| navarre a întrebat:

Puteti crede ca popii sunt,,veriga"intre om si Divin?
Ei (popii,pastorii,predicatorii) asa se autointituleaza, si chiar le, merge. De ce? fiindca religia este cea mai usoara cale de manipulare! urmariti cu atentie http://www.youtube.com/watch?v=Kb7zqctkAsA&feature=youtu .be

34 răspunsuri:
| Silviuloan a răspuns:

Fiecare raspunde de faptele lor.

Răspuns utilizator avertizat
| DAVID_6313 a răspuns:

Filmulețe idioate pe youtube, altceva nu ai gasit?
Sau doar iti faci reclama pe spatele celor care accesează filmulețul?

| hackeru2 a răspuns:

Navarre esti ateu? In primul rand crede-ma cunosc mai multi preoti si profesori de religie ca tn.In al doilea rand gandeste-te ca, cu totul ca sunt asa multe biserici religia isi pierde din valoare si din crestini si ne numim numai cu numele crestin. In plus atata timp cat uh mergi la bis si iti faci datoria de crestin, cu ce ti se pare ca te manipuleaza preotul; ai tot dreptu de a alege alt preot. Cei ca tine vad la tv o stire ca un preot o facut cv altu altceva, normal ca pe voi barfele va intereseaza nu altceva...Infine nu am ce sa iti explic ramai cu pro tv si ii ajunge bine

Răspuns utilizator avertizat
| hackeru2 a răspuns (pentru navarre):

Ce sa mai spun cu "popii'' astia cum le zici uh ei sunt doar tapii ispasitorii nu ii scot in niciun fel ca si ei au o vina da mnoh as vrea sa vad un mitropilit la tv ca a facut cv..Niciodata ca ei is marii ca si parlamentarii

| hackeru2 a răspuns:

Apropo ke religie esti daca nu te superi

Răspuns utilizator avertizat
| hackeru2 a răspuns (pentru navarre):

''Problema'' la tine daca s-ar putea zice asta este ca uh talcuiesti Sf. Scriptura din punct de vedere literar si doar asta si nu folosesti si metoda alegorica

Răspuns utilizator avertizat
| hackeru2 a răspuns (pentru navarre):

Tocmai despre asta vorbeam in Biblie scrie ca daca ochiul te sminteste scoate-l ca mai bine este sa intri in rai cu 1 ochii decat cu 2 in iad...asta nu inseamna ca trebuie sa te smintesti si sa te mutilezi...pentru ca Dumnezeu ne-a facut perfectii

Răspuns utilizator avertizat
| hackeru2 a răspuns (pentru navarre):

De aici rezulta ca biblia nu ne instiga la violenta si alte chestii de genu ci ne indeamna sa avem credinta... Origen care are peste 1000 de opere religioase pentru 2 fraze si pentru faptul ca sa mulilat(si-a taiat @#$%) ca sa nu poata pacatui nu a ajuns in randul sfintilor

Răspuns utilizator avertizat
| hackeru2 a răspuns (pentru navarre):

Da eu nu context ca Biblia a fost scrisa de oamenii dar a fost scrisa sub inspiratia Duhului Sf. in V.T si in N.T autorii evanghelilor si a epistolelor au fost mucenicii ap sau chiar apostoli, cum puteau aceste persoane ''failibile'' sa minta daca au trait contemporant cu Hristos? Faptul ca pocaiti, Iehovisti si alte secte scot unele versete din context este pentru asi atrage oamenii de partea lor parerea mea

Răspuns utilizator avertizat
| hackeru2 a răspuns (pentru navarre):

SF. Scriptura inclusiv N.T a fost tradus de catre 70 de oamenii( traducerea Septuagintei) gandeste-te ca fiecare cuvant a trecut prin mana a 70 de oamenii, nu aveau cum sa greseasca totii

| hackeru2 a răspuns (pentru hackeru2):

Ai citit uh tot tanakul ca sa vezi ca este diferit?

Răspuns utilizator avertizat
| hackeru2 a răspuns (pentru navarre):

Ai dreptate nu ei traiesc viata mea, eu o traiesc...in mare parte 90% am verificat info. restul am fost invatat( din cate materii cu aspect religios fac toate spun cam acelasi lucru) sa inteleg ca toate mint inclusiv si dogmatica? Si, si daca as vrea sa verific toata info nu as putea fiindca nu oricine are acces la ea.

Răspuns utilizator avertizat
| hackeru2 a răspuns (pentru navarre):

Si cum am putea noi ca oamenii simpli sa stim adevarul din moment ce alti ne opresc intentionat sau nu sa avem acces la info.In cine mai putem avea increde( in sectantii, in musulmani, in evrei)...

Răspuns utilizator avertizat
| hackeru2 a răspuns (pentru navarre):

Ai dreptate ca gandim personal nu in gru***r uneori trebuie sa facem si o exceptie deorece gandeste-te ca daca am gandi intotdeauna personal am avea fiecare cate o religie a noastra..am vazut pe antena 1 recent un reportaj cu un american care asi-a creat propia secta si a zis ca in luna iunie anul asta vine sfarsitu lumii si ca din el va iesi/prin el va veni a 2 oara Iisus Hristos.Asa ca mai bine gandesc pentru mine o mare parte si cealalta parte o las pentru altii care sau pregatit in studierea mai mult sau mai putin corecta a Bibliei.

Răspuns utilizator avertizat
| hackeru2 a răspuns (pentru navarre):

Ai dreptate de aici rezulta ca iudeii sunt prea creduli si gandesc in masa sper sa nu se ajunga si la noi asa.ei nici acum nu cred ca a venit Mesia

Răspuns utilizator avertizat
| hackeru2 a răspuns (pentru navarre):

Lui Dumnezeu ia parut rau ca la creat pe om deoarece Acesta la inzestrat pe om cu libertatea desavarsita dandu-i o singura porunca pe care a incalcato. Religia nu ocoleste raspunsul. Dumnezeul din V.T este tot acelasi ca si cel din N.T dar ca cel din N.T dupa ce sa implinit Scriptura omul a putut ajunge la menirea pentru care a fost creat spre deosebire de V.T

Răspuns utilizator avertizat