| elyeliana a întrebat:

Voi in ce teorie credeti? In cea a creatiei sau in cea a evolutiei? De ce? Va rog sa si argumentati. xD

Răspuns Câştigător
| CookieMonster_6225 a răspuns:

Cred in teoria creationista pentru ca teoria evolutionista nu poate fii demonstrata oricat de mult s-ar chinui unii.Chair si Darwin a recunoscut ca s-a inselat

11 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cred in teoria creatiei fiindca mi s-au intamplat diverse lucruri in viata care m-au facut sa inteleg ca Dumnezeu este alaturi de mine, nu ma lasa si imi vrea binele si imi asculta rugaciunile.Cred fiindca exista.Cred fiindca Hristos(Dumnezeu)este Calea, Adevarul si Viata.

| Razvan a răspuns:

Am 17 ani.La varsta asta nici nu stiu sa imi leg corect sireturilelaughing
Azi ma uit la "Evanghelia dupa Iuda" si maine la "ADN-Cartea fiintei umane"
Azi citesc "Istoria religilor" si maine citesc "De la materie inerta pana la homo sapiens"
Azi ascult "Mary did you know" si maine ascult "Din cotu` blocului"

| PhaseMorphXR a răspuns:

Nu... nu iar... nuuuuuuuuuuuuuu

| ERMO a răspuns:

Sincer sa fiu nu cred in niciuna, sau mai bine spus acreditez mai mult creatiei dar mai adaug un amanunt (omuletii verzi ).
Cred ca e cea mai acceptabila opinie.Sunt sigur ca omul nu a evoluat din nimic iar monstrele de ADN ca dovezi sunt niste tampenii. Asa dar cel mai plauzibil este ca o rasa mai evoluata sau contrar (o bacterie, un virus orice ce a ajuns pe Pamant cu ajutorul unui asteroid) a populat Terra.
Sincer sa fiu cred ca omul nu a evoluat ci a dezevoluat din specia de extraterestri iar acum sunt pe pragu unei noi evolutii miraculoase.

| GyeBaek a răspuns:

Eu cred in ceea a creatiei ca incea a evolutiei nu maimuta a evloluat in om si invers omu in maimuta, dovada uni colegi din clasa mea.

| NoKidding a răspuns:

Teoria evolutiei.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Exista probe stiintifice care atesta existenta unui Creator al Universului unic si incorporal. Unele au fost mediatizate, dar cele mai multe nu si sunt accesibile doar initiatilor. Stephen Hawking pretinde ca Universul a fost creat de legile fizicii. Dar Cine a creat legile acestea ale fizicii? Nu D-zeu? Ganditi-va numai la marturiile resuscitatilor din moarte clinica! Ceva este dincolo de moartea trupului. Un Spirit. Care trece intr-o alta Lume, pur spirituala.

| sunset a răspuns:

Nu cred in nici una.
Nici una dintre aceste teorii nu a putut fi demonstrata. Nu cred in nimic din ce nu este demonstrat.
Si in plus nici una nu este plauzibila.
Apropos, maimutele sunt mult mai inteligente decat multi oameni, asa ca...

| 인스피릿 a răspuns:

@CookieMonster Si cum ai de gand sa o demonstrezi pe cea creationista? Nu este nicio dovada ca ar fi un omulet sub forma de spirit undeva in ceruri care vegheaza asupra noastra. Ne uitam in sus si credem ca dupa stratul acela albastru e Doamne-Doamne, dar ne inselam pentru ca dupa acel strat sunt mai multe planete, stele si corpuri ceresti. Nu exista nicio dovada ca exista Dumnezeu. E bine sa crezi cat esti copil. E ca si cum ai crede in Mos Craciun. Dar daca deschizi ochii mai bine, vei vedea ca tot ce se afla in jurul tau e materie, e stiinta pura. Nu exista puteri supranaturale, nici omuleti cu aripi care canta la harpa si il serversc pe Dumnezeu.
Biblia si tot ce tine de religie e Sci-Fi, inexplicabil. Nimic nu poate fi dovedit. Desi multi spun ca se bazeaza pe credinta pura decizia de a crede sau nu, de fapt e bazata pe prostie. Pot crede in Dumnezeu la fel cum pot crede in Zana Maseluta si in spiridusi cu 4 ochi. Nu neg ca ar fi frumos sa existe cineva acolo sus care ne face viata mai usoara, dar ce e important e ca nu exista. De ce sa crezi cu prostie oarba intr-o minciuna, in loc sa cauti adevarul. Toata chestia e sa ne deschidem ochii.
Eu cred in teoria evolutionista, deoarece evolutia e demonstrata de studiile biologice, pe cand cea creationista de ce e demonstrata? De preotii care fura si care mint mai mult ca noi, iar cand stau intre patru pereti pe care sunt puse icoane sfinte, sunt cei mai sfinti oameni, in masura sa ne ierte pacatele? Cui am gresit? Noua sau lor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca cea mai ''de crezut'' e cea cu creatia...de ce sa ne tot intrebam si sa obosim si sa ne pierdem timpul cu atatea explicatii? Viata-i scurta, gustu-i lung.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai pana pe la 16-17 ani, eram cu teoria evolutiei si citeam tot ce gaseam pe tema asta. dupa 23 de ani. am inceput sa ma documentez si in latura creationista.pana pe la 46.si merg inainte.mai am muuuult pana sa pot demonstra. dar nu prea vad cui sa demonstrez? ca mai am mai putin de jumatate, si cei care erau atei ieri, azi deja sunt casatoriti cununati, in biserica lui Dumnezeu, pe care l-au negat ca mine, cu copii botezati si care cand tuseste copilul toata noaptea, se roaga; Doamne ia-ma pe mine da lasa-l pe el sa traiasca.asa ca nu prea vad ce e de demonstrat? trecem toti, intr-un mod sau altul prin aceleasi chestii.si stiti ce? la usa saracului si la poarta bogatului, moartea bate la fel.