| anonim_4396 a întrebat:

Viata este mult mai dificila decat o putem noi intelege. Exista o scara in viata pe care urci si cobori, exista un sens: traiesti si mori. Sunt atatea sentimente ce dau valoare vietii noastre, insa despre inceput nimic nu stim, sfarsitul la un moment il vom trai; Tot ce conteaza este prezentul asa cum il vedem cu nuante roz sau gri, plin de lacrimi sau de fericire... Iubirea inseamna sa renunti la o iubire si mai mare; Iubirea este sinonim cu moartea, iar moartea sinonim cu viata, si se creeaza un triunghi: viata-iubire-moarte. Pentru ca ne nastem din iubire, suntem in stare sa oferim iubire, iar in final murim iubind; iar aici nu ma refer numai la iubirea dintre barbat si femeie; Iubire semnifica tot ce ne-nconjoara, luna ce ne lumineaza in fereastra seara, soarele ce ne incalzeste din iubire, fluturii ce zboara pentru iubire, florile ce infloresc cu multa iubire, si toate mor, orice lucru este trecator, nimeni nu ramane vietii dator. In centrul universului se afla iubirea, dar uneori si ea moare.

Tragica viata, dar daca ar fi simpla ar mai avea acelasi farmec?

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Eu si tu, oricare doi... "Suntem doi si singuri. Si-n loc de inima ne bate luna." (Nichita Stanescu). Tot ceea ce ai descris apartine unei creatii mult mai inalte si mult mai sublime, depasind puterea omului normal de a intelege. De ce nu l-ai invocat si pe Nichita Stanescu, cu surasul lui ascuns intr-o floare de cais? Soarele desigur ca incalzeste din iubire, caci ea curge la fel de calda si de parjolitoare, dar placut de parjolitoare, si peste cei buni, si peste cei rai. Ai multa dreptate: toate mor in afara de una singura. Iubirea. Ea din vesnicie vine, si in vesnicie inapoi se intoarce. De la ea si soarele si luna si petalele de flori si zbaterea de aripi. Eu cred ca in raspunsurile noastre ai cerut poezie. M-am straduit sa-ti ofer. Te sfatuiesc insa pe tine sa creezi. Ai mult potential. Astept...

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Pentru mine viata este un mister care se dezvaluie pe masura ce-l traiesc. E simpla daca te gandesti ca fiecare zi incepe cu rasaritul soarelui si se sfarseste cu apusul lui, si e misterioasa si complexa fiindca nu stii cu certitudine ce se poate intampla intre cele doua puncte, iar farmecul sta tocmai in lucrurile mici care ne absorb intr-atat incat uitam ca ne indeletnicim cu ceva extrem de important:ne traim unica viata!

| Razvan a răspuns:

Exact asta incerc sa le zic eu prietenilor mei. Iubirea nu inseamna doar o singura persoana spre care sa iti canalizezi atentia si resursele ci e un fel de tot unitar.De dragoste pentru lume.Asta e motorul vietii.Asta ne face sa ne trezim in fiecare dimineata cu chef de viata. Daca in viata ar fi numai bucurii care ar mai fi sensul Raiului? Daca in viata ar fi numai rele cum am putea trai daca nu ne-am gandi ca undeva, candva se va face dreptate?
Dar viata are grija sa primesti din toate.Nimanui nu i se da mai mult decat poate duce desi uneori chestia asta e discutabila.
Infiferent cate defintii ar exista pentru viata niciuna nu poate puncta esentialul.La fel si in cazul iubirii.Sau al frumusetii.Totul e abstract.Si ne intriga faptul ca nu putem gasi explicatii logice pentru lucruri atat de des discutatehee hee
Asa e.
Suntem oameniwinking

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Îţi place să complici prea mult. Nu mi-o luaţi în nume de rău, dar nu aţi văzut că oamenii proşti sunt cei mai fericiţi? Eu încerc să simplific absolut tot ce găsesc pentru că totul este simplu dacă îi ştii esenţa. Dacă vezi viaţa ca pe o şansă, nu ca pe o pedeapsă, dacă vezi moartea ca o detaşare, ca pe ceva firesc, nu ca pe ceva sfârşit şi dacă vezi iubirea ca un sentiment PUR, fără de care nicio fiinţă nu poate trăi atunci poate vei reuşi să vezi fericirea din simplitatea vieţii. Care dintre marii filosofi ai lumii s-au declarat fericiţi?

| mircea a răspuns:

Ai asa o parere despre iubire, viata! Crezi ca iubirea, ca stare de spirit profund umana este asa... ceva tragic sau super-idilic? Nu te supara, dar prefer sa simt iubirea, sa o impartasesc asa cum este si nu sa mi-o explic, sa o analizez, s-o intorc pe toate partile, poate, poate o fac si mai complicata. Prefer iubirea simpla, surprinzatoare, cea care iti umple clipa si care face sa treaca o viata de iubire intr-o clipa.

| LuS[z] a răspuns:

Si ce vrei sa sa spui? ca ar trebui sa ne petrecem toti viata gandindu-ne la filozofii? simplitatea vietii se afla in tot ce ne inconjoara.viata e simpla asa ca nu incerca sa ti-o complici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noi sintem vinovati in a o vedea complexa in toata simplitatea ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@luz -Viata e simpla?laughing Ok, depinde si de varsta pe care o imbratisezi. Ma bucur ca tu vezi viata simpla... Dar vine un moment cand o sa lovesti ziduri de ura, de lacrimi, de tristete, pe care nu le poti dobora, si atunci o sa mai spui, viata e simpla?
Nimeni nu incearca sa si-o complice, pentru ca viata e cel mai frumos cadou de la Dumnezeu, dar noi mai avem si destin, soarta, o zi de maine buna sau rea, un viitor, un trecut glorios sau trist...
Un prezent pe care il traim si ne continuam viata, murim, ne mai nastem o data(poate) si nu vom sti niciodata ce e viata... Dar vom afla cum a fost, simpla sau complicata. Cand ajungi la o varsta inaintata o sa privesti cararea anilor si drumul pe care l-ai parcurs o sa fie intortocheat, cu urcusuri si coborari... o sa vii aici afirmand: Viata e complicata!

| november a răspuns:

Eu o cred pe luzhappy