| Vasilita a întrebat:

Unde pot studia lectii de psihologie online? Sfaturi, invatatori ...multumesc

7 răspunsuri:
| TCosminn a răspuns:

Psihologia persuasiunii - Kevin Hogan, Psihologia persuasiunii - Robert Cialdini. Film - Lie to me. Dupa ce vei citit/vizualiza aceste 3 optiuni, vei stii unde sa cauti restul.

| Vasilita explică (pentru TCosminn):

Multumesc,o sa privesc acest film..insa acesti oameni presupun ca sunt psihologi, predau online? Penteu ca as vrea online sa invat.

| TCosminn a răspuns (pentru Vasilita):

Nu inteleg de ce vrei sa inveti on-line cand cititul este mai practic, din puncul meu de vedere si din experienta mea personala. Sa nu cumva sa faci greseala si sa crezi ca psihologia se aplica general. Nu uita ca intotdeauna exista exceptii si tocmai ele fac ca regula sa fie valabila. Chiar daca aceste carti sunt despre persuasiune, crede-ma, gasesti toata psihologia de care ai nevoie ca sa mergi pe ce cale vrei tu mai exact. Filmul este facut dupa un Ph. D. Paul Ekman. Vei cauta tu ulterior informatii. Spor la citit si la vizionat!

| Vasilita explică (pentru TCosminn):

Ok o sa fac cum zici tu ....im general ce ma sfatui despre asta happy ce presupune insa'si psihologia... vreau un sfat \ parere. mersi

| TCosminn a răspuns (pentru Vasilita):

Nu trebuie sa faci cum spun eu, decat daca tu crezi ca asa e mai bine, si nu e cum spun eu ci e cum e mai bine si atat. Uite, mie mi-a placut sa invat psihologia minciunii, a grupului de oameni si a persuasiunii. Aceste 3 parti ale psihologiei m-au facut un om mai trist dar un om mai puternic. Vei fi capabila sa vezi niste adevaruri care dor, sa vezi realitati crunte, dar cel mai important vei invata sa iubesti omul exact asa cum e el, pentru ca iti vei da seama ca nu il vei putea schimba decat daca ii plantezi ideea asta la nivel subconstient ceea ce e un fel de manipulare (dar e pozitiva). Te rog, nu te sfatuiesc, sa o inveti si sa o intelegi. Asa vei putea deveni un om mai bun, mai intelegator, un om care vede in ansamblu, care vede lucrurile asa cum sunt si care nu se teme de ele. Uite, mie psihologia mi-a adus un mare avantaj, acela ca in viata asta totul depinde de mine. Fii tare! Invata sa rabzi, intelege inainte de a acuza si invata inainte de a vorbi.

| Vasilita explică (pentru TCosminn):

Multumesc apreciez ce spui :** si mereu voi fi incantata de asa cuvinte... Mereu sa am oameni de acest genu care sa zica o vorba buna la nevoie!

| TCosminn a răspuns (pentru Vasilita):

Pentru putin! happy