| TheShade a întrebat:

Va exista vreodata o lume fara razboi?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

E ceva ce spera fiecare, o viata plina de farmec, intelegere, bunastare, dar se pare ca este o gandire idealista, care nu are cum sa se concretizeze, atat timp cat cei cei fac armele, vor sa le vanda, cei ce "stapanesc", din punct de vedere financiar si economic pamantul, vor sa controleze tot ce se intampla in jurul lor, cat timp nivelul de constiinta si educatie scade, iar credinta devine samanta de scandal intre culte, nu prea exista speranta pentru o lume care sa traiasca in tihna, fara razboaie si fara teama pentru ziua de maine.
Se tot vorbeste de "dorinta" unora de a micsora populatia Terrei, ori una din metode este si razboiul, conflict armat direct ori de cel psihologic in care prezentam stiri catrastrofale, iar cei mai "slabi de inger", dispera si-si iau singuri zilele.
Metode si modalitati de a trai pasnic si de a aplica preceptul, : "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", sunt, dar putini sunt cei care se mai gandesc si la altii, acum in "epoca" consumismului si a luptei pentru putere.
Eu sper intr-o lume mai buna dar, cat asi fi de pozitiva, o lume fara razboaie, inca nu se "zareste " la orizont.
Ganduri bune, oameni fericiti si bucurosi pentru implinirile marunte ale vietii, care fac viata mai frumoasa si care ne determina sa fim mai buni, mai intelepti si cu un spirit deschis pentru vibratiile pozitive ce le primim din univers si din frumoasa noastra planeta TERRA.

26 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu.niciodata

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Eu sper ca da, atunci cand toti vor constientiza ca razboiul nu aduce nimic bun ci dimpotriva si ca toate problemele se pot rezolva numai pe cale amiabila. Numai bine!

| ramona30 a răspuns:

Greu de crezut, cine stie, poate peste sute de ani cand omenirea va fi mai educata si civilizata.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu

| thealchemist a răspuns:

Nu.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Mie mi-au placut intotdeauna filmele SF. Totusi in afara de cazul in care (ca si in StarTrek) avem de-a face cu o constiinta colectiva in care toti sa stie ce se intampla si sa fie de acord cu toate masurile luate, nu cred ca avem sanse sa scapam de razboi. Razboaiele au avut ca motivatie aparenta religia, sau cel putin diferentele dintre religii. Acum, mai modern, a aparut democratia si grija pentru oamenii din acele state in curs de cotropire. Totusi eu zic ca intotdeauna a fost vorba de bani, de influenta, de produse si de extindere teritoriala. S-ar putea ca razboaiele moderne sa nu fie vizibile, sa fie doar niste indatorari financiare atat de mari (ca si in cazul Greciei) incat tara ajunge la un faliment si va fi cumparata de cine da mai mult sau de cine este interesat inca de la bun inceput.
Totusi ca sa-ti raspund la intrebare pe scurt - nu cred ca nu vor mai fi razboaie, cel putin nu in viata noastra. S-ar putea, cand se va uni toata lumea sub un singur conducator sa fie o mica speranta. Totusi cred ca si atunci vor exista insurgenti si cred ca cel putin revolte sau lupte de gherila vor fi ca si acum.

| 4b a răspuns:

Cat va tine lumea asta... tot in razboistraight face

| CrysisMD a răspuns:

Istoria ne demonstraza ca pe parcursul o 6000 de ani, numai 260 de ani a fost PACE totala, evident ca nu consecutiv. Parerea mea este ca razboiul va fi tot timpul cit va exista omenirea, personal, conflictele armate imi demonstreaza inca o data ca omul este totusi un ANIMAL SALBATIC si de necontrolat.

| ioanaioana a răspuns:

Nu cred pentru ca de exemplu cand te duci in armata mereu va fi razboi

| fuckThisLife a răspuns:

Nuhappy
si nici nu e bine ca lumea sa fie perfecta
raul si binele ne mentin lumeahappy

| Ofiintă a răspuns:

Da!
In lumea de dupa moarte
numai crede-te in el
pa, pa

| express11 a răspuns:

Nu,dupa al doilea razboi mondial pina astazi, conflictele armate nu au disparut nici macar o zi de pe intreg globul pamintesc.cit timp vor exista religii diferite-nu!

| Măriucaaaaaaa a răspuns:

Buna`!`Nu cred ca va exista vreodata o lume fara razboi, nu conteaza domeniul.
happy

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Cand se va aplica(daca se va aplica)Noua Ordine Mondiala.

| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Nu cred...mai degraba invers.vor fi mai multe razboaie decat pana acum. pentru ca oamenii sunt din ce in ce mai rai sad

| lplostonyou a răspuns:

Cred ca va exista cand va veni apocalipsa si va rade absolut tot de pe suprafata globului,vor ramane doar cativa oameni asa de samanta,cativa barbati si cateva femei,care o vor lua de la capat si vor repopula planeta,nu vor fii blocuri,masini,televizoare,nimic,va fi pustiu ca la inceputuri,ei in momentul ala nu vor mai fi razboaie pentru ca nu o sa mai fie cine sa se razboiasca, stiu ca pare macabru si sinistru, dar cred ca asa va fi happy

| hummer24 a răspuns:

Da, in lumea mea nu e razboi happy

| AnnaDee a răspuns:

Sincer? Nu.

| PlanetaMinunilor a răspuns:

Nu prea cred, deoarece noi oameni cautam pacea cu armele in mana

| Cita a răspuns:

Nu,tot timpu vom avea ceva de impartit,asa suntem noi oamenii,avem mereu ceva de clarificat daca nu ne convine.
Dar poate intr-o zi, ne vom intelege, chiar si daca ar fi pentru cateva clipe.

| justme4good22 a răspuns:

Lumea in care traim noi acum? nu. Lumea care va fi guvernata de Dumnezeu? absolut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine te-a mintit asa rau? Nu, nu va exista, deoarece fiecare om vrea toata puterea numai pentru el, iar omul este rau din firea lui asa ca nu vad cum ar exista o lume fara razboi, mai ales ca ura dintre oameni creste pe zi ce trece. Pace! ( mda, pf)

| 7Azaky a răspuns:

Nu!
Si spun asta pentru ca istoria o arata,ea are un ciclu care se tot repeta (sub diferite forme)!
Rasa umana este una avara, care alearga dupa putere si suprematie! Fiecare trage pentru el, sa'si atinga interesele!
Deci...nu va exista niciodata o lume fara razboi (cel putin nu pe Terra)

| bd3x73r a răspuns:

Cand nu sa mai existe oameni

| nazaseff1 a răspuns:

Da cand toti o sa fim in cer. fundahee hee!

| Liviu_8392 a răspuns:

Atata timp cat exista lacomie, sete de putere, rasism, prostie si indiferenta, razboiul fie el civil, mental, mondial sau psihologic o sa existe din pacate.