| LaviniuA a întrebat:

Voi cum vedeti moartea voastra?
Va provoaca teama, regret, tristete sau dimpotriva
bucurie, speranta, nerabdare?
Unde credeti ca veti fi dupa ce veti parasi corpul, ce veti trai, ce se va intampla cu voi mai departe?

Eu una cred in reincarnarea intr-o fiinta umana. Desigur, in functie de merite, se acorda si conditiile de trai. Mai cred si ca unii ajung in iad atunci cand ajung sa fie foarte rai, unde stau mult si bine, pana cand revin intr-un corp aici.
Si mai cred ca atunci cand omul ajunge sa aiba multe merite, atunci nu se mai intoarce in corp uman, ci transcende.

49 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voi cum vedeti moartea voastra? Nu o pot vedea. Până încă văd, sunt viu.
Va provoaca teama, regret, tristete sau dimpotriva
bucurie, speranta, nerabdare? Nicu una din ele
Unde credeti ca veti fi dupa ce veti parasi corpul,
Nu am cum să îmi părăsesc corpul, deci nu voi mai fi.
ce veti trai,
Nu ai cum să mai trăiești, dacă ai murit. Nu observi că pui întrebări absurde?
ce se va intampla cu voi mai departe? Nu voi mai exista, deci întîmplările cu mine se termină.

Eu una cred in reincarnarea intr-o fiinta umana.
Și cum? O ființă umană este o bucată de carne are deja o persoană ea, cum te mai bagi și tu în carnea ei?
Desigur, in functie de merite, se acorda si conditiile de trai. Mai cred si ca unii ajung in iad atunci cand ajung sa fie foarte rai, unde stau mult si bine, pana cand revin intr-un corp aici.
Si mai cred ca atunci cand omul ajunge sa aiba multe merite, atunci nu se mai intoarce in corp uman, ci transcende.
Poți să crezi ce vrei. Viața este cuprinsă între ceea ce știi, știință și ceea ce crezi, credință. Unele lucruri este nevoie să le crezi. căci nu le poți experimenta singur. De exemplu cred că Japonia există cu toate că nu am fost acolo. La fel d-ta crezi în iad, cu toate că nu ai fost acolo. Dar știi pe cineva care a fost acolo, care s-a reîncarnat, sau care a făcut transcendere? Atunci pe ce bază crezi asta, și de ce?

| T0T a răspuns:

Corpul sunt eu. Ce să părăsesc? Întrebarea e aberantă. Ești de genul: „Omul face parte din corp".
Și eu pot crede în zeița BDSM care mă va ține în lanțuri pentru eternitate cu plăcere extremă. Uff, ce mai paradis. Putem crede orice, e bine că avem astfel de libertăți. Dacă credințele astea iluzorii ne încurcă viața sau nu, asta e partea a doua.

| LaviniuA explică (pentru T0T):

Ce-i drept nu stim sigur cum va fi si putem doar sa credem. Deci macar sa credem ceva care sa ne ajute in viata happy

| T0T a răspuns (pentru LaviniuA):

Cel mai benefic e să crezi în viața însăși. Asta te poate ajuta cu adevărat, nu credințe false și amăgiri, gen „Moș Crăciun". Acum, fiecare face cât poate. Eu sunt fericit că am aflat adevărul legat de Moș, alții nu.

| LaviniuA explică (pentru T0T):

Dar tu cum ai aflat adevarul la care te referi? Nu ai dubii?

| T0T a răspuns (pentru LaviniuA):

Exista o lucrare a unei fete care mi-a fost mentor. Se numea „Micimea lucrurilor". Acolo spunea și citez (sunt sigur că îmi dă acordul):

„Iubitor de miniaturi ale naturii, pe cât de ascunse, pe atât de complexe, am decis să
închin acest proiect celor mai delicate momente de fericire pe care simpla contemplare a luminii
ce se frânge în aripa unei gâze mi le aduce. Fascinația față de lucrurile care, în aparență, sunt
mici, nu pornește dintr-o pierdere în peisaj, ori o rătăcire în prea multul lumii, ci, dimpotrivă,
dintr-o vedere în perspectivă, unde întregul nu poate fi întreg fără alăturarea micimii."

Micimile care alcătuiesc viața pot aduce fericire, nu mărețiile imaginate și construite de societate. E singurul mod pentru care cineva se poate simți cu adevărat liber și fericit. Ceva evident, dar totuși, un secret pentru mase.

| relian a răspuns:

Eu cred ca te uiti la prea multe filme si documentare care spun povesti laughing
Cind mori, ai murit si aia e tot, adica nu mai existi nicaeri, nu te mai duci nicaeri, nu mai stii nimic.

Nu cred ca este om care sa fie bucuros ca moare, asa ceva daca exista, aia sigur nu-s sanatosi la cap laughing viata de aia e viata, tinde sa ramana viata, niciodata nu vrea sa moara, de aia sa si perpetuat asa, si-a gasit cale sa nu dispara, moare unu, se naste altul.

Daca vorbim asa filosofic, am putea sa spunem ca ne reincarnam, dar nu esti sigura ca esti din exact acea materie.Materia pana la urma e toata materie, la un mom dat toate se amesteca, asa ca pot proveni si din fostele plante laughing animale etc.

E un fel de reciclare, dar nu esti tu ala care ai fost, te desfaci la elemente de baza, acolo nu mai exista diferente.

Iad si alte povesti, is scoase sa sperie unia oamenii, ori sa-i conduca, ala era strain de munca, asa ca a bagat chestiile astea, veneau naivii si il intretineau laughing

Cred ca te uitasi la The 1000 acolo ai vazut ceva cu transcendarea asta laughing pff ala e film, ai ajuns sa crezi in filme laughing

Eu sincer nu vreau sa mor, nu stiu, dar nici nu ma gaindesc la asa ceva, organismul meu refuza sa se gindeasca la chestii de astea, pentru ca nu vad rostu.

Vad femeile parca vorbesc despre asta ceva mai des, dar de regula cand ajung batrine, barbatii mai rar, am auzit sa vorbeasca despre.

Asa ca mai bine baga si tu altceva mai vesel laughing

| LaviniuA explică (pentru relian):

Nu stiu filmul ala de care zici. Nu il gasesc nici pe net.

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Scuze am scris 1000 dar e The 100 laughing acu am vazut. E un serial destul de bun zic eu, era pe Netflix, si la urma asa se termina cu transcendere ce spui tu, de aia am spus ca ai fi vazut filme si de acolo spui povestile alea.

| Frank51 a răspuns:

Sper să mor de bătrânețe pe la 90 de ani, deci prin ~2085, în somn. Îmi provoacă toate emoțiile care există, simultan.

După ce părăsim corpul cred că nu mai suntem nicăieri, stare eternă de inconștiență.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca devenim o energie diferita după ce viata asa cum o știm se termina. Mi se pare fără sens sa fim doar o întâmplare trecătoare. Atunci de ce natura ne a ajutat sa fim atât de complexi sa avem atâtea emoții dacă ele sunt atât de efemere?

| Lupică27 a răspuns:

Toti sa faca spume ca la capatul berii, sa ard precum tigara de viata nu ma sperii, eu produc panica, eu produc datorii si nu-mi pare rau de nimic orice ar fi.

| Theo94 a răspuns:

"Voi cum vedeti moartea voastra?"
Ca un fenomen natural, asa cum este ea.

"Unde credeti ca veti fi dupa ce veti parasi corpul, ce veti trai, ce se va intampla cu voi mai departe?"
Nu stiu, cel mai probabil nimic, nu exista dovezi cum ca ar exista ceva dupa moarte.

"Eu una cred in reincarnarea intr-o fiinta umana. Desigur, in functie de merite, se acorda si conditiile de trai. "
De ce crezi asta? Ai dovezi care indica existenta a asa ceva sau pur si simplu crezi asta pentru ca iti place?

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Nimeni nu știe adevărul real despre " moarte" și ce se întâmplă cu tine după ce mori sau ce s-a întâmplat.cu cei care deja au murit.
Potrivit religiei există acest iad= locul persoanelor care au făcut multe rele în timpul vieții.
Și rai= locul unde ajung persoanele bune.
Da,au fost mai multe lucruri și concepții despre reîncarnare = dar și asta poate să fie la fel de bine doar o născocire a minții umane precum inventarea creaturilor fantastice = ex: sirene,moș Crăciun, etc.
De multe ori mă gândesc la propria moarte,dar din nou neavând capacitatea de a îmi imagina și de a știi ce și cum este după această viața, poți doar rămâne cu o senzație stranie, de teamă.
Nu sunt și cred că nimeni nu este cu adevărat " nerăbdător" să moară, dar știm că avem doar această viață și trebuie să o trăim în cel mai bun mod posibil și din plin, altfel vom ajunge doar niște suflete complet triste.
Într-un final, cine știe cum o să murim?
Cel mai mare regret este să mori degeaba fără să faci cât mai multe lucruri în această viață și să încerci lucruri noi.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Pentru mine ar fi ceva foarte trist. Am avut o viziune a iadului in tinerețea mea, destul de convingătoare, dar și unele experiențe din timpul paraliziei in somn care m-am făcut să știu că există ceva și după moarte, cu siguranță. Am avut și niște vise in care muream, și din păcare mi-au provocat multă teamă, deoarece am simțit in unul din vise cum murisem fizic, apoi simțisem că deși devenise totul negru și incă eram acolo undeva, urma apoi să dispar odată pentru totdeauna, și asta iar poate fi un lucru trist legat de moarte... in rest trebuie să sperăm că e un nou început nu un sfârșit. Poate e asa cum zici tu, că vom muri doar să ne naștem din nou. Eu am avut odată această viziune de multivers, de un infinit de realități, și poate ne vom naște din nou acolo unde merităm sau unde vom avea ceva de învățat pentru evoluția noastră spirituală

| LaviniuA explică (pentru 94Lucifer94):

Ai avut o viziune a iadului in timp ce dormeai?

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu a fost vis, ci mai degrabă timp de cateva saptamani mă rugasem zilnic să stiu cum arată iadul. Iar într-o după amiază in acea perioadă, cum stateam in pat, nu eram nici măcar obosit, s-a întâmplat in mai puțin de 10 secunde, ceea ce am vazut. După ce s-a incheiat eram in pat cu ochii larg deschiși, fara să mă simt somnoros sau că abia m-am trezit, iar singurul lucru care mi-a venit in minte a fost să-mi zic "Ce-a fost asta?!".

| LaviniuA explică (pentru 94Lucifer94):

Foarte interesant. Cum sau cui te-ai rugat? Poti sa-mi scrii mesaj daca nu vrei sa fie public. Daca este prea intima experienta si nu vrei sa vorbesti, scuze si te inteleg.

| Drake21 a răspuns:

Da parca era o explozie intr-un restaurant ceva de genu acolo era fericire, cred ca sunt Print in Iad oricum dupa

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

In Biblie spune 1% din populatie va ajunge in rai, eu am fost mereu locul 2 la scoala doar in clasa 1 am avut premiul intai

| Gabrielll3 a răspuns (pentru Drake21):

happy Nu spune nicaieri in Biblie asa ceva.

| T0Teu a răspuns:

Eu sunt convinsa ca dupa moarte voi ajunge in cer, la Rascumparatorul meu care m-a salvat cu sangele Lui scump! Nu aberez, sunt deplin constienta de ceea ce zic. In cazul asta, cum ar putea moartea sa mi provoace teama sau neliniste?

| LaviniuA explică (pentru T0Teu):

Si ceilalti de alte religii sunt in dezavantaj atunci? happy

| T0Teu a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu neaparat. Depinde de fiecare. Eu sustin faptul ca nu conteaza neaparat religia.

| LaviniuA explică (pentru T0Teu):

Hmm deci intra toti.
Pai si se intra pe moca vrei sa zici, fara sa faci nimic? E ca o vacanta pe moca?

| T0Teu a răspuns (pentru LaviniuA):

Am zis eu ca intra toti?
Am zis CA DEPINDE DE FIECARE. Depinde de felul in care am trait pe pamant, de relatia noatra cu Dumnezeu si alte lucruri de genul asta.

| LaviniuA explică (pentru T0Teu):

Bine bine sper sa intri atunci big grin

| T0Teu a răspuns (pentru LaviniuA):

Mi se pare normal ca din moment ce ai pus întrebarea sa ai respect fata de cei ce îți răspund. Eu am spus adevărul, chiar daca nu vrei sa îl crezi. Ai vrut sa stii ce simțim când ne gândim la moarte. Eu am spus. Nu cred ca trebuie sa ma iei în ras pentru asta. Și chiar dacă o faci, asta nu schimba cu nimic convingerile mele. Nu s povesti, basme, vise sau mai știu eu ce. E adevărul. Am prea multe dovezi ca să cred altceva.

| LaviniuA explică (pentru T0Teu):

Bine fiule, bine dar vezi cu trufia cum faci, ca pe urma nu te mai primeste unde vrei.

| T0Teu a răspuns (pentru LaviniuA):

Trufie? Știi măcar ce înseamnă? N am avut deloc trufie. Oricum, dacă nu vrei sa ma crezi acum, cel mai probabil o vei face cândva, dar posibil sa fie prea târziu... Tu crezi în Dumnezeu?

| LaviniuA explică (pentru T0Teu):

Si nu si da. Tu?

| T0Teu a răspuns (pentru LaviniuA):

Eu cred. Înainte nu prea îmi pasa de asta și credeam mai mult de forma, sa zic asa. Dar acum am multe "dovezi" sa cred ca El chiar exista și nu ma îndoiesc de asta.

| AntiReligion a răspuns:

Văd moartea mea ca pe un eveniment inevitabil și natural, care nu îmi provoacă nici teamă, nici regret, nici tristețe, nici bucurie, nici speranță, nici nerăbdare. Moartea este pur și simplu sfârșitul existenței mele ca ființă conștientă și nu cred că există nimic care să mă aștepte după ce voi părăsi corpul. Nu cred în nicio formă de viață de apoi, fie ea reîncarnare, iad, rai sau transcendență. Cred că acestea sunt doar iluzii create de mintea umană pentru a face față fricii de moarte sau pentru a justifica anumite comportamente morale.

Consider că singura viață pe care o avem este cea pe care o trăim acum, în lumea reală, bazată pe dovezi științifice și rațiune. Nu cred că există un scop sau un sens prestabilit al vieții, ci fiecare dintre noi își poate crea propriul sens prin acțiunile și valorile pe care le alege. Cred că viața este un miracol improbabil și prețios, rezultat al unui proces evolutiv complex și fascinant. Cred că suntem norocoși să fim vii și să avem ocazia să explorăm și să înțelegem universul în care trăim.

Acestea sunt opiniile mele personale, bazate pe cunoștințele și experiențele mele. Nu pretind că dețin adevărul absolut sau că am dreptate în tot ceea ce spun. Sunt deschis la dialog și la schimbarea păreri dacă mi se prezintă argumente solide și dovezi convingătoare.

| LaviniuA explică (pentru AntiReligion):

Tu descrii viata ca miraculoasa, complexa, fascinanta. In acelasi timp excluzi ceea ce este transcendental, de vreme ce vezi moartea drept sfarsit si nu crezi in existenta a ceva dincolo de moarte.
Mi se pare ca e o contradictie in ce scrii.

| AntiReligion a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu cred că există o contradicție în ceea ce scriu. Când spun că viața este miraculoasă, nu mă refer la un miracol în sensul religios, ci la un miracol în sensul de ceva extraordinar, rar și uimitor. Viața este un fenomen care a apărut din materie inertă, în condiții foarte specifice și improbabile, și care a evoluat de-a lungul a miliarde de ani, generând o diversitate și o complexitate incredibilă. Acest lucru nu implică existența unei forțe supranaturale sau a unui plan divin, ci doar a unor legi naturale și a unor procese fizice și chimice.

Când spun că viața este complexă și fascinantă, mă refer la faptul că viața este alcătuită dintr-o multitudine de elemente și sisteme care interacționează și se adaptează la mediul înconjurător, producând fenomene variate și interesante. Viața este o sursă de curiozitate și de cunoaștere, care ne permite să ne întrebăm și să ne explorăm originea, natura și scopul nostru.

Când spun că moartea este sfârșitul existenței mele ca ființă conștientă, mă bazez pe faptul că nu există nicio dovadă solidă sau plauzibilă care să susțină ideea că există o viață de apoi sau o parte imaterială a ființei umane care să supraviețuiască morții fizice. Moartea este un proces natural și inevitabil, care pune capăt funcțiilor vitale ale organismului și îl transformă în materie inertă. Acest lucru nu îmi provoacă nicio emoție negativă sau pozitivă, ci doar acceptare și realism.

| Gabrielll3 a răspuns (pentru AntiReligion):

AntiReligion spune:"fiecare dintre noi își poate crea propriul sens prin acțiunile și valorile pe care le alege."

Tu nu ti-ai creat propria ratiune, nu ti-ai ales propriul corp, nu ai creat acest univers si aceste legi fizice ci te-ai trezit in acest context cu o constiinta morala care intelege ce inseamna (non)sens, (i)moralitate, Dumnezeu, rau, bine.
Tu esti doar un administrator al corpului si sufletului tau si ai libertate de alegere in actiunile tale, desi nu stii cum se intampla asta sau cum au aparut ratiunea, constiinta, moralitatea, logica insa tu decizi in chestiuni morale. Daca e decizia ta, atunci si raspunderea iti apartine.

| Gabrielll3 a răspuns (pentru AntiReligion):

AntiReligie spune:"Viața este un fenomen care a apărut din materie inertă, în condiții foarte specifice și improbabile"
Asta e o povestioara. Poti sa ma contrazici cu ceva evidente stiintifice.

AntiReligie spune:"Când spun că moartea este sfârșitul existenței mele ca ființă conștientă, mă bazez pe faptul că nu există nicio dovadă solidă sau plauzibilă care să susțină ideea că există o viață de apoi sau o parte imaterială a ființei umane care să supraviețuiască morții fizice."

laughing Explica-ne cum functioneaza procesul tau de gandire. Incepe de la materia din creierul tau si pana la postarea gandurilor tale aici.

| AntiReligion a răspuns (pentru Gabrielll3):

Nu este o povestioară, ci o concluzie bazată pe dovezi științifice. Există numeroase studii care arată cum viața a apărut din materie inertă, în condiții foarte specifice și improbabile, prin procese de sinteză organică, autocataliză și evoluție chimică. Puteți consulta, de exemplu, lucrarea lui John Sutherland și colaboratorii săi, care au reconstituit un scenariu plauzibil pentru originea vieții pe Pământ, folosind doar molecule simple și condiții prebiotice. Sau lucrarea lui Jack Szostak, care aa demonstrat cum membranele primitive de lipide pot crește și se pot diviza spontan, formând celule artificiale. Sau lucrarea lui Paul Davies și colaboratorii săi, care au propus un model matematic pentru emergența complexității și a informației în sistemele fizice și biologice.

| Gabrielll3 a răspuns (pentru AntiReligion):

"Există numeroase studii care arată cum viața a apărut din materie inertă, în condiții foarte specifice și improbabile, prin procese de sinteză organică, autocataliză și evoluție chimică."

Parerile si povestioarele unor oameni de stiinta nu sunt dovezi stiintifice. Tu stii care e definitia unei dovezi stiintifice?

Ai pomenit niste nume apel la autoritate happy (John Sutherland, Jack Szostak, Paul Davies ) dar nu ai prezentat o singura evidenta stiintifica ci doar povestioare cu "scenariu plauzibil", "membrane primitive" imaginare, cu "propuneri de modele matematice ".

| LaviniuA explică (pentru AntiReligion):

Deci acei oameni de stiinta au facut experiente in laborator si apoi au extrapolat observatiile spre organisme complexe.
Eu nu ma bazez pe ratiunea oamenilor de stiinta.

Reincarnarea apare de ex in Bhagavad Gita, capitolul 2:
"As a person puts on new garments, giving up old ones, the soul similarly accepts new material bodies, giving up the old and useless ones."
"As the embodied soul continuously passes, in this body, from boyhood to youth to old age, the soul similarly passes into another body at death."

Reincarnarea, iadul, raiul apar si in buddhism. Sunt reprezentate simbolic in Bhavachakra, detalii: originalbuddhas.com/blog/bhavachakra-the-wheel-of-life

Cred ca e mai multa intelepciune in religiile vechi decat in oamenii de stiinta moderni big grin

| AntiReligion a răspuns (pentru Gabrielll3):

O dovadă științifică este o observație sau un experiment care confirmă sau infirmă o ipoteză științifică, folosind metode riguroase și obiective. Studiile pe care le-am menționat sunt exemple de dovezi științifice, pentru că au folosit astfel de metode pentru a testa ipoteze despre originea vieții. Nu este vorba de apel la autoritate, ci de apel la argumente și date.

Nu este corect să spui că aceste studii sunt doar povestioare cu "scenariu plauzibil", "membrane primitive" imaginare, cu "propuneri de modele matematice". Acestea sunt termeni care descriu rezultatele și implicațiile studiilor, nu modul în care au fost realizate. Dacă vrei să vezi cum au fost realizate aceste studii, poți consulta articolele științifice publicate în reviste de specialitate, care conțin detalii despre metodele, materialele, procedurile și analizele folosite. De exemplu, poți citi articolul lui John Sutherland în revista Nature, articolul lui Jack Szostak în revista Science, sau articolul lui Paul Davies în revista Physical Review X. Acestea sunt surse credibile și verificabile de informație științifică.

| AntiReligion a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu este o extrapolare, ci o explicație bazată pe dovezi științifice. Oamenii de știință nu inventează povești, ci testează ipoteze și verifică fapte. Ei nu se bazează pe autoritatea unor texte vechi, ci pe observația directă și pe experimentare. Ei nu acceptă dogme, ci își revizuiesc și își corectează teoriile în funcție de noi descoperiri.

Reincarnarea, iadul, raiul sunt concepte religioase care nu au nicio susținere empirică sau logică. Ele sunt doar iluzii create de mintea umană pentru a face față fricii de moarte sau pentru a justifica anumite comportamente morale. Ele nu explică nimic despre natura și originea vieții, ci doar o complica și o confundă.

Nu există nicio dovadă că sufletul este o entitate imaterială și distinctă de corp, care poate migra de la un trup la altul după moarte. Nu există nicio dovadă că există o lume supranaturală, unde sufletele sunt judecate și răsplătite sau pedepsite în funcție de faptele lor din viața terestră. Nu există nicio dovadă că există un ciclu etern de naștere și moarte, din care sufletele pot scăpa prin eliberare sau nirvana.

| LaviniuA explică (pentru AntiReligion):

Intr-adevar, nu exista dovezi materiale care sa sustina conceptele religioase.
Insa o persoana poate avea dovezi imateriale.

De exemplu cineva se plimba liber pe langa corp, in timp ce corpul doarme in pat, sau in timp ce e pe masa de operatie. Asta ar fi o dovada ca sufletul exista si e distinct de corp.

Si vietile anterioare se pot vedea sau aminti. Sunt persoane care descriu casa in care locuiau si persoanele de acolo. Apoi se duc in locul respectiv si totul este exact asa cum l-au descris in prealabil.

Cred ca si raiul si iadul se pot experimenta. Exista descrieri in opere literare si in texte religioase. Probabil au existat persoane care aveau anumite capacitati mai dezvoltate si in felul asta puteau sa calatoreasca in acele lumi.

| Gabrielll3 a răspuns (pentru AntiReligion):

Daca stiai ca exista o evidenta stiintifica o spuneai deja. Ipotezele de lucru, presupunerile, povestile nu sunt evidente stiintifice.

| AntiReligion a răspuns (pentru LaviniuA):

Răspunsul tău este bazat pe presupuneri și credințe personale, nu pe dovezi științifice sau logice. Nu există nicio metodă verificabilă și reproductibilă pentru a demonstra că sufletul există și că poate călători în afara corpului, sau că viețile anterioare sunt reale și pot fi amintite. Acestea sunt doar experiențe subiective, care pot fi explicate prin alte mecanisme psihologice, neurologice sau culturale.

De exemplu, fenomenul de ieșire din corp poate fi indus artificial prin stimularea anumitor zone ale creierului, sau poate fi o halucinație provocată de stres, medicamente sau lipsa de oxigen. Nu este o dovadă că sufletul există și este distinct de corp

https://www.psychologytoday.com/us/basics/near-death-experiences
https://www.theguardian.com/......-and-death

Și viețile anterioare pot fi rezultatul unor amintiri false, implantate sau sugerate de alte persoane sau surse de informație. Pot fi și coincidențe sau erori de identificare. Nu există nicio dovadă solidă că persoanele care pretind că își amintesc vieți anterioare au acces la informații pe care nu le-ar putea obține în alt mod.

https://en.wikipedia.org/wiki/Near-death_experience
https://www.wikihow.com/Remember-Your-Past-Lives

Cât despre rai și iad, acestea sunt concepte religioase care variază în funcție de cultură și tradiție. Nu există nicio dovadă că aceste locuri există în realitate, sau că pot fi experimentate în timpul vieții. Experiențele aproape de moarte, care uneori includ viziuni de lumină, tunel sau entități supranaturale, pot fi explicate prin modificările funcției cerebrale în timpul procesului de moarte.

https://www.psychologytoday.com/......past-lives
https://www.scientificamerican.com/......ad-memory/

În concluzie, nu cred că argumentele tale sunt convingătoare sau valide din punct de vedere științific sau logic. Cred că ar trebui să fii mai sceptic și să te bazezi pe dovezi empirice și rațiune, nu pe credințe personale sau experiențe subiective.

| AntiReligion a răspuns (pentru Gabrielll3):

Eu ți-am spus deja că există o dovadă științifică, și ți-am dat și exemple de studii care o susțin. Nu este vorba de ipoteze de lucru, presupuneri sau povești, ci de observații și experimente care au fost verificate și replicate de alți cercetători. Dacă nu crezi pe cuvânt, poți să consulți tu însuți sursele pe care ți le-am indicat, și să vezi cum au fost realizate aceste studii, ce date au obținut, ce concluzii au tras și ce limitări au recunoscut. Nu este suficient să respingi ceva doar pentru că nu se potrivește cu viziunea ta asupra lumii, ci trebuie să aduci argumente și dovezi care să contrazică afirmațiile pe care le contesti.

| LaviniuA explică (pentru AntiReligion):

Nu toti oamenii au nevoie de dovezi stiintifice. Unii vor doar sa experimenteze cate ceva si e de ajuns ca sa creada.

| AntiReligion a răspuns (pentru LaviniuA):

Înțeleg că unii oameni nu au nevoie de dovezi științifice pentru a crede în ceva, dar cred că aceasta este o atitudine periculoasă și irațională. Experimentarea a ceva nu înseamnă că este adevărat sau real, ci doar că este perceput de simțuri sau de minte. Percepția poate fi ușor înșelată, distorsionată sau manipulată de diverși factori, cum ar fi emoțiile, așteptările, prejudecățile, iluziile, halucinațiile, drogurile, hipnoza etc.

De aceea, cred că bazarea pe experiențe personale sau credințe pentru a forma propria viziune asupra lumii nu este o metodă sigură sau validă. Poate duce la erori, contradicții, confuzii și conflicte. Poate împiedica și învățarea de lucruri noi și descoperirea de adevăruri noi. Poate face și ca o persoană să fie vulnerabilă la fraude, escrocherii și manipulări.

De aceea, cred că dovada științifică este esențială și necesară pentru orice afirmație sau fenomen care pretinde că este adevărat sau real. Dovada științifică se bazează pe observație obiectivă și experimentare, folosind metode și standarde riguroase. Dovada științifică este verificabilă și reproductibilă de oricine care urmează aceleași proceduri. Ea este constant actualizată și revizuită în funcție de noi date și descoperiri.

| Gabrielll3 a răspuns:

Reincarnarea e o capcana..."lasa ca mai am vieti, azi fac ce vreau si la viitoarea reincarnare ma fac bun/buna".
Nu exista o reincarnare viitoare caci asta ar reduce la derizoriu viata actuala, ar anula valoarea moralitatii si viata noastra n-ar avea nici un sens ca oricum o sa aju gem intr-un final toti sa nu ne mai reincarnam si toti vor atinge Nirvana. laughing

Examenul e aici si acum, nu mai exista o alta sansa o alta viata.