| fallen_8891 a întrebat:

Voi credeti in ingeri? ce parere aveti despre nefilimi? astept raspunsuri sincere...nimic altceva nu este acceptat!

13 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Daca stiu eu bine, nefilimi erau rezultatul dintr-o combinatie intre un inger(cazut) si o femeie umana. Au mostenit ce e mai rau de la ambele parti(putere absoluta, dragoste materiala, cruzime etc.).

| YourDailyApple a răspuns:

Ar fi misto daca ar exista dar din pacate cred ca sunt doar inventii la fel ca si dumnezeu sad.
Preferatii mei sunt heruvimii love struck Ii ador big grin

| AG a răspuns:

Dap. Ai vazut Fallen[don't worry, ador filmul]. Despre nefilimi...hmm greu de spus. As vrea sa cred ca exista. Insa chiar daca sunt indragostita de supranatural, nu cred in el. Si totusi daca Dumnezeu exista[ipotetic vorbind], daca exista ingeri, de aici ar fi logic sa existe si nefilimi. E logica mea ilogica. Foarte buna intrebarea.

| imagine a răspuns:

Din punctul meu de vedere ingerii si nefilimii fac parte din mitologie.

| Tzuc a răspuns:

Mda cred in ingeri.cred ca sunt un fel de :trimisi a lui D-zeu" care ne protejeaza.adica nu stiu sigur.si despre nefilimi stiu ca sunt jumatate oameni si jumatete ingeri.am vazut un film cu nefilimi. dar nu stiu ce sa zic.adica e imposibil sa existe asa ceva desi ar fi super sa existe.sau poate in trecut au existat.big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seria de filme The Prophecy te poate ajuta putin. In biblia in romana apar cu numele de Giganti in geneza cap 6 parca. Iti recomand cartea "Despre ingeri" a lui Andrei Plesu sau - ca sa mergi la sursa - cel mai important teolog (si filosof) Toma Daquino (Thomas Aquinas).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Revin sa mai completez ceva. Ingerii sun hermafroditi (ambele sexe) dar un nephelim este copilul rezultat din un inger si o femeie (nu stiu sa fie si invers). In urma acestui pacat ingerii cadeau in pacat (complicat, nu mai tin minte). Oricum nephelimii erau jumatate om jumatate inger, si aveau puterea unui inger si liberul arbitru al unui om (complicat pentru ca daca se presupune ca ingerii nu au liber arbitru (si asa se zice) cum pot cadea in pacat?) si isi foloseau puterea in scopuri proprii si de multe ori negative (si daca bine imi amintesc asta este principalul lucru pentru care Dumnezeu a adus potopul. Poti verifica asta in Geneza (cap 6 daca bine imi amintesc). Sper ca ti-am raspuns cat de cat la intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nefilimii sunt ingeri cazuti din imparatia cerurilor, ingeri rai carora aripile le-au fost taiate, detinand puteri spectaculoase, acestia au "cazut" ( au fost goniti ) deoarece profitau prea mult de puterile lor, ba chiar ridicanduse impotriva lui Dumnezeu, acestia sunt jumatate om jumatate inger.

| Primo a răspuns:

happy Da cred in ingeri dar nu 100% undeva pe la 70% iar nefilimi cred ca ar fi tot un fel de ingeri poate chiar mai bunihappy

| lucindaprice44 a răspuns:

Eu cred doar in ingerii buni care ne protejeaza si ne ajuta in tot ceea ce facem!

| mariana22_7104 a răspuns:

Pai da eu cred in ingerii deoarece ei sunt trimisi lui dumnezeu pentru a avea grija de fiecare in parte chiar daca pacatuim ei ne iarta pacatele prin sfanta taina a spovedaniei si a inpartasaniei si chiar a botezului. a si daca nu ma insel eu cine a anuntato pe fecioara maria ca il va naste pe mesia cel care va zgrobi capul dragonului cel rau a fost chiar un inger si stiti care a fost chiaar ingerul gavril care s-a aratat fecioarei maria si i-a dat vestea cal va naste pe hristos fiul lui dumnezeu.

| VanillaChocolate a răspuns:

Citeste cartea Design Inteligent miscarea raeliana pentru a afla cum am aparut noi.O gasesti gratis pe net.

| baciulucian a răspuns:

Eu cred si sunt sigur k ingerii exista si sunt de doua tipuri:ingeri buni si ingeri rai(demoni)...cat despre nefilimi exista dovezi incontestabile ca au existat:s-au descoperit nenumarate schelete de nefilimi. uite cateva exemple:http://stirileprotv.ro/......varat.html