| Kosuchin a întrebat:

Recensamantul populatiei este in octombrie.Scoala incepe in septembrie.
In primul rand, un minor poate sa "nu-si declare religia", sau intervin si parintii/tutorii in ecuatie?
Daca minorul alege sa "nu-si declare religia" la recensamantul din octombrie, este obligat sa frecventeze orele de religie in continuare?
Nu stiu sigur daca este in octombrie, spune-ti daca gresesc.
Multumesc anticipat happy

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, recensamantul este la sfarsitul lunii octombrie. Raspunsul la intrebarea ta depinde de varsta minorului. Potrivit Legii nr.489/2006, privind libertatea religioasa si regimul general al cultelor, art.3, le apartine parintilor dreptul exclusiv de a opta pentru educatia religioasa a copilului. Religia minorului care a implinit 14 ani nu poate fi schimbata fara consimtamantul acestuia iar minorul care a implinit 16 ani are dreptul sa-si aleaga singur religia ori sa aleaga sa nu aiba vreuna. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Recensamantul nu are nici in clin nici in maneca cu orele de religie de la scoala.

| ImpotrivaSistemului a răspuns:

Fii atent.Profesorul de religie o sa te ia cu vrajeala dai ca va trebui sa vii la ore chiar daca esti ateu sau apartii unei alte religi.asa am patit eu m-am certat cu profa, dar legea spune asa:
Niciun cetatean nu este obligat sa isi declare religia in fata unei autoritati plublice si daca un parinte isi da consintamantul sa nu faci religie nu faci.nu te poate obliga, dar trebuie sa declare un parinte de al tau ca aprti altei religi sau ca esti ateuhappy

| ImpotrivaSistemului a răspuns:

Daca mai ai intrebari trimite'mi un mesaj si te voi ajuta