| SaveTheNature a întrebat:

"Viata nu exista, iar moartea este doar o stare de vis"

Ce vrea sa insemne acest citat?

Autorul citatului: (mai tarziu)

Răspuns Câştigător
| Shammal a răspuns:

Cand mori si vezi din perspectiva spiritului tau viata pare a fi un vis din care te-ai trezit

22 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ceva de genul : viaţa este visul frumos al materiei sau viaţa este o clipă de trezire din visul cosmic.

| shadovv a răspuns:

Eu vad doar deznadejde si tenebre metafizice.

| SaveTheNature explică:

Emil Cioran.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ah, Cioran? Scuze, nu alta planeta, ci Romania happy De-aia a stat prin Franta laughing rolling on the floor

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

"Lacrimi si sfinti" ...cartea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

N-am citit-o. Ia ca ma apuc maine. Stii de ce? Nu sunt de acord cu citatul asta. Asa ca doar citind cartea complet poate voi intelege ce a vrut sa spuna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si mai bine...am gasit-o pe scribd happy.

| Hombre a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Lacrimi si sfinti" ...cartea.- Sa te speli cu ea pe cap, eu trebuie sa platesc factura la energia electrica, Cioran autorul a scapat, s-a dus p.lii de suflet si ai ramas tu sa-i freci desteptaciunile, sper ca intelegi.

| SaveTheNature explică (pentru Hombre):

Intr-un fel nimic renascentist nu mai e aplicabil in zilele noastre.
Nu cred ca totul se rezuma la bani. Pentru unii Steve Jobs si Mark Zuckerberg sunt adevaratele valori ale umanitatii.
Stiu ca Aristotel, Platon si Cioran, nu ne ajuta la platirea facturilor, insa lectiile vietii tot de ei sunt dictate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Bani? Nu e vorba neaparat de bani. Dar nu scrierea lui Cioran imi economiseste zile din viata ca sa parcurg 500 km in cateva ore, nu scrierea lui Cioran ma aduce mai aproape de membri ai familiei care se afla in alte colturi ale lumii, ci un telefon mobil, e-mail, IM. Cu toate ca oamenii din spatele unor mari inventii sunt de obicei anonimi, filozofii sunt faimosi in draci! Intotdeauna voi avea mai mult respect pentru oamenii astia care au meserii adevarate, nu doar oameni ai tehnologiei, ci si medici/psihologi si alte balarii, insa nu filozofi obositi si pe deplin negativisti(si destul de ciudati, chiar nebuni ca Cioran, care juca fotbal cu cranii de oameni straight face )

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Nici muzica nu aduce bani, nici pictura, nici sculptura, Arta in general.
Anii trec vremurile se schimba. Mentalitatile la fel.
Globalizarea cere tehnologie, insa dezradacinarea ucide suflete.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ba da, aduce. Insa scopul ei e unul ceva mai mare. Bani aduce insa, intrucat si arta necesita munca, ce trebuie cumva rasplatita. Artistii sunt si ei producatori intr-un fel sau altul, asa ca isi vand marfa. Unii fac muzica pentru bani, iar altii fac muzica de dragul muzicii(din ce in ce mai putini acesti artisti, din pacate).

| Miauti a răspuns:

Teoria Universul Holografic (daca te intereseaza)
Viata e iluzie, moartea e poarta catre realitate.

"Viata nu exista, iar moartea este o stare de vis."

"Emil Cioran, citat despre viata"

| RAY a răspuns:

Complicat citat, parerea mea ca e prima afirmatie se leaga de cea de a doua viata de dupa moarte nu exista e doar o stare de vis, adica e ca cand dormi dar nu visezi nimic

| WhatheWow a răspuns:

Parca filmul " The Matrix " avea oarecum o reflexie a ceea ce ne-ai dat prin acest citat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mare dreptate are, oricine ar fi autorul.Asa cum am spus in urma cu un an:"sintem trecatori pe pamint...scopul nostru aici, este de a culege informatii, de a invata pentru mai tirziu"Sau altfel spus:am trecut pe aici sa vedem cit de prosti putem fi prin tot ce facem! Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca autorul citatului aterizase pe o alta planeta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum, daca ma gandesc mai bine, cam nefericit om Cioran asta sad Nu-i de mirare ca gandeste asa. In fine, m-am apucat deja de citit...mai citesc pana ma ia somnul, culmea, mai are pana sa ma adoarma! laughing

| Analytical a răspuns:

Trebuie sa fii un mare habauc/incult sa afirmi asa ceva. Punct!

| mihaitaLGP a răspuns:

Am fost creati din univers in univers si reprezentam o particica din acest intreg iar moartea este doar o stare perceputa de noi prin doctrina.

Tot si toti suntem viata, indiferent cum.

| eLPySum a răspuns:

Viata e doar o iluzie, moartea e poarta catre realitate.

| FloryB a răspuns:

Inseamna ca viata-i scurta..., daca pana si moartea e un vis.