| anonim_4396 a întrebat:

Va deveni sau este Pamantul o inchisoare sau un cosciug in Univers?

11 răspunsuri:
| OAly a răspuns:

Numai Dumnezeu stie ce planuri are cu Pamantul.

| anonim_4396 explică (pentru OAly):

"Numai Dumnezeu stie ce planuri are cu Pamantul." - Dumnezeu va permite sa devina o inchisoare pentru omenire pana la o limita de crestere demografica mare dar doar stiuta de El. happy

| OAly a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura are inchisoarea cu cresterea demografica?

| anonim_4396 explică (pentru OAly):

"Ce legatura are inchisoarea cu cresterea demografica?" - pai se spune ca populatia va creste si ne mai fiind loc pe planeta se incearca gasirea altor planete locuibile. DAR pana acum nu s-a gasit nici una si deci omul traieste doar pe planeta Pamant. In inchisoare sunt multi "detinuti" care ar dori sa evadeze, dar nu pot. Omul este pacatos si prin natura lui imperfecta se comporta rau sau mai putin bine si astfel orice om face rele si este un raufacator motiv pentru care este muritor. Un detinut este un fost raufacator si un raufacator. Din ce se vede ( peisaje naturale placute, gusturi placute, etc. ) Pamantul ca planeta NU pare sa fi fost creat ( aparut ) cu scopul de a deveni o inchisoare si un "iad" CI o planeta pe care locuitorii sa traiasca fericiti. Insa pentru ca locuitorii umani au devenit raufacatori, planeta Pamant a devenit blestemata si ca o inchisoare si ca un "iad". Cresterea treptata a preturilor este cauzata de scaderea resurselor Pamantului odata cu cresterea demografica la nivel global. happy

| OAly a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul este muritor pentru ca asa cum orice produs are o durata de utilizare si in timp se degradeaza, se uzeaza, rugineste, se distruge, la fel si corpul uman care e un mecanism complicat, se uzeaza in timp iar la final devine nefunctional. E firesc.
Resursele Pamantului nu se termina inca. Te referi la petrol? Bine ar fi sa se termine de tot, sa nu mai existe poluare, sa nu fie atatea masini si nici atatea accidente. Eventual sa fie masini electrice. Eu m-as multumi sa pot circula doar cu autobuzul si cu trenul, nu am nevoie de masina.

| anonim_4396 explică (pentru OAly):

"Omul este muritor pentru ca asa cum orice produs are o durata de utilizare si in timp se degradeaza, se uzeaza, rugineste, se distruge, la fel si corpul uman care e un mecanism complicat, se uzeaza in timp iar la final devine nefunctional. E firesc.
Resursele Pamantului nu se termina inca. Te referi la petrol? Bine ar fi sa se termine de tot, sa nu mai existe poluare, sa nu fie atatea masini si nici atatea accidente. Eventual sa fie masini electrice. Eu m-as multumi sa pot circula doar cu autobuzul si cu trenul, nu am nevoie de masina." - DA asa este. Dar se pare ca exista posibilitatea ca ceva care a contribuit la aparitia materiei sa intretina corpul uman la infinit si sa nu moara niciodata. Se pare ca acel ceva ( Duhul Sfant ) sau cineva ( Dumnezeu ) nu are nici inceput si nici sfarsit. Se pare ca energia ( Lui Dumnezeu ) nu are nici inceput si nici sfarsit. Corpurile lui Adam si Eva aveau sa fie intretinute de Dumnezeu si nu ar fi murit ( imbatranit ) niciodata daca nu ar fi pacatuit. Dumnezeu poate reconstitui din pamant un corp mort de mii de ani din care nu a mai ramas nimic. :)

Linkuri cu pseudostiinta amuzante:

https://burebista2012.blogspot.ro/......lveze.html

http://www.esoterism.ro/ro/inchisoare.php

http://evz.ro/......67814.html

| OAly a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai citi atatea chestii si incearca sa descoperi lumea cu ochii tai, nu din carti, nu din gandirea altora! Ce spui sa fie gandurile tale, nu citate!

| anonim_4396 explică (pentru OAly):

"Nu mai citi atatea chestii si incearca sa descoperi lumea cu ochii tai, nu din carti, nu din gandirea altora! Ce spui sa fie gandurile tale, nu citate!" - citatele nu sunt gandurile mele. Daca as fi singur in spatiu nu as avea pe cine cita. Citez uneori pentru a construi si dezvolta idei de ale mele originale din mintea si ratiunea mea. Cand momentan nu am idei de dezvoltat, construiesc si dezvolt plecand de la ideile altora. Ma folosesc si de ratiunea altora pe care o trec prin filtrul ratiunii mele prin COMPARARE. Ratiunea face operatia logica de COMPARARE. Ratiunea e un comparator logic implantat in creierul omului si in ADN-ul embrionar umanoid. Si animalele au dar foarte rudimentar. laughing

| OAly a răspuns (pentru anonim_4396):

Prea multe cuvinte. Simplifica!

Si nu mai da copy paste la ce scriu eu in raspunsurile tale!

| anonim_4396 explică (pentru OAly):

"Si nu mai da copy paste la ce scriu eu in raspunsurile tale!" - dreptul tau de autor? in loc sa te bucuri ca-ti citez si iau in considerare raspunsul. Faptul ca citez sau ceea ce citez am spus ca nu este al meu sau de la mine si deci respect si dreptul de autor al altora. Dar tu pui intr-o carte ce scrii aici? Eu da. Insa cartea mea nu are scop comercial. O scriu pentru mine. happy

| OAly a răspuns (pentru anonim_4396):

NU e vorba de drept de autor. E o conversatie. Cand te intreaba cineva ceva tu repeti intrebarea lui si apoi raspunzi? Nu. E la fel si in scris.
Ma uit sa vad ce ai raspuns si raspunsul tau incepe cu vorbele mele. E enervant pentru oricine incearca sa citeasca conversatia noastra daca trebuie sa citeasca de 2 ori vorbele mele.