| picolini a întrebat:

Va puteti stapanii emotiile? Puteti sa va controlati subconstientul?

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

De obicei emotiile de zi cu zi, micile emotii, ca sa spun asa... sunt usor de controlat! Nu ai nevoie decat de putina stapanire de sine! Si nu vorbesc despre oamenii foarte emotivi din natura, care plang si la telenovela preferata!
Mai greu e cu emotiile puternice si care te izbesc din plin, cum ar fi : aflarea unei vesti bune sau foarte rea, moartea cuiva drag sau castigarea la loto a unei sume imense de bani big grin Dar si in aceste cazuri vei intalni oameni care vor ramane cu picioarele pe pamant, stapaniti! Pentru ca " trebuie ", daca nu pentru ei, macar o fac pentru cei din jur!
Personal, ce sa-ti spun? Mi-am stapanit intotdeauna emotiile, insa intotdeauna au fost de mica intensitate. Nu am trecut prin situatii extreme!

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pentru @Clepto

Păi da-ia Clepto-mane ai curu mare,
Se ingrasa intru-na si-o sa-i pui roti,
La calmul ce-l ai, cur mare si puturos
Nu stiu in corida de vei fi fioros.
Adevarat este ca mizerie poti face
Numai in WC-eu, unde-i place să cace.

| EmaS a răspuns:

Da pot sa imi stapanesc foarte bine emotiile.Intotdeauna trec totul prin filtrul ratiunii, si apoi actionez.Este bine sa ai stapanirea de sine, sa te poti controla.

| Vizitiul a răspuns:

Nu eu, ci chilotii.

Apache
| Apache a răspuns:

Sunt sinistru de calm...dar si cand cedez...

| harciog a răspuns:

Ema,de obicei astia care doar spun ca se stapinesc destul de bine, uda asfaltul numai la vederea unei arme, fara a mai fi indreptata si spre ei.

| Klepto a răspuns:

Sunt enervat de calm, calmul meu ii face pe ceilalti sa se enerveze, ca nu reactionez normal in unele situatii.
Am avut o discutie lunga cu subconstientul si am ajuns la un acord, el sa stampileze 90% din emotii ca si efemere/fara rost. Daca as mituii acum si amintirile sa plece pe Vaporul Amneziei si sa nu-mi mai aminteasca de unele persoane, ar fi perfect.
Desigur cand mai scapa vreo emotie gen taur de corida, cam face mizerie.

| Klepto a răspuns:

@Hombre

Este o mare onoare cand fundul meu trage o cacare,
Cand ma inviti si pe mine la wc-eu sa-ti trag o inspectare,
Ar fi o solutie sa pun roti la curul meu mare,
Dar sigur gaseste guvernul o metoda de taxare.

Fundul meu este banat in Spania la coride,
Frica toreadorilor se naste din dovezi solide,
Am bagat frica si-n Sfint si-n piramide,
Si cu fundul meu imens fac geloase unele gravide.

Fundul meu este ca si mine,
Nesimtit, gras si plin de sine,
Aschia nu sare departe de trunchi,
Fundul meu se crede atat de tare incat mi-a ajuns pana la genunchi.

Dupa o cacare epocala,
Wc-eu trebuie dus pe MIR, statia spatiala,
L-au scapat o data si a contaminat aurora boreala,
El este raspunsul la cea mai banala intrebare existentiala.

Fundul mare-i cel mai tare,
Cine nu crede asta sa-mi faca o suflare,
Mana de la mana fac mai multe maini,
Fund la fund face minuni.

| DianaScorpio a răspuns:

Subconstientul nu poate fi stapanit. Emotiile si alte lucruri se mai pot stapani.

| NickiMinaj a răspuns:

Emotiile puternice nu pot sa mi le stapanesc deloc.

| Hăgiul a răspuns:

Ar fi un paradox sa-ti stapanesti subconstientul, adica sa devii constient de el. Nu s-ar mai numi asa si n-ar mai exista in forma in care a fost dat, si pana la urma de ce tot vreti sa stapaniti cand ar fi mai bine sa nu?

| MajorAsshole a răspuns:

Da, imi pot stapanii cele mai multe emotii - nu toate.
Subconstientul nu ai cum sa ti-l controlezi. Deocamdata noi nu am invatat cum. Prin "noi" ma refer la intreaga omenire.

| Kaℓi a răspuns:

Voi sunteti talentati laughing
Pacat de subiectul ales...

| ZZG a răspuns:

Emotiile da,se pot stapani,subconstientul,insa, nu, nu ni-l putem stapani singuri.

| Fragile a răspuns:

Mă chinui să fac, asta, dar nu prea reuşesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emotiile se pot controla insa pana la o anumita limita, gandeste-te daca sti ca urmeaza sa fi aruncata peste bloc, ti-ai putea stapani emotiile?
Ele se pot controla insa nu neeaprat toata lumea poate, cum am spus, exista o limita.

Subconstientul este greu de controlat, el merge independent de vointa noastra, cand mergi cu bicicleta si-ti apare un obiect in fata logic ca pui frana insa din inconstient vine acest reflex.
Ca suntem aici, sti vorba aia, inconstientule!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subconstientul nu poate fi stapanit pentru ca tu nu esti constient/a de el si este normal sa fie asa.
Emotiile poti fi tinute in frau dar depinde mult de temperament.Eu una sunt colerica si imi este destul de greulaughing

| Tkn a răspuns:

Eu imi stapanesc emotiile negative: sunt foarte calm, tot timpu!

| diamond_8205 a răspuns:

Da le pot stapanii dar nu vreau s-o fac