| RAY a întrebat:

Voi nu credeti in fantome de frica ca va bantuie fantomele in vise a? credeti ca le pacaliti in acest mod?

azi am aflat ca imi este frica de toate chestile in care nu cred fantome,spiridusi,mos craciun,zana maseluta, sirene, zeii

acum o oră | IoanaMihaela23 a răspuns (pentru RAY27TM):
Pentru ca îți este frică de Creator pentru că dacă l.ai vedea in clipa asta și ti.ar cere socoteală pentru ce ai făcut în viața asta ai murii pe loc, pot sa cred că îi negi existenta de frica pentru ca o sa te judece.

47 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Ooh, iar te-a necăjit o fată.Nu mai pune şi tu la suflet.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Tu din ce galaxie ai aparut? nici macar nu am suflet

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Din toate galaxiile.
Da, am uitat că nu ai suflet.Atunci la minte, cred că din asta ai.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Da o sa imi mut informatia in memoria de lunga durata pana nu ma sinucid de suparare pentru ce mi-a spus fata aia

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Păi dacă nu vrei să te sinucizi uită informaţia aia, n-o mai muta nicăieri.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Nu m-a suparat fata aia fii calma

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Ododododoh

| PersonajFictiv a răspuns:

Cred in existenta unor spirite,entitati,etc,care pot lua contactul cu anumite persoane aflate inca in corp.
Nu ai cum sa iti impui ceva de genul " Nu am sa cred in fantome,pentru ca imi e frica de ele, ca o sa ma bantuie".
Daca iti e frica, inseamna ca tu crezi in existenta lor si te sperie ce semnifica ele.
Daca nu crezi in existenta lor, in lumea ta, ele sunt inexistente, deci de ce ti-ar fi frica?

Si mda, no comment in rest.

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Da cica eu nu cred in dumnezeu, zeus de frica lor

| PersonajFictiv a răspuns (pentru RAY):

Daca iti e frica, sigur crezi.
Nu are cum sa iti fie frica si sa te minti ca nu crezi in Zeus.
Adica pana mea, de ce sa iti fie frica de ceva inexistent? laughing
Nu are rost sa-i bagi in seama pe toti.
Lasa-i cu perceptiile lor, iti pierzi timpul.

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Cica imi este frica de dumnezeu ca am multe pacate, desigur ca aia stie ce pacate am desi nici nu ma cunoaste, intr-un fel ma jignit dar asta e iubire crestina, asa sunt crestini ce sa faci

| PersonajFictiv a răspuns (pentru RAY):

Macar de ar fi crestini adevarati,in Biblie zice clar " Nu judeca,ca sa nu fi judecat ", nu ma duc la biserica,dar macar atata stiu.
Si ei ce fac,majoritatea? Judeca,fac razboaie cu alte religii,ne ameninta ca ne ducem la dracu, se cred superiori si altele.
Ca sa fi crestin, nici macar nu e o alegere, pur si simplu, te nasti intr-o tara care are religia asta, te boteaza preotul cand nu ai capacitatea de a alege, si gata, bang! esti crestin.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Ar trebui sa fii mai explicit. Nu in orice religie si tara esti botezat de mic. Parintii mei nu m-au botezat cand eram mica. Mi-au aratat in ce credeau ei, m-au crescut cu principii de viata, dar mi-au spus clar ca doar eu aleg ce vreau sa fiu. Eu am ales ce cred. Si cred ca toti ar trebui sa avem acest drept. Unii oameni isi cresc copii in frica, ii ineaca in apa si il numesc botez. Vorbeam odata cu cineva si la un moment dat a venit vorba ca nu sunt botezata si deodata a sarit in sus de frica spunand ca Satana sta langa mine.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Am specificat clar ca ma refer la crestinism.
Ai niste parinti foarte inteligenti daca au facut asta, nu fac parte din turma,pentru ca iti arata anumite lucruri si ti le explica,apoi doar daca vrei tu,le accepti si traiesti dupa acele perceptii,credinte,etc.
Daca toti parintii si-ar educa copii, i-ar invata anumite principii care ii ajuta, ar fi foarte frumos.
Tu in ce crezi? Crezi in ceva mai superior, crezi in tine, etc?

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Eu sunt adventista de ziua a saptea. Cred in Dumnezeu, Sfanta Treime, dar se difera mult de ortodoxism sau catolicism. In aceasta religie nu sunt ritualuri, nu credem in rai sau iad, reincarnare, avem principii cu privire la sanatate. Nu stergem praful de pe icoane cu fata sau ne rugam inspre E adica la soare, aceste obiceiuri avand origini pagane, nu imi fac semnul crucii care mi se pare o prostie. Evenimente precum nuntile sunt foarte diferite, la fel si inmormantarile. Nu avem obiceiuri precum dezgroparea mortului la 7 ani. Nu sarbatorim Craciunul sau Pastele.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Vrei sa te ajut sa il iubesti mai mult? http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/

| Nilsson a răspuns:

Poate o sa fii surprins, dar sa stii ca are dreptate, dar tu nici macar nu constientizezi lucrul acesta.

Hai sa facem un exercitiu de imaginatie: daca Dumnezeu ti s-ar descoperi, tu cum ai reactiona, cu bucurie sau cu spaima, tinand cont ca esti impotriva Lui si cauti sa corupi si pe altii?

Oricum, mi se pare penibil demersul tau, sa incerci sa pui un alt utilizator care nu are aceeasi parere cu tine intr-o postura nefavorabila si rastalmacindu-i raspunsul, ea s-a referit la teama de Dumnezeu, nu la fantome cum zici tu.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Dar tu cum ai reactiona daca ai sti ca exista zeus? Si tu de spaima, teama nu crezi in el a? 5, 5 miliarde de persoane tot din teama nu crede in iisus? Parca iisus e iubire cum sasi fie frica de ceva care se pretinde a fi binele absolut? Mie numi frica de iisus din contra il consider un filozof bun care e ca buddha, ferice de cei saraci in duh ca a lor este imparatia domnului, isi amintesc ca pavel era un criminal tot nu i-a fost frica de iisus, nu poate exista frica cand vorbim de iubire, desi nu asta e motivul pentru care nu cred ca iisus era un zeu de fapt nu cred ca el a pretins asa ceva, astea sunt inventi religioase, iisus era un filozof care cauta scopul vieti, mie nu mi frica de cei care cauta adevarul

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Nu poti sa compari Dumnezeul biblic cu Zeus din mitologia greaca. Zeus cica era fiul lui Cronos si al Rheei, Iehova este descris ca fiind etern, fara inceput si fara sfarsit.
Zeitatile grecesti erau asemanate cu niste oameni plini de vicii care patronau doar anumite forte ale naturii, pe cand Dumnezeu este atotputernic, omniscient si reprezentantul binelui absolut.
Acestea sunt notiuni profunde pe care evreii din vremurile antice cu greu le puteau intelege si e putin probabil sa fie rodul unei inventii.
Paganii aduceau jertfe zeilor ca sa le mearga bine, ca sa ploua sau sa castige razboaie pe cand evreii aducea jertfe pentru pacate. Iarasi, apare conceptul de moralitate, ceva cu totul strain unor triburi antice din orientul mijlociu.
Paganii reprezentau zeitatile sub forma unor oameni sau hibrid om-animal, pe cand Iehova interzicea orice reprezentare deoarece nu putea fi asemuit cu nimic. Iarasi e o diferentiere cruciala, total diferita de gandirea oamenilor din acele vremuri.
Nu mai zic de profetiile biblice si de acuratea relatarilor istorice mentionate in cartile biblice si descoperite mai tarziu de arheologie.
Plus de asta, cartile biblice au fost scrise la intervale de sute de ani si de persoane din medii diferite, totusi exista o coerenta in mesaj.
Datorita unor astfel de argumente cred in Dumnezeu asa cu e descris in Scriptura si nu intr-un personaj fictiv cu e Zeus.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Absolut totul are un inceput, acest argument nu raspunde la intrebarea cum a aparut dumnezeu? si o complica mai mult,crezi pentru ca ai fost crescut de mic in religia crestina daca te-ai fi nascut in perioada aia ai fi crezut in zeus,inainte de big bang nu exista timp desi nu avea cand sa apara dumnezeu, repet absolut totul are o cauza, un inceput, orice zeu se poate folosi de acest argument ca a existat mereu = fara o cauza, un inceput, chiar daca aparea din nimic cum a creat totul din absolut nimic? in biblie nu scrie cum a creat si doar ca dumnezeu a facut atat

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

In filozofie, argumentul cosmologic arata faptul ca nu sunt posibile decat doua moduri de existenta: ceea ce este creat si ceea ce este necreat, iar ceea ce este creat isi are originea din ceea ce ce este necreat.

Universul nu se poate crea singur, nimicul inseamna nimic, nu existau anterior legi ale fizicii care sa-i dea nastere, si nici alte universuri paralele care s-au ciocnit (daca ar exista, atunci ele cum au aparut?)

E greu sa intelegem eternitatea Lui Dumnezeu, deaorece noi privim timpul ca pe o linie dreapta cu un punct de inceput, dar eu imi imaginez timpul ca pe un cerc de o circumferinta infinita, unde nu exista nici punct de plecare, nici de sfarsit, iar istoria acestui Univers este doar un segment finit din acest cerc infinit.

Referitor la mitologie, eu nu cunosc alta divinitate in afara de cea a religiilor avraamice careia sa ii fie atribuit conceptul de eternitate. In cam toate mitologiile, nasterea zeilor este explicata prin niste legende care reflecta gandirea omeneasca, asa cum gandesti si tu ca totul are un inceput.
Si un lucru interesant, apostolul Pavel, cand a predicat in Atena, a observat printre nenumaratii idoli un altar inchinat ``unui Dumnezeu necunoscut``, iar el l-a recunoscut ca fiind cel adevarat (Fapte 17:23)

| RAY explică (pentru Nilsson):

Faci niste afirmati acolo nefondate
1, Universul nu se poate crea singur? asta e o ipoteza atat,daca ai o minte deschisa lasi un procent si acolo,tu imi ceri sa cred in dumnezeu iar tu imi demonstrezi ca ai o minte inchisa,nu suntem pe acelasi frecventa,tu imi ceri ceva de care nici tu nu esti capabil,hai sa o luam invers dumnezeu nu putea exista dintotdeauna sau aparea din nimic,e acum alta smecherie tu vrei sa cred asta avand acelasi dovezi ca cu afirmatia ta adica zero, e un paradox tu imi ceri ceva ok dumnezeu a existat dintotdeauna a creat totul din nimic dar universul nu putea sa apara din nimic sau sa existe dintotdeauna,vezi paradoxul nul vezi pentru ca ai o minte inchisa,esti convins de ceea ce crezi, deschideti mintea si atunci mai discutam

eu nu vreau sa cred eu vreau sa stiu, nu e greu sa crezi ca dumnezeu e raspunsul la orice intrebare e extrem de usor,de ce ploaie afara? dumnezeu, de ce apare curcubeu pe cer? dumnezeu e semnul lui dumnezeu dupa potop, de ce ninge? cum s-a creat soarele? dumnezeu l-a creat si punct, raspunsul dumnezeu nu rezolva nimic din contra o face mai complexa, universul a fost creat de dumnezeu? pai dumnezeu cum a aparut? cum putea sa apara ceva atat de complex, dumnezeu e complexitatea infinita, asa ceva e imposibil, apropo pentru ca el sa existe dintotdeauna are nevoie de timp. desi cum a aparut timpul care la determinat pe dumnezeu? cum putea sa creeze atat de multe stele si vietati din absolut nimic

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Scuze că intervin având în vedere că mi.ai menționat numele in întrebarea ta lipsită de sens, eu nu știu ce tot te chinui tu pe.aici sa demonstrezi ce!? Că Dumnezeu nu există? Sau sa-i faci pe alții să te aplaude și îi mai faci și cu "mintea închisă" adică prosti de.a binelea că(,)crede in Creator, cine îți cere ție să crezi? Eu am mai zis de ce cred și doar mi.am expus o părere, e strict problema ta de ce nu crezi dar de ce pui întotdeauna întrebări cum s-a format Universul? Ce crezi că vei găsii răspunsuri aici? Omu îți spune de ce ar trebui să crezi in El nu te obliga nimeni dragule dar nu te mai chinuii atât ca devii penibil cu toate întrebările tale prostești! Mai citeste și tu carti despre fizica și Univers și nu mai întreabă pe.aici că nu știe nimeni! Eu cred că a fost Creatorul altul Big Bang tu ce vrei mai mult de.atat?

| RAY explică (pentru Elide):

Eu am pus o intrebare aici ca sa vad de ce oamenii nu cred in fantome poate de frica lor? ca tu asta ai afirmat ca eu nu cred ca am o frica ca sunt mare pacatos, nu vad unde am facut eu propaganda ca zeul tau nu exista, team inclus in intrebare pentru ca mai inspirat atat

uni au o frica de fantome si lucruri pananormale http://www.psychic.de/......44355.html

nu judeca ca vei fi judecata ai uitat versetul asta, mai este unul Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea. Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică." (1Cor 14:34-35).
„Femeii nu-i dau voie să înveţe pe alţii, nici să se ridice mai pe sus de bărbat, ci să stea în tăcere."
(1Tim 2:12).

asa ca lasa-ma cu invataturile tale si citeste biblia

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Pai tu care nu crezi vad că te preocupa tare Biblia și învățăturile creștine ipocritule!

| RAY explică (pentru Elide):

Vezi ca eu nu team jignit ioana, find ateu nu ma pot interesa de alte religii? ateismul nu-i o religie, credinta, dogma pot cerceta orice religie, credinta vreau

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Da dar nu te mai contrazice cu creștinii deoarece nu îi poți face sa nu mai creadă așa cum nici noi nu te obligam să crezi.

| RAY explică (pentru Elide):

Vezi ca minti, majoritatea voi imi dai replica nu eu

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Mai repeți la nesfârșit cu minciunile tale cu tot? Ai probleme grave, eu te.as sfătui să consulti un psiholog deoarece m.am m.ai uitat prin întrebările tale și sincer îți spun că asta nu.i gândire de om normal, nu te supăra pe mine din suflet îți spun.

| RAY explică (pentru Elide):

Gandire de om normal e sa accepti ca serpi vorbesc asa e

| Nilsson a răspuns (pentru Elide):

Nu te mai consuma din cauza lui, fiecare e liber sa isi aleaga drumul in viata, i-am explicat in masura in care am putut de ce cred intr-un anume fel, nu oblig pe nimeni sa creada ca mine.
M-am convins ca nu are rost sa-i mai raspund.

| Elide a răspuns (pentru Nilsson):

Are o vârstă și cred că degeaba o are daca omu il sfătuiește ceva și își expune părerea face din țânțar armăsar și mai zice că și avem mințile inchise..Doamnee,nu mă mir de ce nu și.a găsit o partenera până la vârsta asta..No comment laughing

| RAY explică (pentru Elide):

Tu ca femeie nu ai ce invata un barbat tu trebuie sa taci, ti-am dat si versetul, nu ai tu ce invata din moment ce ai adus pacatul in lume

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Misoginule atat am de zis.

| RAY explică (pentru Elide):

Ce misogin daca asta scrie in biblia ta, femeilor nu le dau dreptul sa invete pe alti si sa taca in adunara

| RAY explică (pentru Nilsson):

Eu nu vreau sa cred eu vreau sa stiu,daca ai fi fost o persoana sincera si corecta ai fi pornit cu o minte deschisa spre o discutie nu cu mine nu de la bun inceput tu deja deti adevarul absolut totul, asta nu e corect, fix religia ta e cea mai buna din cate exista, 5, 5 miliarde de persoane vor arde in iadul vesnic doar ca nu au crezut in iisus ca dumnezeu in scimb voi 2, 5 mld veti in rai indiferent de cat de pacatosi sunteti

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Elide):

Crestinilor le plac povestile nu rationalitatea, uite cine te obliga:
,, Oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie''
ine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire
Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el chiar si animalele lor si distrugeti tot ce va iese in cale.
Intre dumnezeii popoarelor cari va înconjoara, lînga tine sau departe de tine, dela o margine a pamîntului pana la cealalta-
Sa nu te învoiesti si sa nu -l asculti; sa n’arunci spre el o privire de mila, sa nu -l cruti, si sa nu -l ascunzi.
Ci sa -l omori; întai mîna ta sa se ridice asupra lui ca sa -l omoare, si apoi mîna întregului popor;
Sa -l ucizi cu pietre, si sa moara, pentru ca a cautat sa te abata dela Domnul, Dumnezeul tau, care te -a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
Nu ai cum sa convingi un crestin de ceva folosind afirmatii rationale, ai spus-o si tu, pana la urma cum functioneaza lumea aceasta? pe povesti?

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Elide):

Eu pot sa cred in monstrul din macaroane de sub patul meu, pana la urma el nu instiga la nelegiuiri si nu poti dovedi ca el nu exista, chiar daca vi la mine acasa si te uti sub pat pot spune ca numai cei care cred in el îl pot vedea, si pot crede ca el e creatorul universului.Sunt perfect sanatos psihic daca cred in acest monstru? pana la urma ce mai este nebunia? daca îi spui cuiva ca esti ateu zice ca esti dus cu pluta.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Elide):

Ia pozitii cu partenerul de viata a carei gandire este asemenea irationala si asteptati sa vina sarbatoarea zombiului pe bat.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Elide):

Mai functioneaza lumea asta pe principii rationale sau a functionat vreodata? exista un barbat care si-a creeat intr-un fel propria religie in care inauntruli cladirilor trebuie sa poarte o sita de plastic(si trebuie sa se inchine la monstrul macaroanelor)si asa a pozat pentru buletin, cu sita in cap.Asa e si cu zombi pe bat.

| Elide a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Esti dus scuza.ma dar "exista un barbat care si-a creeat intr-un fel propria religie in care inauntruli cladirilor trebuie sa poarte o sita de plastic"de unde vii frate? Vii de pe Luna că te trezești și tu vorbind laughing laughingPrea puțin îmi pasă de gândirea ta de 2lei!

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Elide):

O,nu....monstrul facut din macaroane iti mananca din creier, daca nu te inchini lui diseara ai sa mori.

| Elide a răspuns (pentru Neverrrrrr):

"monstrul din macaroane"te.a creat "inteligentule"inteligenți va credeți voi ateii și faceți pe interesanții și dragul meu ce vrei să arăți că tu nu crezi in nimic? Bravo ție puțin îmi pasă că nu crezi tu laughing laughing Ești mort omule pot sa spun cu certitudine că tu ești un mort in viață!

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Elide):

Cred că Monstrul Din Macaroane ne-a creat si cred in El iar tu care nu poti dovedi ca nu exista trebuie sa te supui.
Un mort viu? deci motivul pentru care nu omori pe toata lumea e frica de acea creatura in care crezi? Un om in secolul 21 nu are nevoie sa-si ia moralitatea dintr-o carte de povesti.Mentalitatea asta t-i se trage din cartea ta de povesti unde daca erai ateu erai omorat cu pietre(din ordinul zeului tau desigur). Lafel e si acum, executarea transfirmanduse in ura si aere de superioritate.Nimeni nu detine adevarul si de aceea trebuie sa te bazezi pe dovezi nu pe povești.
Poftim http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/
Trebuie sa ai sindromul down sa nu tragi concluzia corecta din pagina de mai sus.Nici mie nu imi pasa de parerea ta, parerea ta spune ceva despre tine nu despre mine.

| xByte a răspuns:

N-am mai ras atat de tare de ipocrizia umana de mult timp laughing

| LoredanaS19 a răspuns:

Ciudat. laughing