| ina25bin a întrebat:

Viata de dincolo.Ptr unii o iluzie, pentru altii o certitudine...Nu avem dovezi de existenta ei insa multi cred in ea.Ma poate convinge ceva/cineva contrariu? Exista viata si dupa moarte?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Certitudinea vietii de dincolo pentru mine: am idealuri. Am o idee despre cum ar fi sotia perfecta. Insa oricit as cauta acea persoana, ea nu exista, pentru ca fiecare femeie isi are defectele ei. Am o idee despre cum ar fi o viata fericita. Insa in realitate descopar ca viata asta imi ofera mai multa suferinta decit fericire. Pot vorbi asa despre o multime de lucruri, despre care stiu cum as vrea sau cum ar trebui sa fie, dar care nu sunt. Daca lucrurile dupa care inima mea tinjeste nu exista in aceasta lume, e foarte probabil ca acele idealuri ale inimii mele sa ateste ca de fapt exista ceva mult mai mult decit aceasta lume, exista ceva dincolo, mai presus de aceasta lume, altfel, eu ar fi trebuit sa fiu pe deplin impacat cu ceea ce este in aceasta lume. Insa descopar ca nu ma pot impaca deloc cu situatia in care ma aflu, deci trebuie sa concluzionez ca exista ceva mai presus de realitatea pe care o stiu, de viata pe care o am, o viata de "dincolo", o viata mult mai buna.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da.Cred din toata inima ca exista viata dupa moarte. Bunicul meu cand inca mai era in viata statea in pat si dintr-o data au aparut doi ingeri si l-au luat si a vazut cu ochii lui raiul si iadul.In iad a vazut-o pe mama lui care a zis:Liviu ce cauti tu aici,locul tau nu este aici? Si se chinuia in foc. Bunicul meu nu a vrut sa manance cateva zile, nu isi putea reveni de ce a vazut acolo. Apoi s-a intors la Dumnezeu si a trait in partasie cu El se ruga tot timpul si postea, iar cand a murit a avut o moarte usoara cu zambetul pe buze.Ne gandeam noi ca vede iar ingerii care au venit sa il duca in cer.Cei care cred Cuvantul lui Dumnezeu stiu cu siguranta ca Domnul Isus cand S-a innaltat la cer a zis:Eu ma duc sa va pregatesc un loc, ca acolo unde sunt Eu sa fiti si voi.Cei care vor sa caute pe net morti clinice si se vor convinge ca exista viata dupa moarte.Depinde unde ti-ai pregatit un loc.Pentru a merge in iad, nu trebuie sa faci nimic.Dar daca doresti sa iti petreci vesnicia cu Dumnezeu, trebuie sa il primesti pe Isus in inima ta.

| Vizitiul a răspuns:

Pentru unii o iluzie, pentru altii o certitudine? Vreau sa vad unul care-i sigur de viata de dincolo, dar sa si dovedeasca. Vad ca multi garanteaza ca exista, pe mine ma amuza treaba asta gratie faptul ca nu se stie ce se poate intampla maine, daramite peste ani.

| wales a răspuns:

Toti care se indoiesc de cuvantul Lui Dumnezeu, vor dovezi palpabile, Isus asteapta altceva de la noi:
"Tomo", i-a zis Isus, "pentru ca M-ai vazut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au vazut, si au crezut." (Ioan.20:29)
Nu astepta sa fi convinsa de oameni,biblia este singura carte care are raspuns la intrebarea ta. In vremea Lui Isus oamenii nestatornici asteptau o minune cu privire la viata de dincolo, dar Isus le-a spus o pilda tare interesanta, citeste si da-ti singura un raspuns:
'' 19. Era un om bogat care se imbraca in porfira si in subtire; si in fiecare zi ducea o viata plina de veselie si stralucire.

20. La usa lui, zacea un sarac, numit Lazar, plin de bube.

21. Si dorea mult sa se sature cu firimiturile care cadeau de la masa bogatului; pana si cainii veneau si-i lingeau bubele.

22. Cu vremea, saracul a murit; si a fost dus de ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul, si l-au ingropat.

23. Pe cand era el in Locuinta mortilor, in chinuri, si-a ridicat ochii in sus, a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui

24. si a strigat: "Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si inmoaie varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba; caci grozav sunt chinuit in vapaia aceasta."

25. "Fiule", i-a raspuns Avraam, "adu-ti aminte ca, in viata ta, tu ti-ai luat lucrurile bune, si Lazar si-a luat pe cele rele; acum aici, el este mangaiat, iar tu esti chinuit.

26. Pe langa toate acestea, intre noi si intre voi este o prapastie mare, asa ca cei ce ar vrea sa treaca de aici la voi sau de acolo la noi sa nu poata."

27. Bogatul a zis: "Rogu-te, dar, parinte Avraame, sa trimiti pe Lazar in casa tatalui meu;

28. caci am cinci frati, si sa le adevereasca aceste lucruri, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin."

29. Avraam a raspuns: "Au pe Moise si pe proroci; sa asculte de ei."

30. "Nu, parinte Avraame", a zis el, "ci daca se va duce la ei cineva din morti, se vor pocai."

31. Si Avraam i-a raspuns: "Daca nu asculta pe Moise si pe proroci, nu vor crede nici chiar daca ar invia cineva din morti."Luca 16.

| danut a răspuns:

Dumnezeu NU a facut referire NICIODATA la o viata dupa deces ci o REINVIERE. Iadul, Purgatoriul si Raiul sunt creatia Bisericii Catolice dar NU APARTIN religii crestine.

| bamse a răspuns:

Pentru astfel de raspunsuri, trebuie sa citesti carti scrise de oameni mai avizati, si sa ai rabdare sa parcurgi cateva sute de pagini, daca te intereseaza subiectul. Aici e prea delicat ca sa demonstram noi cei de pe aici ceva. De obicei ateii pun intrebarea si stau la caldurica, asteptand cu interes framantarile celorlalti pe aceasta tema. Din moment ce pun intrebarea, si ei spera asa in fundul sufletului sa fie o speranta, dar nu prea au curaj sa o creada ca sa nu sufere vreo dezamagire. Eu unul sunt bucuros ca traiesc in secolul in care exista google. Pt ca daca vreau sa aflu ceva, tastez si o scot eu la capat pana la urma. Fa si tu asa. Cauta asta pe google si vezi ce gasesti. Sunt oameni care si-au petrecut toata viata cautand raspunsul la intrebarea ta, si pe la sfarsitul vietii au scris concluziile. Eu zic ca ei sunt mai in masura...

| Dmesss a răspuns:

Om murii si om vedea!

| lunarwolf a răspuns:

Iti garantez eu ca exista. Cand o sa ti se intample ceva 'paranormal', iti vei da seama. Si ai unde cauta. poate vorbesti cu un prieten caruia i-a murit o ruda,ceva. Sigur a trait macar unul din ei o experienta 'infricosatoare' dupa moartea acelei rude. happy Dar de fapt, persoanele care tin la noi si mor, vor sa ne protejeze.

Anyway...nu stiu cati o sa credeti ce palavragesc eu aici, dar totul e adevarat! Si viata de dincolo, si prinderea unelor spirite intre cele doua lumi - Pamant si Rai - si iadul. TOT!

Incearca sa ii intrebi pe prietenii tai si ai sa vezi. happy

| Niros19 a răspuns:

1.nu exista viata dupa moarte.
2.nimeni nu moare ci adoarme
3.doar trupul moare dar sufletul se duce la Dumnezeu

| Cristian_6815 a răspuns:

Hmm ce rost ar mai avea lucrurile pe pamant daca le-am stii pe toate? Moartea... un subiect ce sperie pe multi din ce cauza?! pentru ca nu se stie absolut nimic despre acest lucru, sunt presupuneri cu referire la acest lucru din ce in ce mai controversate, niciodata nu vom sti raspunsul intr-adevar pana nu ajungem acolo, tot ce conteaza este ca totul trebuie sa isi urmeze ciclul vietii, nastere, inmultire, moarte. Eu zic sa nu ne mai gandim la acest lucru si sa ne bucuram de ce ne ofera fiecare parte a vietii la timpul sau pentru ca oricum din ce aflam mai multe de fapt ne dam seama ca nu stim nimic! succes!

| Mozart a răspuns:

DA,logic ca exista.Dovada:crezi in Dumnezeu? daca raspunsul este pozitiv,inseamna ca,crezi si in iad si in rai.
De ce cred in dumnezeu? : as putea sa vorbesc cu tine sute de ani la rand despre asta:tu crezi ca viata a aparut asa pe pamant dintr'o data? NU,Dumnezeu le'a facut pe toate (viata,cerul,apa,pamantul, vegetatia)
Ca sa fac un rezumat la toate cele zise de mine big grinaca crezi in Dumnezeu inseamna ca, crezi si in viata de dincolo.
Cred ca raspunsul meu a fost unul scurt si clar.Nu avea rost sa umplu sute de pagini cu votbele mele.

| mark88 a răspuns:

Nu te poate convinge nimeni de lucrul acesta numai tu vei descoperi citind biblia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca voi spune.nu nu exista viata de dincolo toti imi vor sarii in cap."fiindca dzeu exista".eu sunt atee, si asa voi fi si lka 2 m sub pamant.ramane de vazut ce se intampla apoi, te arde asa tare curiozitatea?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

este, eu in viata anterioara era medic la spitalul de nebuni, de ce cred asa ceva? nu-mi explic comportamentul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai convingerea vine de undeva nu? de ce te-as convinge eu ca e adevarat? tu deja pleci la drum cu idei preconcepute.de ce te-as invata eu la ham? sau sa te pun la un jug imposibil pentru tine?