| ateuNEGATIV a întrebat:

As vrea sa fac un sondaj credeti ca teoria evolutiei este reala? raspundeti cu da sau nu, si argumentati de ce?

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

Eu, una cred ca teoria evolutiei este reala. Nici nu are concurenta ca partea cu Creatia e o poveste cu zane si zmei. Nici nu poate fi numita teorie deoarece nu are niciun fundament/explicatie stiintifica sau logica.

51 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns:

Nu este adevarata.pt ca au fost gasite urme de om impregnate in solul moale apoi fosilizate alaturi de cele de dinozaur. datarea cu carbon 14 arata ca sunt din acceeasi perioada, chiar erau in acelasi strat geologic.
Cercetatori au analizat adn mitocondrial si s-a aujns la conzluzia ca toti barbatii se trag din acelasi barbat la fel si in cazul femeilor din aceeasi mama:ADAM SI EVA. cauta singur pe google.vei gasi

| Mn0 a răspuns (pentru Allrc24):

Asta vroiam sa spun si eu laughing.....bvtongue

| ateuNEGATIV explică (pentru Allrc24):

Toti barbati au un stramos comun si noi toti stramos comun pe acea femeie lucy nu neam tras si i avem ca stramosi comuni, inainte de ei erau si alte specii de homonoizii faza cu datarea de carbon ce vb tu acolo e imposibila cu c14 poti ajunge pana in 50000 de ani in urma maxim 120000 de ani dinozauri au 160 de milioane de ani deci ce adam si eva si dinozaurii?

avem stramos comun si acum 7 mil de ani, avem stramos comun si acum 4, 3 mld de ani

| muffy1 a răspuns (pentru Allrc24):

Ai perfecta dreptate, toate femeile se trag din un stramos comun numita eva, si toti barbatii din unul numit adam. stiu destul de multe despre ei nu trebuie sa caut, dar, tu de ce nu cauti pe google? cauta tu despre ei si vezi acolo de ce nu poti aduce acest argument, sau si mai mult, acest argument e in favoarea evolutiei omului.

| Vladuthz a răspuns:

Momentan este o teorie, nu se stie sigur daca este adevarata sau nu, insa dupa cum indica semnele ar putea fi.

| muffy1 a răspuns:

Nu inteleg rostul intrebarii. da e buna, vrei un sondaj, e treaba ta. dar, e ca si cum ai intreba, credeti ca pamantul e rotund? credeti ca suntem tinuti pe pamant de gravitatie sau de spiridusi?
asa si intrebarea asta ca restul pe acelasi subiect. e un fapt la fel ca forma pamantului sau gravitatia, ca uni iignora realitatea si aleg sa creada ca au cazut din cer si femeile sunt creeate din coasta barbatului, aici e simplu prostie si ignoranta. de fapt e boala mentala, ca ei aleg sa ignore realitatea si sa puna lumea lor imaginara inaintea realitatii.
evolutia la fel ca toate celelalte teorii stiintifice care explica macar cat am descoperit din universul acesta raman fapte care nu tin de parerile cuiva. ca sunt cativa care in afara de biblie nu stiu sa citeasca nu schimba lumea inconjuratoare.

| ateuNEGATIV explică (pentru muffy1):

Eram curios sa vad cati de pe TPU cred in ea sau nu, sunt de acord cu tine negarea gravitaiei nu o face inexistenta, sunt aici de 8 luni si vream sa aflu

| ateuNEGATIV explică (pentru muffy1):

Multi contrazic teoria evolutiei ca sa argumenteze existenta zeului lor ce ipocrizie

| SaveTheNature a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Deci ca sa impaci si tapul si varza si sa-i impaci pe toti poti spune asa. Omul a evoluat din maimuta. Din hommo sapiens. Primii homo sapiens de pe pamant se numeau Adam si Eva.

| ateuNEGATIV explică (pentru SaveTheNature):

Omul a evoluat din primte homonoizi nu din maimute ce nu inteleg uni suntem mamifere dar nu maimute si avem stramos comun cu maimutele

| DragosConstantin a răspuns:

Cred in teoria evolutiei.de ce? hmm pentru ca e mult mai aproape de realitate.

| ateuNEGATIV explică (pentru DragosConstantin):

Ma bucur ca spui asta ce ai patit?

| DragosConstantin a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

M-am lovit de realitate laughing m-am tot gandit la faptul ca tot se presupune ca Dumnezeu e iubitor, milostiv, binevoitor, dar daca e asa atuncea de ce au fost atatea razboaie sangeroase? de ce nu i s-a facut mila la Dumnezeu si sa le opreasca imediat cand au inceput? de ce nu se indura de oamenii care rabda foame in unele state? de ce nu avem toate tarile acelasi zeu? ei bine de aicea am tras concluzia ca nu exista niciun Dumnezeu sau alt zeu ci doar imaginatia unora dintre oameni care nu vor sa exploreze lumea si mai bine traiesc in mister...happy

| ateuNEGATIV explică (pentru DragosConstantin):

Ma bucur ca te-ai trezit sper sa nu adormi la loc

| Hash001 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Eu cred intr-o entitate suprema, nicidecum zmei si zane, biblii si alte scrieri. Tot universul a fost creat de o singura entitate prin acel big bang.

| DragosConstantin a răspuns (pentru Hash001):

Crezi in ce vrei ca nu`s curios, e alegerea ta. happy

| ZK a răspuns:

Da, deoarece in biblie unele lucruri din vechiul testament nu au sens si in afara de biblie, nu cred ca mai exista surse care explica teoria bibliei si care sa fie si adevarate.

| BCoMichael a răspuns (pentru ZK):

Pleaca cu satanismul de pe site, oamenii ca tine imi fac sila!

| ZK a răspuns (pentru BCoMichael):

Nu sunt satanist, sunt ateu.

| itscloudyoutside a răspuns:

Da, pentru că este mult mai logică decât povestea cu "să se facă lumină, să se facă animale, să se facă omul", şi se bazează pe lucruri dovedite ştiinţific.

| Hash001 a răspuns:

Atlantida, cunoscuta ca "civilizatia scufundata" era o buna manipulatoare de gene. Maestrii in genetica au combinat unele gene cu cele ale maimutelor din care a creat omul pe care il stim astazi.

| Danielcristian a răspuns:

Nu si Da, evolutia cu partea creatiei e o sursa falsa, evolutia moderna da e corecta, pentru-ca la creatie nu erau masini, avioane, blocuri, curent electric si o mie de lucruri mai.
Dar cu creatia umana, cine crede e incuiat la minte, neuroni nu-i functioneaza corect. Si scuze pentru cei ce se simt.

| ateuNEGATIV explică (pentru Danielcristian):

Te-ai intrebat vreodata de ce cand mergi drept cu masina cu o viteza constanta ti se pare ca stai in repaus?

| Danielcristian a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Da si am si raspunsul, am venit din franta 130km pe ora, am traversat op bucata din Germania, iar acolo sunt portiuni de autobanda fara limita, am ajuns peste 200km, si care e faza: tu deja te obisnuiesti cu viteza, mergind drept cu o viteza constanta, fara curbe mari sau mici, deci drept mintea se hodineste, si ti se pare ca nu avansezi nimica.

Doar atunci cind depaseam simnteam ca merg inainte happy, o fi ceva din glob? Ce explicatie aveti Dumneavoastra?

| ateuNEGATIV explică (pentru Danielcristian):

Ori ca te deplesezi ori ca stai se aplica acelasi legi cand scimbi la stanga ele se schimba din cauza gravitatiei

| Danielcristian a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Exact

| ateuNEGATIV explică (pentru Danielcristian):

Daniel vb politicos cati ani ai?

| Danielcristian a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

| ateuNEGATIV explică (pentru Danielcristian):

Se vede ca esti matur esti penticostal

| BCoMichael a răspuns:

Tu esti cel mai ipocrit de pe acest site!
Ma enervez enorm cand oamenii de rand, oameni care sunt practic invizibili in univers, au curajul sa contraga sau sa justifice inexistenta lui Dumnezeu!
Nu pot sa raspund altceva decat NU! Nu cred de nicio culoare in fanteziile unui om nebun care a adus numai controverse si nelamuriri!
Ar trebui sa-i multumesti lui Dumnezeu pentru ca existi fraieree... vrei dovezi cu privire la Creator, dar el nu se poate arata unui om ingust care nu are mai intai credinta! Trebuie sa gasesti singur raspunsul prin credinta, pur si simplu credinta iti va aduce dovezi! X-(((
El se va arata, dar atunci cand este prea tarziu pentru tine sa mai schimbi ceva.

| codrinstefan2103 a răspuns:

Salut. Teoria evoluției este reală, fiind susținută în tocmai de tot ce ne înconjoară și anume produsele finale ale acestei lumi care din Precambrian până Cuaternar au trecut de la organisme unicelulare în multiple etape de evoluție și adaptare până ce s-a ajuns la organisme pluricelulare, pești, reptile, mamifere și în cele din urmă rasa umană, conștientă față de sine, capabilă să pună întrebări și să găsească răspunsuri. Există pe această lume o serie de bacterii care trăiesc în cele mai toxice medii cunoscute omului și se numesc extremofile, însăși adaptarea lor la un asemenea mediu (multe din ele preferă băi de acid sulfuric, cantonându-se în zonele în care ies la suprafață izvoare geotermale bogate în sulfuri, săruri și carbonați) reprezintă o evoluție. Prin câte stadii de evoluție a trecut rasa noastră să ajungă de la Sahelanthropus tchadensis la Homo sapiens sapiens e greu de zis însă imposibil nu.

| ThePathWalker a răspuns:

Adevarul este la mijloc, iar asta garantez ca e sigur

| Summoning a răspuns:

Nu

| madalina2222 a răspuns:

Nu..fiindca trebuie sa fii existat ceva ce a creat restul nu pote sa se faca nimic singur ..cum noi nu ne putem naste singuri florile nu ies fara seminte bacterile nu se inmultesc fara sa existe o alta bacterie ..asa si galacsia si universul etc a avut un lucru care lea creat.

| ateuNEGATIV explică (pentru madalina2222):

Si dumnezeu cum o aparut din senin?

| Danielcristian a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Vezi intrebarea asta mi-am pus-o si eu happy. Nu gasesc raspuns, nu stiu, de aceea daca viata mea va fi corecta si voi fi mintuit asi dori sa-l intreb pe Dumnezeu multe lucruri pe care nu ma duce mintea sa le inteleg.

| ateuNEGATIV explică (pentru Danielcristian):

Nu te duce ba te duce dar daca nu vrei sa cunosti stiinta, noi doii ne invartim cu o vitza egala de ce crezi ca nu ne apropiem unul de altu?

| madalina2222 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Daca big beng a fost creat din nimic atunci poate el e big beng noi santem nevrednici sa stim dar poate candva se va afla si asta si eu incerc sa gasesc un raspuns acestei intrebari da eu zic ca acesta e cel mai logic raspuns.

| ateuNEGATIV explică (pentru madalina2222):

Big bang nu s-a creat din nimic si acel big bang nu era o finta, era doar o explozie

| Danielcristian a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu e vorba ca nu doresc sa cunosc stiinta, nu pot sa cred evolutia umanitati, in rest cred tot stiu si apreciez stiinta, mai ales in ziua de azi ne-am obisnuit cu ea si avem nevoie de ea.
Dar treaba cu creatia, nu pot sa cred, mi sau intimplat multe in viata mea si am dedus ca, daca nu era Dumnezeu acum nu mai tastam.

Erau niste baietii betii cu masina si plecind de la bufet, cineva le-a zis : mai baieti nu mergeti beti, iar ei ce vrei mosule, noah mosu le-a zis : mergeti cu Dumnezeu.
Ei spun: numai daca lom baga pe Dumnezeu in portbagaj ca aicia nu are voie sa vina!
Au avut accident, au murit totii, in portbagaj 1cofrag cu oua intregi, nici 1 spart.Intimplarea este adevarata.

Acuma eu am pe pielea mea niste intimplari pe care Dumnezeu m-a salvat, altfel ce sa cred? Cine ma putut salva? Minune? De unde atatea minuni?

| ateuNEGATIV explică (pentru madalina2222):

Unele particule sub atomice intram in lumea cuantica apar din senin ele se anuleaza resiproc daca nu sar anula poate ar fi creat acel big bang dar atunci nici spatiu nu exista inainte de big bang eu las pe mans stiinteti sa explice ea
http://www.youtube.com/watch?v=Nfo_RLvD8Ec

| madalina2222 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

De unde sti ca nu din acea explozie s-a creat Dumnezeu

| ateuNEGATIV explică (pentru Danielcristian):

Unde e minunea ca nu s-a spart cofragul cu oua? numai bine traia aia decat ouale?

| ateuNEGATIV explică (pentru madalina2222):

Nu exista dovezi care sai afirme existenta

| madalina2222 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Pai fix baieti au zis ca il bagam pe Dumnezeu in porbagas ca altundeva n-are loc si in porbagaj erau ouale unde a fost Dumnezeu deci acel loc fiind protejat cum ar fi fost dumnezeu in garaj

| ateuNEGATIV explică (pentru madalina2222):

Decat ouale valoreaza mai mult ca o viata?

| ateuNEGATIV explică (pentru madalina2222):

Nu e vorba de logica e vorba de dovezi ce anume la provocat? cum s-a format din ce? acum ceva timp ploaia era un mister stiinta a dovedit cum se produce uni au tras o concluzie pripita ca dumnezeu da ploaia alti au fost septicii asta e stiinta stiu ca e usor sa spunem dumnezeu a creat totul hai sa desfintam scoala nu? tu crezi ca un nweton ar fi facut un experiment daca punea totul in carca lui dumnezeu? daca ne multumeam cu explicati de astea acum eram in jungla

| AlinaSM a răspuns:

Am vazut o intrebare mai josbig grine ce au fost atatea razboaie sangeroase si D-zeu nu a intervenit? Pai din ce am citit eu in ultima perioada, caci am fost foarte pasionata de acest subiect si inca sunt am gasit niste teorii si lucruri as zice eu adevarate, dar nu prea.happy Cand Adam si Eva au incalcat cuvantul Tatalui lor si au mncat din marul pacatului savarsit, D-zeu a fost foarte autoritar si riguros cu ei[desi il stiam iubitor si iertator]alungandu-i din Eden de frica sa nu manace din fuctele copacului vietii vesnice[cam egiosstraight face]. Ma gandeam eu, de ce nu a vrut sa ii lase sa manace din copacul care le dadea puterea de a distinge binele de rau, de ce i-a alungat ca sa nu manance din copacul vietii fara de moarte, de ce nu i-a lasat sa fie ca si el? Oare voia sa i manipuleze? Ma tot gandesc mereu. dar daca ei nu mancau, ce se intampla? In fine, dupa ce au fost izgoniti, ei s-au inmultit, dupa cum stiti Cain si-a ucis fratele, pe Abel, iar asta L-a infuriat pe "bunicul lor". Din Adam si Eva s-a facut un popor care insa nu era cum visase D-zeu, iar asta il infuriase foarte tare si era ca un parinte care daca vede ca copii lui nu il asculta vrea sa ii pedepseasca sau se razbuna pe ei, asa a facut si D-zeu, i-a pedepsit. Si l-a ales Noe care ii fusese loial si ii raspectase poruncile timp de sute de ani si l-a pus sa ia animale cu el[stiti povestea, arca lui Noe]caci dorea sa omoare orice forma de viata de pe Pamant din cauza faptului ca oamenii erau rai si ii batjocoreau numele. Si asa a facut, a dat potopul, a durat 40 de zile si 40 de nopti, plus cat i-a luat sa se retraga apele in jur de 3 luni si asa s-a nascut un nou popor adus din familia lui Noe, caci in arca sa si-a luat sotia, cei trei baieti cu sotiile lor si animalele dupa cum bine stiti, iar cand a vazut cat rau a facut, D-zeu a zis:"Nu voi mai blestema pamantul, din pricina omului, pentru ca intocmirile gandurilor din inima omului sunt rele din tinereta lui; si nu voi mai lovi tot ce este viu, cum am facut."Gen. 8:21 Acestea fiind spune, fiecare crede ce vrea, eu m-am egat numai de acest subiect, dar sunt multe de spus, poate voi vorbi vreodata cand voi fii intrebata sau voi avea ocazia. Pe curand!

| Username1996 a răspuns:

Nu, fiindca Charles Darwin nu a adus destule dovezi si plus la aceasta de milioane de ani nici o maimuta nu sa transformat in om.