Întrebare recomandată | RAY a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata sa regretati ceea ce ati facut dupa ce ati facut, de ce apare acel sentiment de regret?

50 răspunsuri:
| SpiritLibeR a răspuns:

DA DA DA......pt ca asa sutem noi fiintele umane concepute cu regrete si CONSTIINTA

| pisicuta2001r a răspuns:

Mi s-a intamplat de multe ori si buna intrebarea de ce?! laughing

| lalae a răspuns:

Bineinteles, mi se intampla foarte des. Deoarece noi simtim ca, ceea ce am facut nu este bine.

| Sab1nX a răspuns:

Mai bine regreti ceva ce ai facut decat ceva ce vroiai sa faci!

| CamiiŢucăă a răspuns:

Tuturor ni se intampla.Luam o decizie fara o ne gandim mai bine.

| DragosDuta a răspuns:

Da mi s`a intamplat, si iti pare rau pentru ca tineai sau iubeai foarte mult acel lucru sau ce ai facut, si dupa aia iti dai seama ca nu trebuia sa faci ce ai facut! happy

| LaviniaMaria2305 a răspuns:

Pentru ca de multe ori iti dai seama ca ceea ce ai facut nu a fost deloc bine si ai vrea sa dai timpul inapoi de exemplu cand te tai la inceput nu ti se pare nimic dar dupa ce vezi tot ce ai facut deja si regreti ca ai facut asta si ca ai fi vrut sa dispara tot si te gandesti oare ce imi trecea mie prin cap de faceam lucrul acesta? dar totusi nu poti face nimic cand esti trist, dezamagit sau ceva de genul

| DAndreiD a răspuns:

E o reactie complet normala, in fond esti om si faci lucruri care dupa aceea le consideri greseli si apare acel sentiment.
Ca sa te ajute sa treci peste, gandeste-te ca in momentul in care ai facut acel lucru mintea ta nu ti-a dat nici un semnal cum ca ar fi ceva gresit, deci la momentul respectiv parea o decizie buna.

| Dudescu_Marian_1990 a răspuns:

Mustrare de constiinta* asta pentru ca esti om, ai sentimente si regreti orice greseala facuta. Dar si daca nu incercai macar, regretul era mai mare big grin

| larisa151 a răspuns:

Salut! happy
Bineinteles, mi se intampla foarte des.Pe moment luam decizile nepotrivite, din mai multe motive.Sentimentele de regret apar fiindca stim ca nu e bine ce am facut.

| DarkStalker a răspuns:

Fiecare are o parte umana in el ceea ce il defineste corect? Ai o constinta si daca dupa o fapta ajungi sa iti para rau e ok

| Verdii a răspuns:

Da ...de multe ori. Uneori doare.:!

| виолина a răspuns:

Sigur, ca mi sa intimplat. este ceva obisnuit pentru orice om* numi chiar place acest sentiment (te gindesti mereu la aceasta si esti confuzz mereu*) o sati treaca doar trebuee sa astepti putinn*) trebuee sa te regasesti sh sa fii sigurr ca a foost corect ceia ce ai facutt... ca toot ce se face se face sprre binee*) fiecare din noi au greseliii. sh doorr ellee ne fac masi puternici sh mai sigurii pe noi.* cred ca team ajutatt*)

| EarthIsSick a răspuns:

Deoarece suntem oameni şi e perfect normal să avem regrete.
Pe moment, mai ales la nervi, luăm decizii pripite, pe care mai târziu le regretăm.
De unde şi citatul lui Epictet: „Gândeşte-te mult înainte de a spune sau de a face ceva; căci nu vei avea libertatea de a revoca spusele sau faptele tale."
Atunci când iei o decizie este nevoie de timp şi răbdare ca să poţi lua în calcul eventualele eşecuri.

| DdeElLiIaAaAa a răspuns:

Da, mi s-a intamplat si mie sa am acest sentiment, apare atunci cand simti ca esti vinovat de ceea ce ai facut si este bine sa vorbesti cu cineva. sper ca te-am ajutat happy

| adsfadsfdssadfa a răspuns:

Nu stiu exact raspunsul, dar am auzit ca este cineva pe www.redzmax.com care te-ar putea ajuta. Baftă

| Alexutzuu26 a răspuns:

Cnd faci ceva gresit si dupa iti dai seama mereu apare acest sentiment.Dar daca nu te mai gandesti la el dupa un timp va disparea!

| dinamomadalin a răspuns:

Pentru ca tii la acel obiect/persoana

| Dianalubliana a răspuns:

Pentru ca ai constiinta; esti om nu animal, nu robot, asa ca e normal sa ai sentimente!winking