| chelstone a întrebat:

Va rog sa urmariti cu atentie aceste doua filmulete:
http://www.youtube.com/watch?v=e1CWBKRWIg0
http://www.youtube.com/watch?v=SIMFz5ZKDVo

Este sau nu religia crestin ortodoxa un plagiat? Daca nu, cum au aparut aceste coincidente intre credinta egiptenilor si cea a ortodocsilor?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca exista asemanari, exista si deosebiri.Domnul Isus a murit si a inviat (si sunt scrieri ale unor martori oculari), si sta acum la dreapta lui Dumnezeu, pe cand ceilalti zac intr-un mormant rece.Mai mult, este Cuvantul lui Dumnezeu care nu este lipsit de putere, si care se implineste in fiecare zi sub ochii nostri.Nu uita ca tu te lupti nu impotriva crestinilor, ci impotriva lui Dumnezeu.

| wales a răspuns:

Vă rog frumos să urmăriți acest filmuleț în 4 episoade realizat de cei mai proeminenți oameni de știință de la institutul de științe Moody. Acest institut este printre cele mai renumite din lume colaborând cu alte institute de același calibru inclusiv cu NASA.
Orice informație pe care vrem să o facem demnă de încredere trebuie să arătăm și sursa, proveniența ei, că altfel, filmulețe pe Youtube sunt cu miile. Vizionare plăcută.

www.youtube.com/watch?v=e37essqz05I

www.youtube.com/watch?v=xZ5c60nFk1E

www.youtube.com/watch?v=hKfsZSVigOQ

www.youtube.com/watch?v=GhMrIebzffE

| MMihai a răspuns:

Am citit o carte era tipărită înainte de 1989 și care era tradusă din franceză, și se numea ceva de genul „ Originile Creștinismului. Eseuri critice" cred că era tipărită în Editura Științifică și enciclopedică în 1981 și era scrisă de un individ care parcă se numea Georges Ory sau cumva asemănător.
Dacă o găsești pe la vreo bibliotecă, să o citești!

| miradoniz a răspuns:

hee hee eu nu le-am văzut,dar am avut o perioada "epoca faraonilor",deci cred ca pot sa îți răspund,pentru ca și eu mi-am dat seama de câteva paralele-presupun ca sunt aceleași.În ce privește Isis,Osiris,etc:erau zei și nu oameni! Mi se pare ca sunt considerați primi regi a Egiptului-deci toți faraonii erau zeități! Maria era o țărancă,Iisus era tâmplar! Ca sa faci o paralela între ei,mi se pare o interesanta munca de manipulare,pentru ca exact aici este diferența:Horus,Isis,Osiris erau zeități ale reînnoirii sezoniere ale anotimpurilor! extrem de importante într-un Egipt,care trăia de pe urma creșterii sau scăderii Nilului! Pe când virginitatea Mariei are importanta ontologica, as zice, tocmai a întreruperii acestui ciclu al nașterii și renașterii!hee hee

| miradoniz a răspuns:

@chelstonehee hee tu glumești!hee hee top news:mamele își țin cam la fel copii în brate de la începutul timpului!hee hee stele și înțelepți de când lumea și pământulhee hee Iisus este considerat Fiul Domnului, toata lumea știe ca Trinitatea înseamna un singur Dumnezeuhee hee asta e credința creștinăhee hee

| miradoniz a răspuns:

@madapplehee hee numai la 95%?hee hee și nu știu ce va deranjează la emoticonul meu!

| chelstone explică:

Georgiana, nu este vorba doar despre nasterea lui horus si a lui iisus, ci si de modul in care maria il tinea in brate pe iisus precum isis mary pe horus, exista o statuieta care reprezinte in mod fidel acest aspect, de faptul ca egiptenii aveau acea aura desupra capului, lucru care apare mai tarziu si la iisus, de faptul ca iisus este considerat mielul lui dumnezeu, iar horus era considerat soimul lui dumnezeu parca, faptul ca ambele nasteri, atat a lui horus cat si a lui iisus au fost prevestite de o stea si de 3 ''magi'', etc. Nu este vorba de statutul social al celor implicati, ci de coincidentele (plagiatura crestinilor) care apar intre cele doua credinte.

| chelstone explică:

NICU, ce intelegi tu prin a ruga frumos? daca spui va rog in loc de va rog frumos, este ceva in neregula? Ce crezi ca daca accentuezi adaugand si ''frumos'' acea rugaminte este mai mult luata in seama, pe sistemul dumnezeu exista pentru ca este adevarat?

| GodBlessYou a răspuns:

Ai curajul te indoiesti de religia ortodoxa? Trebuie sa crezi neconditionat indiferent daca nu-ti place sau iti place. Sa nu indraznesti cumva sa te iti pui indoieli in legatura cu religia crestina caci Dumnezeu te va pedepsi si vei fi chinuit vesnic in iad. Trebuie sa ai frica de Dumnezeu, cand ii auzi numele sa tremuri de frica, sa nu ai nici-o indoiala, trebuie sa crezi orbeste. Daca nu te opresti din a posta asemenea blasfemii la adresa religiei crestine o sa arzi in iad pacatosule...

| houyhnhnm a răspuns:

Nu ai cum sa desfiintezi o religie cu niste filmulete pe youtube. Nu sunt un credincios, dar consider ca a crede orice prostie ti-o baga pe gat niste amatori care s-au trezit sa faca documentare e la fel de stupid cu a crede mot a mot ce scrie in Biblie sau in orice alte carti religioase. Toate religiile care conteaza seamana intre ele. Asta nu inseamna ca sunt "plagiate".

| houyhnhnm a răspuns:

@Alexsmenaru Ce ai scris tu e o prostie. Nimeni nu e obligat sa creada. Asta cu "o sa arzi in flacarile iadului" si "sa tremuri de frica" e o forma de abuz psihologic si de spalare pe creier. Cine crede cu adevarat crede pentru ca asa vrea, nu pentru ca i-e frica. Prefer sa fiu ateu si stapan pe propriile mele ganduri decat crestin-ortodox doar asa de frica. Ceea ce ai scris tu se incadreaza la "crede si nu cerceta", idee stupida si depasita, pe care nici macar biserica nu o mai promoveaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Georgiana, lasa emoticonul ala ca il ai in 95% din postari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este un plagiat.eu sant ortodox si-ti spun ca este un plagiat.deci poti dormi si tu linistit in sfarsit.ai descoperit o mare descoperire.bravo.problema e ca eu cred in acest plagiat,imi place sa cred,fiindca si aia credeau si ei in ceva in zeii lor,cred si eu in unul Dumnezeu stapanitorul a toate,creatorul vazutelor si nevazutelor, in Iisus Hristos, fiul lui care s-a nascut mai inainte de toti vecii si in duhul sfant carele de la tatal purcede.asemanarea nu-mi spune decat ca erau oameni ca si mine,cu o viata, o moarte, si o credinta.atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

daca nu m-ai rugat frumos nu urmaresc pe nimeni, apropouse thinking de unde stii tu ca eu sunt urmaritor, ha?waiting