| GeaniBirloi a întrebat:

Va rog sa urmariti aceasta serie http://www.youtube.com/......p?/results
Spuneti-mi parerea voastra

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pff... am mai scris o dată despre asta pe-aici. Urmează copy-paste din răspunsul pe care l-am dat atunci:
Mna... am văzut aberaţia aia constipaţionistă.
95% dintre "dovezile" lor pot fi justificate foarte uşor pe bază de coincidenţe şi pe bază de tendinţe. Ce vezi că vinde cel mai bine ca vers, îl pui şi în alte piese, ca să vinzi şi tu.
Restul, sunt invenţii. De exemplu aia cu clipul lui Gaga... e o prostie. Efectul ăla e efect implicit în 80% din programele de montaj (crede-mă c-am lucrat în montaj video) şi doar dacă vrei tu să vezi cerberi dar în realitate nu-i vorba de nimic de genul ăsta.
Dacă analizezi critic, vezi exact ceea ce se vede, un efect cu apă. Dacă ţi se antrenează ochiul să vezi ce vrea realizatorul documentarului să vadă, atunci vezi ce vrea el să vadă.
E fix aceiaşi treabă şi cu deja celebrele piese Another one bites the dust de la Queen (care cică întoarsă s-ar auzi pe refren "start to smoke marijuana") şi Stairway to heaven de la Led Zeppelin (care cică întoarsă s-ar auzi o declaraţie de dragoste pentru Satan în refren). Acele piese, dacă le asculţi întoarse fără să-ţi spună nimeni ce ar trebui să auzi, sau că ar trebui să auzi ceva anume, nu vei auzi nimic! Doar zgomote fără sens ale unei piese redată invers!
Cât despre Iluminati, aceiaşi treabă. Erau o organizaţie care stătea secretă din simplul motiv că a discuta ceva care era în afara dogmei creştine era o infracţiune în anii 1700 în statele teocratice. Or... aproape toate statele acelei vremi erau teocratice! Şi-atunci, oamenii raţionali trebuiau să se întâlnească în secret.
Aceiaşi treabă şi masoneria. De altfel masoneria acum este chiar foarte publică. Există şi un documentar făcut de National Geographic despre masoni în care masonii vorbesc despre organizaţie în sine şi despre membri.
La naiba există şi liste publice cu masonii din toată lumea!

Dacă chiar ar exista o conspiraţie de tipul ăsta, de ce şi-ar mai publica data şi locul întâlnirii, precum şi numele membrilor?!
Da, conţinutul discuţiilor lor nu este public. Aşa, şi? De ce-ar fi public?
Eu dacă mă întâlnesc cu alţi 10 atei şi discutăm la mine acasă sau într-o cameră de hotel închiriată, ar trebui să fac publică discuţia? Dar de ce?!

Conspiraţii şi conspiraţionişti vor tot exista însă raţiune nu prea.
Dacă vrei neapărat să cauţi să vezi dacă există vreun "maestru păpuşar" (sau maeştri - mai mulţi) ai putea să te uiţi în nişte instituţii publice (indiciu: Comisia Europeană), care nu sunt alese dar sunt plătite din bani publici şi care fac cam ce vor (şi mai mereu nu prea vor ce vrea poporu') şi nu în nişte organizaţii obscure de câteva mii de membri la nivel planetar.

Se face manipulare prin media, în general, inclusiv prin muzică? Da!
Şi totuşi, există piese care transmit mesaj ocult pe faţă, dacă cineva chiar vrea să transmită un mesaj ocult, de ce-ar face-o pe ascuns?! Îţi sugerez să asculţi Iron Maiden, Judas Priest, KISS, Darkthrone, Dimmu Borgir, Children Of Bodom... eeehaaa... îs o groază!

Numai bine.

1 răspuns: