| secessumaeternum a întrebat:

,,Viata nu exista iar moartea este o stare de vis. Suferinta a inventat atat pe una cat si pe alta spre a justifica pe sine insasi. Numai omul se poate chinui intr-o irealitate si o inchipuire."
Emil Cioran

Ce opinati cu privire la acest citat?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Conform logici si a ratiuni nu doar viata si materia nu trebia sa existe,este un adevar totul e o iluzie perceputa de creierul nostru,tot ce ne place sunt doar iluzi, toata viata traim din iluzi,sperante desi traim intro iluzie, acuma ca viata nu exista realitatea il contrazice, exista da e scurta si plina de suferinta, starea normala a materiei nu este sa constentieze propia exstenta de fapt ca materia a prins viata personal ma indoiesc de asta, da moartea este starea normala a materiei asa e, o stare vesnica de somn si atat, prin citit ne dam seama ca e ateu, bun citatul are dreptate

| MateiSebastian a răspuns (pentru RAY):

Asta e cea mai incoerentă propoziție neterminată pe care am citit-o în viața mea.
O s-o numesc "INFINITA".

P.S : Ați putea și dumneavoastră să mai lucrați puțin la greșelile acelea de ortografie înainte de a posta un răspuns. Nu de alta, da' băgați oamenii în ceață cu scrierea aceea incoerentă.

| doctorandus a răspuns:

Cioran era continuu suparat pe viata.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cred ca Cioran consumase stupefiante inainte sa faca afirmatia asta.

| MateiSebastian a răspuns:

Din punct de vedere spiritual, are oarecum dreptate. Din punct de vedere științific, teoria lui are un argument invalid.

„Fiecare om confundă limitele propriului orizont cu limitele lumii".
A. Schopenhauer

| Riza a răspuns:

Nu te lua dupa Cioran. Nici el nu intelegea tot ce zicea.