| Kingsley a întrebat:

Ce s-ar intampla daca Pamantul ar fi in cadere prin Univers?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

In spatiu nu exista "sus-jos", deci nimic nu poate sa "cada".
Sistemul solar in care se afla Terra, impreuna cu Calea Lactee se deplaseaza spre Andromeda (cu care se va ciocni in aprox. 4 mld. ani)
Calea Lactee si Andromeda plus inca aproximativ 30 de galaxii formeaza Grupul Local, iar acesta este atras de Clusterul Virgo.
Clusterul Virgo la randul sau este atras de Marele Magnet, o anomalie gravitationala aflata la aproximativ 250 de milioane de ani-lumina, etc. big grin
Dupa cum vezi, nimic nu "cade", totul se deplaseaza.
Pamantul nu o sa iasa niciodata din campul gravitational al Soarelui, ca sa se miste liber prin spatiu.
Datorita masei scazute a Soarelui, acesta nu se va autodistruge printr-o explozie, ci se va dilata pana dincolo de orbita actuala a Pamantului, planeta sfarsind prin a fi incinerata, (in aproximativ 4.5-5 mld. ani).
Este cea mai simpla explicatie pe care ti-o pot da in 15 randuri.winking

| relian a răspuns (pentru Darkmagic):

In spatiu nu exista sus jos asa spui tu sau cine? Atat vreme cat ai un pct de referinta oriunde te-ai afla va fi un sus-jos stanga -dreapta, deci daca spui in spatiu unde nu exista nimic acolo da esti singur nu ai nici un reper, dar cum in sistemul solar, in galaxie, in univers exista atatea corpuri ai destule pcte de referinta zic eu. Daca iesi in spatiu dintre Pamint si Luna vei putea spune ai in spate Luna in fata Pmantu, sau daca vei stai lateral spui la dreapta e bla bla la stanga alantu.Deci poti sa cazi daca ai un pct de referita sau atata timp cat te raportezi la ceva la cineva.

| Darkmagic a răspuns (pentru relian):

Cred ca pe mine m-ai intrebat...
Da, eu o spun: "in spatiu, nu exista "sus sau jos", sunt notiuni FOARTE relative.
Ai pus in discutie "puncte de referinta".
Ok.
Un ipotetic nene aflat la Polul sud, raportandu-se la Pamant, cand se ridica in aer, merge "in sus".
Pentru un observator aflat in spatiu, pe Luna, pe Marte sau in galaxia vecina, big grin observator care ia ca punct de referinta acelasi Pamant, ipoteticul nene, mai pare ca merge de la Polul sud, "in SUS"?
Tot eu, zic ca nu. Saracul de el, merge in "jos". big grin
Stiu, multora, o calatorie de la Pamant la Luna pare una de "jos", in "sus", dar nu e chiar asa. big grin
Odata iesit in spatiu, nici Luna nu mai e "sus", nici Pamantul, "jos".

| relian a răspuns (pentru Darkmagic):

Odata iesit in spatiu luna poate fi in stanga sau dreapta, ori depinde cum stai tu poate sa fie sus deasupra capului sau jos.Ca urmare sa zicem ies 2 persoane cum crezi ca comunica? Unu sta cu spatele la luna ala din fata cei spune? Hai ca vad te pricepi laughing iti spun eu cei va spune, vezi ca in spatele tau e luna, deci in spatele lui, sau daca ala priveste in fata cealalta persoana poate sa-i zica vezi ca la dreapta ta e statia internationala.Nu cred ca o sa-i zica vezi cai luna pe aici pe undeva laughing Daca n-ar exista nimic si ar fi numai o singura persoana in spatiu atunci n-ar avea ce raporta, dar daca sunt 2 persoana, una poate comunica celeilante vezi ca sunt in stanga ta sau deasupra ta.As vrea sa explici cum poate avea loc o conversatie de genul asta in spatiu intre 2 persoane, asa dupa tine fara sus jos, fara stanga dreaota fara nimic, Mai facut curios laughing

12 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Pamantul este intr-o "cadere" continua sau mai bine zis miscare, el se plimba prin univers in tandem cu centrul galaxiei cu o anumita viteza care presupun ca in mare parte este constanta.
La ce te referi tu prin cadere imi suna mai multa a miscare unei comete sau asteroid, intr-o astfel de situatie cred ca ar avea aceeasi soarta a celor doua corpuri ceresti mentionate.

| Kingsley explică (pentru Shammal):

Pana la ciocnire vom simtii ceva?

| Inferno a răspuns:

Daca Pamantul s-ar deplasa prin spatiu cu o acceleratie g=9.81 m/s^2 atunci, din perspectiva unor observatori aflati pe Terra suprafata pamantului ar putea fi impartita in doua jumatati:
O jumatate pentru care forta gravitationala este dubla (2G) si inca o jumatate pentru care forta gravitationala e nula (0G).

| RAY a răspuns:

Pamantul e in cadere libera spre soare asa cum luna cade spre pamant

| T0T a răspuns:

Trebuie să înțelegi întâi noțiunea de cădere. Trebuie să înțelegi că obiectiv vorbind nu există noțiunea de sus sau jos, cum s-a mai spus, ci există o noțiune reprezentată dintr-un sistem tridimensional de axe, xOyz. Pământul este într-o continuo mișcare încurajată într-un anume sens deci îi poți zice cădere, una în sensul expansiunii universului.

| CuriousStuff a răspuns:

De unde stii ca nu e in cadere?
De fapt chiar e in cadere, doar ca are si inertie de la bigbang asa ca nu cade drept in jos, ci in directia opusa produceri bigbang-ului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu mai e mult pana cade, daca mai mananca mult chiftelutacrocanta.

| Ironwin a răspuns:

Probabil am simti toti un gol in stomac happy

| BolohanRares a răspuns:

Dacă te referi că ar ieși din sistemul solar probabil or se va ciocni cu un meteorit sau o planeta, sau o să murim de frig!