| anonim_4396 a întrebat:

Probabil mulți dintre voi ați vizionat până acum documentare cu criminali (în serie sau nu).
Nu mă refer la cei notorii, gen Ted Bundy, ci la cei care comit o singură crimă.
Vizionez emisiunea "Anchetele comisarului Antonescu" și cele cu specific asemănător de pe CBS sau DiscoveryID și am întâlnit în mare parte cazuri unde făptașul s-a dovedit a fi persoana la care se aștepta mai puțin.
Acei indivizi erau descriși ca persoane liniștite, cu o reputație ok, nu erau firi violente, nu consumau alcool sau droguri, unii erau singuratici și introvertiți, excluzând astfel anturajele proaste.
Ei bine, acești cetățeni model au ajuns capabili de crimă, șocând astfel întreaga comunitate.
Ei bine, cum poate un individ care până atunci a fost cuminte, liniștit, fără cazier, fără istoric infracțional, să comită crime, de cele mai multe ori cu sadism?
Ce e mai plauzibil: dublă personalitate, acumularea de frustrări interioare care au erupt ca un vulcan sau aparențe înșelătoare?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mie de asta nu-mi plac oamenii care sunt prea cuminți, prea fără niciun defect vizibil, prea fără de greșeală etc.

În 99% din cazuri ascund ceva laughing pentru că nu exista niciun motiv pentru care să fii atât de controlat.

Cei mai bolnavi oameni pe care ii cunosc au o imagine bună în societate, sunt monștri doar intre 4 ochi, când ajung într-o anumită faza a relației cu cineva. Pentru că sunt manipulatori și foarte atenți să păstreze aparențele. Și majoritatea suferă de "complexul salvatorului", care-i face să pară oameni buni, chiar dacă "ajută" doar în propriul interes (ca sa fie văzuți bine, apreciați, lăudați, să mimeze empatia etc).

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De ce iti plac tie acest tip de seriale si documentare? Nu mai bine alegi ceva specific fetelor, mai dragut si mai placut?
O viata avem nu are rost sa ne-o irosim cu lucruri de 2 lei.
Toti criminalii sunt niste bolnavi mintal, ei fac o crima in momentul in care primesc impulsul din creier sa o faca, pot sta linistiti si pana la 80 de ani, cand le cere creierul sa o faca atunci o fac...

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Îmi plac astfel de seriale, deoarece îmi place suspansul, chestiile specifice fetelor mă plictisesc, ca de exemplu filmele romantice.

| Emma30555 a răspuns:

Faptul ca sunt singuratici, introvertiti cam suna a oameni cu probleme nu a oameni model.

| SingleForOne a răspuns:

Sunt diferite pături sociale, vad unele tipare care se aseamana unor persoane, si se cred deasupra lor prin a se prezenta la fel sau sub ei.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Cunoști pomul după roade și omul după fapte. Aparențele chiar sunt înșelătoare,"ambalajul"(aspectul fizic) strălucitor ne atrage, însă valoarea omului constă în "ingredientele", caracterul, felul lui de a se comporta cu cei din jurul său.

| DonEduardo a răspuns:

As zice a doua varianta.

| Sekim a răspuns:

Aparentele înșelătoare cu siguranță că sunt cea mai comuna "problema". Oamenii au încredere destul de rapid și fără să își pună întrebări. Cu siguranță că atunci când te cunoaște toată lumea, ai zeci de ani in care ai fost un om liniștit etc., nu se așteaptă nimeni ca fix cel mai de treabă și cuminte sa fie vinovat. Ceva ce am observat la toate crimele de genul in care vinovatul a fost prins Intr un mod sau altul, niciunul nu era inteligent, toți acționau practic după instinct ( sa scapi de corpul victimei, de armă crimei etc. ). Tocmai de asta, cel mai periculos om nu este omul care face rău, ci omul bun care ține sub control răutatea intenționat.