| Mădă0611 a întrebat:

Va sperie lumea? Imi place sa ma uit la emisiunea "Anchetele comisarului Antonescu", pentru ca ma intereseaza psihicul uman, dar mi se face frica. Ce e mai bine, sa nu stii de ce sunt capabili oamenii si posibil sa pici in plasa lor, sau sa stii si sa traiesti tot timpul pregatit de aparare, chiar cu frica si scarba? Sunteti de acord cu pedeapsa cu moartea in cazurile in care dovezile sunt 100% sigure, eventual chiar inculpatul recunoaste, cu lux de amanunte (am auzit de cazuri in care unii recunosteau crime pentru ca erau batuti de politisti; ei nu stiu detalii)? Daca da, putem fi numiti criminali? Am vazut un caz in care unu, care umbla cu cersitul si cu lucrul cu ziua a omorat o femeie care mergea la munca pe un drum ocolitor. Nu se stie motivul, pentru ca n-a recunoscut. A 2-a zi s-a dus la cadavru, a taiat burta femeii, i-a scos fetusii, i-a spalat intr-un rau si i i-a pus in brate. I-a taiat si scalpul, nu se stie de ce. Zicea ca nu el, dar martorii l-au vazut atunci pe acolo si se vedea ca are probleme psihice. N-a primit inchisoare pe viata, deci o sa fie liber candva.

5 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Si eu ma uit la emisiunea Condamnatii de pe B1 unde arata povestea unor oameni bagati la inchisoare.

| Werrich a răspuns:

Eu ma uit pe Investigation Discovery si vad anchete foarte bine regizate si niste reconstituiri atat de realiste incat te ingrozesti.

| Werrich a răspuns:

Din pacate sintagma "inchisoare pe viata" inseamna maxim 30 de ani, asa si cu criminalul Marius Csampar care a ucis 6 persoane.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Werrich):

Inseamna maxim 30 de ani daca se vede ca te cumintesti in inchisoare.

| Mădă0611 explică (pentru Werrich):

Dar de Gheorge Toma ai auzit? https://www.youtube.com/watch?v=HfFevaIEEbo&t=2m50s

https://www.youtube.com/watch?v=vsfax4BAh_Y&t=5m47s (partea a 2-a).

Asta nu imi pare asa periculos ca cei care iau oameni la intamplare, dar totusi...