| Herr a întrebat:

Voi ce credeti despre piramide si despre Sfinx?
Dupa parerea mea, piramidele nu sunt construite de oameni.
Sfinxul ca si cel din bucegi, nu exista nicio diferenta, tot acelasi lucru inseamna si anume ca sfinxul este de fapt "paznicul" unei comori, comori daca ne luam dupa Edgar Cayce si chiar asa este, ca stim majoritatea ca sfinxul din bucegi este paznicul unei comori.

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

@Hades

:)) Pai daca tu de pe un site de internet iti iei informatiile, nici nu ma mir ca postezi asemenea fantezii. Eu zic sa mai mergi tu pe la o ora de istorie sau de istoria artei, sa vezi ce spune profesorul despre cronologia piramidelor egiptene. Sau pune mana pe orice manual de istorie si vezi ca, ISTORIC vorbind, piramidele egiptene au fost contruite incepand cu mileniul 3 i. d. Hr. Tu confunzi teoria conpiratiei cu istoriografia. Sau istoria internetica cu cea academica. E oarecum normal, eu cand eram in clasa 6 eram la fel de captivat de misterele piramidelor egiptene si chiar vroiam sa scriu o carte. In ce iti priveste recomadarile de lectura, ori imi recomanzi sa citesc bloguri de internet sau carti de Arthur C. Clarke, ori lasa-le pentru altcineva. Am de doua ori varsta ta si studiile tale.

@Sorina

Povestea statuilor e o anecdota care apare la Herodot, avandu-l pe Hacateu din Milet ca protagonist. Povestioara e exeplificativa pentru scepticismul "istoric" al lui Hecateu. Genealogia nu trebuie nici ea confundata cu istoria, pentru ca ea apartine de multe ori si de mit (stii tu, originea mitologica a populatiilor, gen Romulus si Romus - sau Enea - pentru romani, Brutus pentru britanici, expandarea generatiilor etc). Uite un link interesant despre cum se imbina mitul si istoria la Hecateu din Milet, intr-o carte a unui profesor de la Princetown:

http://books.google.ro/......ttp?/books

38 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Hades mamă o aberezi rău de tot.
Piramidele egiptene nu au nici pe departe 12000 de ani.
Gândeşte-te că cele din America de Sud (care prin definiţie sunt mai vechi decât cele egiptene) abia au 5000 - 6000 de ani vechime.
E adevărat ce ţi-a spus HepHap precum că s-a început construcţia piramidelor în jurul mileniului 3 î. e. n.
Ai citit tu câte ceva, ştii tu ceva-ceva dar încă nu ai făcut nici pe departe toate legăturile. Nu-i nimic, mai ai timp dar nu te apuca să jigneşti în stânga şi-n dreapta când încă tu nu deţii toate informaţiile referitoare la un subiect.
Să ştii că 3 bloguri nu reprezintă DOVADA! Mai caută în biblioteci!
Salut.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@Hades: Crede-mă, doar ce m-am uitat din nou în jos şi-s cât se poate de mascul! tongue.
@anonim (ultimul): Corect ceea ce spui iar dacă prin "fata aia" te referi la mine, îţi aduc şi ţie la cunoştinţă că-s cât se poate de mascul laughing.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Piramidele au fost construite cu 10500 de ani inainte de Hristos? De unde ai scos informatia asta?

HepHap
| HepHap a răspuns:

Sunt niste lucruri pe care tu inca nu le-ai invatat si, daca nu vei face o facultate de profil, nu le vei invata. Acestea sunt: verificarea si compararea surselor istorice, veridicitatea istorica si adevarul istoric, hermeneutica. In absenta lor, orice "teoretician" al istoriei nu e decat un cabutin. Tu inca nu ai o perceptie larga a scrierii istorice care sa iti permita sa discerni cine ar putea avea dreptate si cine nu. La varsta ta (repet, e absolut normal, la fel gandeam si eu cand eram elev), esti atras de extraordinar si refuzi conventionalul. Nu iti verifici sursele si aderi, fara nici un filtru, la teorii "interesante". Si eu citesc istoria "neoficiala", blogosferica. Diferenta dintre mine si tine e ca eu am niste licente in istoria conventionala, oficiala. Diferenta dintre mine si tine e ca eu pot sa aleg dintre A si B, cunoscandu-le pe amandoua, in timp ce tu alegi, din start, o singura varianta, pentru ca pe cealalta nu o cunosti. Scepticismul e o atitudine pozitiva, daca el presupune studiu, analiza, comparatie. Deoarece, adaptand un vechi proverb, nu tot ce scrie pe net, se mananca.

Daca o critica pertinenta e o abatere de la subiect, atunci sunt vinovat. Ma retrag. Vei vedea lucrurile altfel cu trecerea anilor. Succes.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@Hades

Stai linistit, nu m-am suparat. Si, fiindca vad ca esti interesat, iti dau cateva sfaturi. Graham Hancock nu trebuie sa fie o sursa primara pentru tine pentru ca el un jurnalist care cauta extraordinarul. Daca vrei sa afli mai multe, trebuie sa apelezi la scrierile egiptologilor, arheologilor, cercetatorilor care si-au dedicat ani sau chiar toata viata studiului material si exegetic al Egiptului antic. Iti recomand pentru inceput studiul lui Claire Lalouette, un cunoscut egiptolog francez, care a aparut si in limba romana, la editura Meridiane: Civilizatia Egiptului antic, in 2 volume. Te rog sa urmeresti consecventa lui in a apela la surse reale, inventariate "in situ" sau in muzee, si care pot fi verificate de oricine (lucru care nu se intampla la "istoricii" interesati de fantastic, care de multe ori apeleaza la surse neverificate sau emit doar concluzii. Pe ce baza a stabilit Hancock cronologia de 10 milenii a piramidelor, daca el nu are studii de arheologie si egiptologie? Verifica si asta pe internet, poate dai chiar peste articolul sau cartile lui. Un blog care citeaza un autor e automat o sursa secundara si poate sa denatureze sursa pe care o citeaza. Iar, daca ajungi la autor, verifica referintele si notele, sa vezi pe ce sunt fundamentate. Daca autorul scrie pagini intregi fara a apela la referinte, mantionand surse care nu inventariate cu precizie, individul deja are o mare problema de credibilitate.

| Razvan a răspuns:

Păi şi cine le-a construit pâna la urmă?

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

@Hades
Nu vreau să mă bag prea tare, dar egiptenii erau adevărategenii, cunoşteau formule şi definiţii care în teorie au fost "descoperite" mult mai târziu, pe vremea grecilor antici. De exemplu, au fost găsite urme ale unor operaţii pe creier (care ar fi fost foarte complicate chiar şi în zilele noastre), deci nu ar fi de mirare să fi folosit un procedeu pe care astăzi încă să nu îl cunoaştem.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

@Hades
Din bătrâni circulă un proverb pe cât de banal, pe atât de real: "Nevoia te învaţă".
Trebuie să admitem că există probabilitatea că ei să fi descoperit acele lucruri exact cum au fost descoperite oricare alte descoperiri, doar că spre deosebire de celelalte civilizaţii mai noi, ei tot ce au descoperit au aplicat direct, fără să mai noteze undeva. Pentru ei unele lucruri pe care noi le considerăm azi complicate ar fi putut fi al fel de simple cum vedem noi acum tabla înmulţirii. E adevărat, există şi teoria că ar fi putut fi "influenţaţi" de o rasă superioare, ce pare mai credibil dacă crezi în extratereştri dar eu încerc să rămân cât mai mult pe Terra. happy
Un an nou fericit!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Am citi si eu cate ceva despre piramidele egiptene si nici eu nu cred ca au fost construite de oameni. Varianta vehiculata ( teoria conspiratiei ) era ca au fost construite de extraterestrii, posesori de tehnologii performante...recunosc ca mi se pare cam greu de digerat chestia asta. Sunt totusi o serie de intrebari fara raspuns, cum ar fi:
-Cu ce mijloace s-a realizat nivelarea terenului stancos?
-Cum si cu ce mijloace au fost taiate, transportate si asezate la milimetru imensele blocuri de piatra?
-Cum a fost rezolvata problema iluminatului lor, avand in vedere ca la mare adancime, peretii galeriilor au fost pictati in culori vii?
-Cu ce scop a fost construit un munte artificial de 150 m inaltime si o greutate de 31, 2 tone?
La Biblioteca din Oxford exista un manuscris, in care scriitorul Mas-Udi afirma ca cel care a dispus constructia piramidelor a fost regele Surid, cel care a condus Egiptul inaintea potopului. Herodot confirma in "Istorii" ideea potrivit careia piramidele au fost construite inaintea potopului, spunand ca preotii din Teba i-ar fi arata 341 de statui uriase, corespunzatoare tot atator generatii de mari preoti egipteni, care s-au perindat de-a lungul a 11 340 de ani, preotii asigurandu-l pe istoric de exactitatea numaratorilor. Or "istoria oficiala" a Egiptului numara vreo 6500 de ani, ce interes ar fi existat ca protii sa-l minta pe Herodot in aceasta privinta?
In ce priveste Sfinxul din Bucegi, nu prea sunt neclaritati, in sensul ca studiile geomorfologice efectuate au confirmat originea naturala a acestuia.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@HepHap, multumesc pentru link-uri!

| Pomar a răspuns:

Eu sunt aproape sigur ca piramidele au fost construite de oameni...
Ce comoara pazeste sfinxul din Bucegi?

| Pomar a răspuns:

De ce nu ar fi in stare? Doar pentru ca noi nu suntem in stare sa trimitem un amarat de satelit pe luna nu inseamna ca si egiptenii erau la fel de inapti. Sincer nu gasesc nici un motiv ca extrateresrti sa fi construit piramidele, ce rost ar fi avut sa le construiasca morminte unor amarati de oameni de pe pamant? E ilogic.
La fel este si cu marele zid chinezesc, nu a fost usor de construit dar pana la urma l-au facut.
In plus nu vad de ce ti se pare o asa minune ca egiptenii au cosntruit piramidele...

| Pomar a răspuns:

@Hades am citit articolul pe care l-ai dat si am o nelamurire:
De unde TOTH= Saturn=Lucifer=Satana? stiu ca lucifer este un inger care a fost dat afara din rai si a devenit satana dar ce legatura are el cu Toth si Saturn?

In rest tot ce ai scris sunt doar teorii dar care nu au baza stiintifica si care intra mult de tot in SF.
In fine daca tu crezi chestiile alea este dreptul tau si crezi ce vrei dar nu ti se pare ca exagereaza putin?

| Herr explică:

@IceShadow

Daca tu crezi ca ele au fost construite de oameni(piramidele) poti sa argumentezi? Egipteni in 10. 500 i.Hr. au fost capabili sa construiasca niste monumente, si "destepti" de astazi, habar n-au cum s-au construit.Adica sa stam sa ne gandim, egipteni au avut o tehnologie super mareata, ca sa construiasca piramidele.Si noi astazi, de abia putem trimite un satelit pe luna.
Sfinxul din bucegi ascunde comoara lui Zamolxe din cate am citit eu.Acum depinde.Am scris intentionat cu un "i".

| Herr explică:

@igonnalove22

Argumenteaza-ti raspunsul despre piramide, ok, stiu si eu ca egipteni au fost oameni destepti sa spun asa, dar ce reprezinta serpii de pe coroane? Sa fiu sincer, egipteni da, au construit piramidele, de fapt au contribuit la construirea lor, insa au fost ajutati de acele reptile din umbra, pe nume Reptilieni, si de Annunaki sau extraterestrii.

| Herr explică:

@HepHap

Vad ca nu stii nici pic de istorie.In anul 10. 500 î. Hr au inceput constructile de la Gizeh, unde Sfinxul în ziua echinocţiului de primăvară a anului 10. 500 î. Hr. se uita exact la răsăritul constelaţiei Leului pe orizontul estic şi că, în acelaşi moment, constelaţia Orion se găsea în sud, la punctul culminant de jos

| Herr explică:

Oi fi tu expert TPU, dar mai treci si tu pe la orele de istorie.Pe sfinx s-au descuperit urme de eroziune provocată de apă, vechi de 10 000 de ani.
PS: http://www.lovendal.net/......ele-potop/

| Herr explică:

@Sorina

Foarte frumos articolul. O sa iti dau funda, dar vreau sa vad ce mai zic altii.
Cat despre Sfinxul din Bucegi. el este facut din aceeasi roca(sau ma rog) ca si cel din Egipt. Daca o sa citesti putin din cartea lui Radu Cinamar Transylvanian Sunrise, este in engleza, dar o sa intelegi, el vorbeste si despre Sfinx in cateva pagini pe acolo.Si sub muntii Bucegi sunt tuneluri care duc catre miticul taram Agartha.

@crinu

Ce ai zis tu acolo este foarte adevarat. Da sunt de mii de ani, da aveam la dispozitie 60-70 de ani. Dar, tu ai zis sa ne traim viata, ok, ne-o traim, dar nu cu bautura, manele si tot felul de chestii din astea cum majoritatea fac. 2-3% din Poporul Romaniei stiu ce se afla sub Bucegi.Cat despre alte popoare, sa nu mai vorbim.vai si amar.
@IceShadow cu acest text copiat de la un prieten Dragos, de pe un site cred ca te fac sa intelegi dar mai intai sa iti dau cel mai mare detaliu
Toth=Saturn=Lucifer=Satana.

"Terific piramida lui keops nu este a lui keops, keops nici macar nu a existat, iar in al doilea rand THOTH atlantul care a avut multe reincarnari, ultima data el este cunoscut ca Saint Germain.
Thoth atlantul explica cum a construit-o, cine doreste am sa-i explic in privat, pentru ca piramidele de oriunde au 2 scopuri:
1. protectia energetica
2. tunel energetic
3. tinerea vibratiei constante pe terra
1. Protectia energetica se face prin faptul ca energia lor este atat de puternica inca in acel loc nu se poate ataca folosind energie pozitiva, uite-te la muntii carpati cei mai vechi de pe planeta, nu sunt munti ci PIRAMIDE, care protejeaza transilvania
2. Tunel energetic, extraterestrii care vin pe terra sau care macar se implica le foloseau pentru a iesi din karma terrei, cu alte cuvinte daca noi pamantenii intervenim pe alta planeta si ne bagam intr-o lupta, atunci noi intram in acea karma a terrei, daca mai are karma, daca nu are karma nu este problema.
3. Tinerea vibratiei constantte pe terra, daca va amintiti piramida masivu godeanu, este cunoscut in textele tibetane ca "gugu" cel care protejeaza lumea, adica planeta.
In fiecare colt al lumii sunt piramide, acele piramide, intra in rezonanta cu altele, care sunt cunscute ca cele 7 chakre, una din ele fiind in egipt in zona marii piramide.
Constructia piramidelor s-a facut cu ajutorul cristalelor de foc, cristale care mai exista pe planeta doar sub sarmisegetusa, dar si niste arhive care au puterea de a modifica materia.
Specialistii de la pentagon, habar nu au sa citeasca asa ceva, deoarece ele sunt scrise dupa teoria unora in limba pura, cea pe care o pastra zamolxe, iar numai cei care citesc folosind chakra inimii sa citeasca o pot citii, ele nu pot fi intelese cu creierul, pentru ca daca ar fi asa, pot fi folosite si in scop rau, aceasta a fost o masura de protectie."

| Herr explică:

@Razvan

Sunt multe povesti despre piramide si despre cum s-au creeat ele.
O sa iti spun cateva care pentru mine sunt reale, si le cred.Eu doar imi spun parerea, dupa aia va rog sa nu sariti pe mine ca sunt nebun si etc.
1. Piramidele au fost construite de mesterii dinozauri.
2. Piramidele au fost construie de fiinte din alte universuri, cu o tehnologie de peste grad 5.Noi din cate stiu suntem la grad 1-2.
3.Au fost construite de reptilieni, de ce credeti ca pe coroane sunt serpi si etc? Pana si diavolul in povestea lui Adam si Eva a fost un sarpe.
4. Piramidele au fost construite de oameni, dar nu oameni normali, oamenii aceeia au fost ajutati de altcineva, cu o tehnologie imensa.
5.Au fost construite de Annunaki.
6.Au fost mereu acolo.
7.Au fost construite de Toth.

| Herr explică:

Nu inteleg de ce a primit Sorina un Stupid?! Pentru ca stie lucruri despre care voi nu ati auzit?

| Herr explică:

@HepHep

Pacat ca ai acele studii, pacat.Nene,ca sa spun asa, daca ai varsta de doua ori de cat a mea, eu pe tine te consider acum un om matur.Prietenul meu Dragos citeste carti si chestii din astea, la fel si eu. Tu zici de scoala.laughingLa scola ne invata doar ce vor ei sa ne invete. Te-ai intrebat vreodata de ce nu ne spune la orele de istorie despre ce facea Zamolxe? Inafara ca a fost in Dacia, eu nu imi aduc aminte de nimic despre ce am vorbit la scoala.Eu imi iau informatii de pe net, de la oamenii care stiu despre ce vorbesc pe cand tu, citesti aberatiile mele, sa spun asa. Oi fi tu sceptic, dar cu eroziunea de apa de pe sfix? Si "batranule" de ce pe Sfinx este desenat un tabel cu 3 sfinxi?
P. S:Nu sunt fantezii, doar ca tu esti sceptic.Asa sunt toti cei care nu cred, iti recomand sa citesti ceva de Icke sau de Zecharia.
Poti aduce dovezi despre ce zici tu acolo? Pot aduce si eu dovezi, chiar foarte multe. Apropo, documenteaza-te. Da, vad ca esti pe studiile mele.vai si amar.

| Herr explică:

Daca vrei sa iti explic mai bine, scepticule, vorbim pe privat, nu are rost sa vorbim aici, te-ai abatut de mult de la subiect...

| Herr explică:

Imi cer mii de scuze, eu am gresit tot, piramidele au fost creeate de locuitorii Agarthei, Agartha este un oras in centrul pamantului. Daca vrei mai multe detaliii.

O sa ii citez pe niste oameni :

"Stirea poate avea si adaugiri, dar avand in vedere complexitatea acelor constructii, cred ca este vorba de tehnologii ce sunt un mister pentru vremea respectiva!
Nu ni s-au oferit dovezi ca ar fi create de mana omului, am fost acolo si pur si simplu ramai crucit, ce vedem pe net in poze e apa de ploua la fata locului trebuie sa ajungeti si o sa va intoarceti acasa cu mari semne de intrebare, mult mari decat atunci cand v-ati dus."

"DRAGOS
Postat pe 29 Noi 2010 la 11:59
Ele sunt opera urisilor atlanti, care provin din Transilvania, iar piramida era folosita in special pentru fiintele extraterestre ce vin pe terra si care veneau pentru a nu intra in karma terrei, putand sa se intoarca pe planeta lor, in karma lor, nu degeaba la 260 metri adancime sub piramida lui thoth(sau keops cum ii spun majoritatea) se afla un stravechi portal de calatorit in dimensiuni si in timp dar si pentru teleportare."

"In primul rand piramidele au fost construite de catre thoth atlantul acesta explicand modul cum au fost construite, in al doilea rand piramidele sunt de fapt tunele energetice speciale pentru fiinte extraterestre care vin pe terra in vizita, iar cand doresc a se intoarce in lumea lor, pentru a nu mai fi nevoite sa treaca prin karma terrei, folosesc aceste tunele energetice, iar savantii "moderni" ne spun ca ele au fost morminte pentru faraoni, este o mare minciuna faraonii sunt ingropati in valea regilor nu in piramide, iar aici ajung la ceea ce prezinta binecunoscutul Radu Cinamar despre egipt si legatura lui subpamanteana cu bucegii, mai precizeaza in cartea "misterul din egipt" ca la o adancime de 260 metri imposibil de sapat si pentru arheologi, este nevoie de multa initiativa pentru a face asa ceva, dar nici macar nu se gandesc, acolo se gaseste o masina de calatorit in timp, nu fizic, ci cu spiritul, practic exact cum spune thoth o foloseau fiintele extraterestre pentru a se teleporta in lumea lor.
Un vechi proverb arab spune asa: "omului ii este frica de timp, iar timpului ii este frica de piramide"."

"Cand am fost in Egipt.am intrat in interiorul piramidei lui Chefren(fiul lui Cheope). am intrat cam. 80-100 de metri in profonditate.am ajuns la camera mortuaria de Chefren. unde de acolo porneau un fel de tuneluri subbterane…pacat erau inchise,, sigilate…mi-ar fi placut sa vad ce exista mai departe!………."

Acum despre Agartha, doar un cometariu din partea lui Dragos si v-am lamurit.

"Deci Agharta sau shambala este tot una si acelasi lucru, sunt doua moduri de a se ajunge acolo, fie pe la poli, dupa cum spunea si amiralul E. Byrd in juranlul sau de bord, dar si din Romania prin tunele de sub bucegi, unul dintre ele ducandu-se catre agharta.
Rama cel nascut in Romania, dupa cum spun unele persoane pe care le cred, ar spune ca s-a nascut in Salaj, unde a ramas o familie regala urmasa lui.
Acest Rama era un atlant, care a fost desemnat ca emisar al aghartei, locul unde s-au refugiat fiintele atlante si lemurine dupa ce au fost decimate de catre reptilieni, nu degeaba au ales sa se ascunda.
De obicei Rama cand calatorea el folosea cea ce am numi noi un OZN, in epopeea ramayana RAMA, trebuie sa o salveze pe Sita iubita lui, are a fost rapita de catre un reptilian NAGA (cunoscut in vedele indiene ca diavolii NAGA).
Acest NAGA nu dorea decat sa in faca pe Rama, sa isi paraseasca agharta pentru o incercare a lor de a putea sa-i nimiceasca, acel reptilian nu a reusit pentru ca la un moment dat el a fost ajutat si de alte fiinte extraterestre care desi nu prea au voie sa se implice, l-au ajutat sa-si salveze iubita pe SITA. Dupa cum spun unii ezoteristi acestia ar traii si azi, durata lor de viata este aproape de nemurire, (eu cred asta, dar multi sunt de alta parere.)
Multe persoane au relatat ca mergand in interiorul pamantului pe la poli incep sa vada tinuturi unde gheata dispare si apare verdeata, unde se observa animale, este tinut secret asa ceva. Deci agharta nu este un mit, pentru ca daca era jurnalul de bord al amiralului Byrd nu disparea si cele mai multe reltari care sustin acest lucru sunt din timpul celui de-al doilea razboi mondial cand soldatii britanici, cu misiuni ultrasecrete la polul sud au vazut niste tinuturi in care nu era gheata si inaintand, li se parea ca se duc catre centrul pamantului, este real, pentru ca nu este o fantezie a lor, ei doar descriu ce au vazut, unii dintre ei, chiar unii dintre ei relateaza ca au fost chiar in shambala desi nu stiau sa o descrie si au fost intampinati de fiinte mai uriase decat un om normal desi aratau tot ca noi, care desi comunicau telepatic, putea si sa vorbeasca si ei au vorbit cu acei atlanti…, relatarile sunt nu mai intru in detalii."

| Herr explică:

@Raul9004

Foarte frumos ce ai scris tu acolo. Dar erau si ei oameni, nu? Nu puteau sa le vina in minte o formula, si dupa aia gata, merge.Au fost inspirati de ceva, de cineva.

| Herr explică:

@kongeriket
Nu am jignit pe nimeni? Imi poti spune mai precis ce am facut?
Caut draga mea carti, dar am citit destule, imi poti da tu cateva exemple?
@HepHap
Intradevar ai dreptate.

PStongueuteti aduce macar niste dovezi, sa zicem ca alea sunt niste minciuni, nu sunt adevarate, puteti aduce voi unele adevarate? Scrieri, lecturi etc, sunt dispus sa citesc.

| Herr explică:

1 Se pare că așa zisele canale de aerisire ale piramidei lui Cheops sunt îndreptate exact spre constelația Orion sau mai bine zis spre locul unde se afla aceasta pe vremea construirii piramidei.
2 Mă întreb ce i-a împins pe oamenii „primitivi"de atunci să facă în același timp aceste construcții asemănătoare în Africa, Asia și America. Și dacă tot le-au făcut cum de au și nume asemănătoare, Sakkara în Egipt, zickurat în Babilon și Chucara în Peru?
2 Am găsit pe http://www.pyramiden-jelitto.de/ aceste poze cu plăcile de fundație ale piramidei lui Cheops.
Poate cineva să îmi explice cum au fost prelucrate atât de perfect? Cu ciocanul și dalta de bronz? Că nu poți băga un ac între ele.

PS:Vă respect pentru tot ce faceți, ziceți, eu nu am spus ca nimic nu e adevarăt, dar am cerut niste dovezi, pentru că nu sunt sigur.Si HepHap imi cer scuze pentru spusele mele fata de tine.

| Herr explică:

Eu nu incerc sa va fac sa credeti ca piramidele nu sunt facute de om, eu doar va spun ce cred eu, de aia am si spus sa scrieti ce credeti voi, si sa si argumentati, dovezi etc.

| Herr explică:

@HepHap
Multumesc, o sa caut cartea.
Intradevar, Graham Hancock nu are legatura cu arheologia. El este doar un scriitor care a vrut sa scrie o cartea si a vrut sa afle mai multe despre piramide.Eu nu zic ca tot ce scrie acolo este adevarat, dar, fiecare poveste are un sambure de adevar, acum depinde.

| Herr explică:

@IceShadow
1.Intai citeste cate ceva despre Toth Atlantul, si apoi ceva despre Saturn.
2.Pai,am citit multe chestii, cu dovezi istorice despre chestiile astea si nu numai.Intradevar par imposibile, dar am citit numai stiu, parca Da Vinci(nu stiu sigur, daca stiti voi, va rog sa imi ziceti, numai stiu cum il cheama), el vorbea despre rachete prin anul 1800, si toata lumea il lua drept nebun, pentru ca la aceea vreme, era doar un mit.Acum,in prezent, avem acele rachete si Einstein, nu a descoperit teleportarea printr-o intamplare banala?!