| Gruge a întrebat:

Cat la % din oamenii de stiinta pe plan mondial sunt atei si cati sunt crestini?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Orice om de stiinta este ateu acolo in loborator, ca este crestin in timpul liber e altceva, dar ca crestin nu ai ce cauta in loborator de ce?
1 tu afirmi ca virusii nu evolueaza desi nu ai de ce sa descoperi ceva si multe alte lucrurii, desi totii oamenii de stiinta la locul lor de munca sunt ateii slabi sau agnostici slabi, nu pleaca cu nici o afirmatie din start
Acesta e contrastat cu ateismul tare, care afirma ca Dumnezeu nu exista. Se poate observa ca ateismul tare implica ateismul slab. Ateismul slab are o aplicare mai larga decat ateismul tare. Aceasta dihotomie are relevanta din punctul de vedere al sarcinii dovezii: ateismul tare are sarcina de a dovedi adevarul afirmatiei sale ca Dumnezeu nu exista, pe cand ateismul slab nu implica sarcina de a dovedi ceva, fiind absenta unei afirmatii. Ateul slab considera ca dovezile si argumentele in sprijinul ideii ca 'Dumnezeu exista' sunt insuficiente si neconvingatoare.

| dragos9234 a răspuns:

Sincer nu stiu dar oamenii de stiinta sunt in numar de peste 80% atei.

| dragos9234 a răspuns:

Nu,oamenii de stiinta cu adevarat inteligenti sunt in proportie de peste 80% atei.

| GhuRtty1989 a răspuns:

Procentajul nu conteaza ceea ce ar trebui sa-ti de-a de gandit e faptul ca tot mai multi se declara crestini. de ce? cred ca in urma cercetaruilor si-au dat seama ca este o tampenie sa spui sa lumea a evoluat

| st3reo a răspuns:

In principiu o mare parte din ei sunt atei, pentru ca spre deosebire de omul "obisnuit" ca sa nu zic prost, oamenii de stiinta incearca sa cerceteze si sa inteleaga rational fenomenele lumii, nu isi fac cruce si zic "vai e o minune de la dumnezeu"
Acum 200 de ani erau considerate minuni dumnezeiesti multe lucruri care intre timp au primit explicatie stiintifica irevocabila. Pentru multe dintre ele biserica te ardea pe rug daca aveai tupeul sa le contesti originea dumnezeiasca.