| bluebios a întrebat:

Vi se pare ca Biblia este un exemplu de moralitate? Aici ma refer aici la pasajele de mai jos, va rog sa aveti rabdare sa cititi tot (nu o sa fie greu daca va plac povestile xxx cu tenta sadica)

- in Geneza, povestea cu Lot nepotul lui Avram, locuitor al Sodomei care a fost salvat de D-zeu impreuna cu familia sa; acesta si-a oferit propriile fiice virgine spre a fi violate de o multime de oameni pentru ai scapa pe cei doi ingeri de la viol; in timp ce se indepartau de oras sotia lui Lot s-a uitat inapoi si pentru acesta mare greseala a fost trasformata intr-o stana de piatra; dupa acest episod Lot impreuna cu ficele lui s-au stabilit intr-o pestera; acestea ducand lipsa unui barbat l-au imbatat pe tatal lor si au facut fiecare cate un copil cu el. (Geneza cap. 19)

(Textul original: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=19)

- in Judecatorii, apare iarasi o poveste similara; acesta este despre un preot care calatoreste impreuna cu concubina lui si sunt cazati peste noapte in casa unui batran; dar la casa acestui batran se strang o multime de oameni care cer ca cesta sa-l scoata afara pe oaspetele lui; batranul pentru al apara pe preot isi ofera propria fiica virgina si pe concubina preotului spre a fi violate si abuzate toata noaptea; in urma acestor abuzuri concubina preotului isi pierde viata; preotul dupa ce i-a constatat decesul a taiat-o pe concubina sa in 12 parti pe care le-a trimis la toate hoatarele Israelului (Judecatorii cap. 19 vers. 22 - 29)

(Text original original: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=46&cap=19 incepand cu versetul 22 pana la 29)

- povestea lui Avram care calatorea prin Egipt impreuna cu sotia lui, Sarai, care era foarte frumoasa; acesta temandu-se ca va fi omorat pentru ai fi luata sotia prefera sa spuna ca este sora lui; acesta ajunge in haremul faraonului, iar Avram se inbogateste devenind unul din apropiatii faraonului; pana la urma foraonul realizeaza ca Sarai este sotia lui Avram si i-o da inapoi(Geneza cap. 12 vers. 11-20); acestia doi pleaca din Egipt si repeta aceeasi figura si cu regele Gherarei (Geneza cap. 20), deci mai pe romaneste Avram si scos nevasta la produs.

(Text original:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=12 incapand cu versetul 11 partea cu faraonul
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=20 partea cu regele regele Gherarei)

- partea cand D-zeu ii cere lui Avram sa-si sacrifice fiul pentru a-si demonstra credinta, dar se rasgandeste in ultimul moment; va da-ti seama ce sperietura a tras saracul Isaac cand propriul tata a incercat sa-l omoare.

- in Judecatorilor, in capitolul 11 are loc un sacrificiu uman pe bune; in acest capitol conducatorul militar Ieftae Galaaditul face o intelegere cu D-zeu ca daca ii va invinge pe Amoniti ii va oferi drept sacrificiu pe primul care il va intampinacand se va intoarce acasa; aceasta a fost fiica lui care a fost omorata si apoi arsa, acesta si-a acceptat cu demnitate soarta a cerut doar un ragaz de doua luni sa se duca pe munte sa-si planga fecioria impreuna cu prietenele ei; ma intreb oare de ce D-zeu nu sa mai razgandit in ultimul moment ca in cazul lui Isaac; oare pentru ca era fata? (Judecatorilor cap. 11 vers. 30-39)

(Text original: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=46&cap=11 versetele 30 - 39)

- dupa ce armata lui Moise ia invins pe Madianiti, acestia ua crutat femeile si copii; Moise cand a vazut asta s-a suparat foarte tare si le-a ordonat sa ucida pe toti copii de parte barbateasca si pe femeile care nu mai erau virgine si sa pastraze fetele virgine ca sa-si faca poftele cu ele (Numerii cap 31 vers 15-18)

(Text original: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=59&cap=31 de la versetul 15 la 18)

Cele de mai sus sunt doar o mica parte, daca cititi biblia din scoarta in scoarta o sa casiti mult mai multe chestii de genul asta.

As mai avea urmatoarele intrebari pentru voi:

1. Cand o sa aveti copii o sa-i lasati sa citeasca biblia?
2. Fetelor va place cum sunte-ti tratate de catre bibila crestina?
3. Considetati ca e bine sa va construiti un cod moral bazat pe biblie?
4. Nu-i asa ca D-zeu este sadic si misogin?

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

1. Taica-meu a procedat cu mine in felul urmator cand eram mica. M-a lasat sa cred in mos craciun, isus, d-zeu, ingeri zane etc. Deh eram copil. Un singur lucru mi-a spus, acela ca mos craciun este fratiorul mai mare al lui Isus, ingerii sunt un fel de verisori iar d-zeu este tatl lor. Va dati seama ca atunci cand am descoperit ca nu exista mos craciun am descoperit ca nu exista nici restul.
Absolut la fel voi proceda si eu cu fiul meu. M-ar durea sa fie atat de naiv sa creada in astfel de fiinte.
2. Biblie este misogina din prima pagina pana la ultima. Ganditi-va la cum trateaza biserica femeile. Nu avem voie in altar niciodata sau in biserica pe ciclu sau neacoperite ca cica suntem murdare, nesimtitilor.
3. O mare problema a omenirii a fot ca, de-a lungul timpului, religia a confiscat atributul moralitatii si nu legea cum ar fi fost normal.
4. Asa este prezentat in diblie. Din fericire d-zeu nu exista.

40 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

Eu m-am convins de mult de cat de stupida este aceasta carte si o resping total, nu gasesti decat incitari la talharii (poporul israelit a jefuit pe ce egiptean la comanda), incesturi, crime abominabile, toate faptele care tin de imoralitate le gasesti in biblie, nu cred ca este macar una care sa faca exceptie.

| chelstone a răspuns:

Draga georgiana, probabil din multa dragoste poporul israelit l-a jefuit precum spune si in biblie la indemnul lui dumnezeu, si cu voia acestuia din urma, pe poporul egiptean.

| chelstone a răspuns:

Georgiana, hai ca deja aberezi, si israelitii ce simbolizeaza?

| chelstone a răspuns:

Georgiana, cei care asupreau in biblie erau israelitii si nu egiptenii.
''1. Iata numele fiilor lui Israel, intrati in Egipt; au intrat cu Iacov fiecare cu familia lui:''
''7. Fiii lui Israel s-au inmultit, s-au marit, au crescut si au ajuns foarte puternici. Si s-a umplut tara de ei.''
Aici este un conflict intre doua tari.

''8. Peste Egipt s-a ridicat un nou imparat care nu cunoscuse pe Iosif.
9. El a zis poporului sau: "Iata ca poporul copiilor lui Israel este mai mare si mai puternic decat noi.
10. Veniti sa ne aratam dibaci fata de el, ca sa nu creasca, pentru ca nu cumva, daca se va intampla un razboi, sa se uneasca si el cu vrajmasii nostri, sa ne bata si sa iasa apoi din tara."
Dupa cum reiese si din aceste versete, israelitii sunt asupritorii.

| elasexygagica a răspuns:

Uuu mi-o atras atentia partea cu virgine violate love struck

| sunset a răspuns:

In primul rand biblia nu a fost alcatuita de dumnezeu, deci nu putem judeca moralitatea lui.
eu una nu am citit biblia, toata, cat despre copii mei, daca ei ar vrea sa citeasca, i-as lasa sa citeasca orice pana la urma.
dar in genere despre religie si dumnezeu, cu iertare, cred ca e doar o poveste convenabil ticluita, la fel ca si raiul, si alte lucruri,, dumnezeiesti'' pentru cei carora le e frica de moarte.
poate parea o blesfamie, dar cred ca dumnezeu se gaseste in noi, in fiecare, si odata ce se afla in mine, sunt propriul meu dumnezeu.

| KlaraWeiss a răspuns:

1. Desigur; si nu numai Biblia, ci si Patericul, cel Egiptean mai ales, scrierile Sfintilor Parinti si toate celelalte
2. Nu vad nicio problema cu asta. ("sunteti" se scrie, nu "sunte - ti "). Citeste Noul Testament. Iar cat despre femei, sfintele sunt la fel de cinstite ca si sfintii fara nicio deosebire. Iar aceea care este mai presus de oameni si de toti ingerii e Maica Domnului, care e femeie. Asa ca nu vad care e problema?
3. Dap, cu siguranta. Si mi-am intarit parerile citind acest sait.
4. Nici, nici. Dar nu ma astept sa intelegi.

| andy_3120 a răspuns:

Ai grija cum vb la adresa lui D-zeu ca nu bine. pe vremea aceea erau alte legi daca femeile erau prinse in curvie cu un alt barbat erau omorate cu pietre.dar vezi tu in zilele noastre nu mai e asa.cand o sa am copii o sa-i las sa citeasca Biblia de altfe si eu citesc Biblia si imi place forte mult. deci D-zeu nu e sadicsau misogin, pana la urma el e Creatorul nostru si ceea ce face el sigu e bine.

| LittleWhiteCherry a răspuns:

Eu sunt romano-catolica si am mai auzit povestiri din bibliile ortodoxe... dar in biblia catolica nu sunt doar unele dintre ele, dar nu sunt asa demisogine, si iti explica de ce anumitele persoane fac acest lucru... in fine.