| Mayhem_8215 a întrebat:

Vine recensamantul anul acesta. X este minor. Parintii lui X sunt crestini ortodocsi pe foaie, dar atei in realitate. La recensamant, acestia doresc sa sa se declare crestini, ca deh, nu e frumos altfel. X insa vrea sa NU figureze in lista BOR-ului, dar e minor saracul. Cand vine tanti la usa si intreaba, ma intreaba pe mine sau efectiv ia in calcul ce zic parinti lui X?big grin
Nu e stiinta, nici filozofie, dar alta cateogorie unde sa nu fie fani Bieber nu gasesc.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

X vorbeşte cu părinţii săi să-l lase să-şi completeze singur foaia de recensământ şi eventual îşi convinge şi părinţii de utilitatea economică a declarării fără religie/ateu la recensământ.
Mai puţini credincioşi pe hârtie = mai puţine motive ca statul să umple buzunarele corporaţiei ortodoxe române.
Mai puţini bani către biserici = mai mulţi bani în bugetul de stat.
Mai mulţi bani în bugetul de stat = mai puţine şanse ca statul să rămână fără bani.

E chiar simplu!
Succes!

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Majoritatea românilor sunt atei și se declară creștini sau creștini ortodoxi!
Bor-ului este ceva mai scârbos, chiar decât P.D.L.-ul.

| miradoniz a răspuns:

@Woodenpints sad ce e trist e ca s-ar putea sa ai dreptate în majoritatea cazurilor sad

| MajorAsshole a răspuns:

@georgiana Eu nu inteleg de ce voi, crestinii, nu puteti accepta ca exista pe langa voi oameni care nu cred. De ce consideri trist faptul ca suntem tot mai multi? Nu inteleg chestia asta la voi. E ca si cum voi sunteti fani Twilight si eu nu. Trebuie sa fiu si eu fan, sau ce?