| Ltyiiol a întrebat:

Voi ce părere aveți despre Teoria Coardelor?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Personal, am o parere destul de proasta.
In esenta Teoria spune ca fiecare/oricare dintre caracteristicile particulelor elementare ale Modelului Standard sunt determinate de sabloanele de oscilatie ale unor asa-numite stringuri. Electronul isi datoreaza proprietatile unui anume tip de vibratie a stringurilor, quarcul-up unui alt model de oscilatie, etc, etc.
Mai jos ai un raspuns putin mai complex referitor la superstringuri:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16300250/

De ce am o parere proasta?
"Teoria" incearca sa unifice mecanica cuantica cu Relativitatea Generala "in proza", nu se pot face experimente pe ea, prezice si permite multiversuri si 11 dimensiuni, fara ca aceste dimensiuni sa actioneze in conformitate cu Relativitatea Generala...si aici ajung la eroarea fractala incorporata in ea: dimensiunile suplimentare 4+ ...pana la 11 nu au fost adaugate prin observatie si experimente, ci NUMAI pentru ca matematica teoriei sa se potriveasca cu datele existente.
Ceea ce, nasol. :)

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_coardelor
personal nu cred in ipoteze de genul, nu este o teorie stiintifica, o teorie in stiinta inseamna a se putea dovedi prin metoda stiintifica, e doar o idee atat

| RAY a răspuns:

Mihailescu_Valeriu_1953 inca nu se stie ce anume este gravitatia, i stim efectele dar particula aia se lasa greu de gasit

| sierra1 a răspuns:

Michio Kaku, profesor la City University din orașul New York, spune că „universul este o simfonie, iar legile fizicii sunt armonii ale unei super-coarde" [string theory]

| Ltyiiol explică (pentru sierra1):

Întrebam ce părere aveți despre ea, nu la ce se referă. happy

| sierra1 a răspuns (pentru Ltyiiol):

împrtășesc părerea japonezului, de aia ti-am scris-o și ție

| Ltyiiol explică (pentru sierra1):

Eu țin bine minte că în întrebare am scris "părerea voastră", dar mă rog, puteai totuși să lași niște argumente sau ceva, fără supărare. happy

| sierra1 a răspuns (pentru Ltyiiol):

Am limitele mele. La atât se rezumă părerea mea, fără supărare

| Nilsson a răspuns (pentru sierra1):

Scuze ca intervin.
„universul este o simfonie, iar legile fizicii sunt armonii ale unei super-coarde"
Crezi ca aceast simfonie are un dirijor sau compozitor?

| Ltyiiol explică (pentru Nilsson):

Asta e o întrebare FOARTE bună?

| sierra1 a răspuns (pentru Nilsson):

Nici o problemă dar discuția se "înalță" mai mult decât am eu timp să-i dedic. Numai bine!

| minrest a răspuns:

E probabil o teorie noua elaborata de cateva coarde, s-ar putea sa arunce lumina asupra conditiilor de munca ale lucratoarelor sexuale, dar sa nu te astepti la rigoarea stiintifica si puterea explicativa a Teoriei Corzilor, din Fizica.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Eu imi bat capul cu nevoile de supravietuire! tu nu poti trai fara a sti in ce fel se reflecta in viata ta acesta teorie!? wow. iar daca intrezaresti superficialitate in raspunsul meu: te rog sa imi explici ce particula genereaza gravitatia, precum si daca aceasta particula este prezenta si in antimaterie.winking tongue

| Ltyiiol explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu-mi vine sa cred, sincer, frate, nu îmi pasă cu ce îți bați tu capul așa cum nici ție nu îți pasă ( sau, mă rog, nu ar trebui să îți pese) cu ce mi-l bat eu. Încerc să înțeleg, mi s-a părut chiar foarte interesantă această teorie care, dacă ar fi dovedită, chiar ar putea schimba modul în care este perceput universul, am vrut doar să aflu părerea altora despre asta.
Și, răspunsul meu sincer pentru întrebările de la final este un MARE și răspicat NU ȘTIU! Și mă îndoiesc cu vehemnță că tu știi. Sau, poate mă îndoiesc, haide, explică-mi tu! ✌?