| Originalone a întrebat:

Voi cum treceti peste depresii?
Cine nu a avut la un moment dat in viata.
Fie ca a murit cineva ce a facut parte din familie, fie ca a fost inselat de sot/ie, fie ca a ramas somer si la batut criza, a fost tras in tepe, ia golit nevasta portofelul, la lasat nevasta cu 2 copii etc...
Scenariile sunt multe.
Stiu ca sunt multi care dau in depresii si numai stiu in ce parte sa o ia.

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu am reusit sa ma ridic deasupra imprejurarilor vietii, cu ajutorul lui Dumnezeu.El mi-a dat puterea si vointa de a lupta si a merge mai departe.Mi-am pus increderea in El, si nu m-a lasat.,, Nu vă îngrijoraţi de nimic; ci, în orice lucru, aduceţi cererile voastre la cunoştinţa lui Dumnezeu, prin rugăciuni şi cereri, cu mulţumiri.
Şi pacea lui Dumnezeu, care întrece orice pricepere, vă va păzi inimile şi gândurile în Hristos Isus.,,

| Originalone explică (pentru EmaS):

Ce Iisus sau Dumnezeu, cred ca glumesti
Parca el te scapa daca altu iti trage la nevasta ta si tie iti vine sa il bagi in spital.
Doar trebuie sa fi constient in ceea ce faci, nu exista prosti de astea.

| EmaS a răspuns (pentru Originalone):

Eu ti-am spus cum am scapat eu de depresie,cand sotul meu a avut un accident foarte grav la locul de munca,se zbatea intre viata si moarte,eu am strigat la Dumnezeu, in El mi-am pus toata increderea si nadejdea, si El m-a ajutat.

| Vizitiul a răspuns:

Eu cred ca-n majoritatea cazurilor e prea mult spus "depresie". Cand esti in depresie, deja, ai nevoie de ajutor exterior, nu mai poti spune ca depasesti de unul singur starea. Stresul cotidian persista-n zilele noastre, fiind ridicat la rangul unei depresii prin exagerare. Nu am dat piept cu depresia (cel putin pana-n prezent).

| harciog a răspuns:

De fiecare data, dupa o partida de sex reusita, omul trebuie sa-si traga resemnat chilotii.S-a terminat s-a terminat si gata.Viata merge inainte.

| Birjaru a răspuns:

Iti rezolvi problemele cu o sticla de alcool dublu-rafinat.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Buna intrebare, pi incerc sa mut mobila in casa, nu stiu de ce dar mie ori schimbarea lookului ori asezarea mobilei imi ridica fff mult moralul.am avut si eu multe stari din astea naspa, ultima cum ceva timp iar penultima m-am tuns aproape cheala.deci bine nu mi-a fost dar am spus mereu ca fiecare sut in fund primit este un pas inainte iar copii mei merita mult mai mult decta o mama depresiva cu ganduri sinucigase! iar in d-zeu? am lasat de mult sa mai cred in el.cred doar in mine si in ceea ce pot face eu.

| natalyia a răspuns:

Mie mi-au murit 3 persoane dragi si eu ascult muzica cand am depresi pe mine ma calmeaza muzica.spe ca te-am ajutat

| Stefus a răspuns:

Depinde de tine unde vrei sa te reculegi, ca sa nu iei decizii pripite, esti supus unor teste ca toti ceilalti, depinde de tine cum vrei sa actionezi, si pe ce cale vrei sa o apuci, du-te si reculegete unde te simti tu mai bine, fa ceva ce te linisteste si uiti de stare pe care o ai, cu o minte limpde poti sa iesi din orice situatie, gaseste puterea sa o iei de la capt ca o sa mai treci prin multe situatii de genul...Bafta sper ca te-am motivat