentul de fata are o anumita distanta dintr-un capat in altul. Faptul ca o putem sau nu masura noi sau daca avem o unitate de masura in momentul de fata care sa exprime o asemenea valoare este altceva, insa Universul nu este infinit din punctul asta de vedere. Totusi Universul este infinit. De ce? Pentru ca Universul se extinde. In continuu. Constant. Mereu. Daca s-ar extinde insa viteza de extindere ar scadea cu timpul, atunci Universul ar fi finit pentru ca la un moment dat s-ar opri, insa Universul accelereaza. Mai bine spus, viteza cu care Universul se extinde accelereaza. Chiar cu o viteza mai mare decat cea a luminii. Nimic nu se poate deplasa in "vid" mai rapid decat lumina, e adevarat, dar regula nu impiedica ca insusi vidul sa se extinda cu o viteza mai mare decat cea a luminii. Apoi, despre locul planetei Pamant in Univers. Pamantul se afla in centrul Universului. Tu te aflii in centrul Universului. Orice punct pe care il alegi se afla in centrul Universului. De ce? Daca din mai multe puncte pe care le alegi tu din Univers, alegi unul si iti mentii atentia asupra sa, vei observa ca toate celelalte puncte se departeaza de acela pe care l-ai ales tu. Acest efect nu se observa in Sistemul Solar, sau pe planeta Pamant, deoarece gravitatea este forta dominanta aici, dar per total, in Univers, gravitatea nu domina, ci este o alta forta despre care stim foarte putine, denumita forta intunecata, sau materia intunecata. Am scris deja prea mult, nu mai intru si in acel subiect. Daca doresti articole care sa te ajute sa intelegi mai bine aceste lucruri, just say it tongue. La prima vedere aceste idei par greu de inteles, dar sunt foarte foarte simple big grin

| Andraandra_8595 a răspuns:

Universul este infinit. Intr-o continua expansiune. Noi, nu avem tehologia neccesara pentru a-l explora mai bine. Probabil cu timpul vom afla mai multe... Ideea e ca noi(Terra) plutim in univers. Cum nu exista atmosfera ne rotim in continuu in jurul soarelui. El avand o forta gravitationala foarte mare.