| oprescudorin11 a întrebat:

Voiam sa pun o intrebare existentiala. Ca sa o incadrez in 'ceva'. Noi oamenii de ce traim, ca nasterea o avem ca un punct '0'.
Traim din cauza 'fricii de moarte'?(de murit oricum murim, cand unde si cum nu prea stim!).Din cauza placerilor neasemuite pe care le gasim in viata, uneori umbrite de suferinte ), ca vrem sa facem ceva util societatii, spre mandria noastra sau din credinta, sau din obisnuinta, nestiinta, altfel i-as zice:INERTIE!(adica pentru ca asa trebuie). Astept pareri, scuzandu-ma de indecenta intrebarii.

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Nu sunt necesare motive pentru a justifica existenta.Nu poti intreba : "De ce exista Universul? " Exista,pur si simplu. Cum am aparut noi, rasa umana, asta-i alta treaba. Nu poti spune : "Bai,dom'le eu traiesc ca imi este frica de moarte! " Existenta,adica viata,este o conditie data. Ca si la matematica cand zic aia : "Se da multimea A formata din elementele...",tu sa te apuci sa intrebi :" Pai de ce se da? De ce trebuie sa existe multimea A?" Nu poti raspunde acestor gen de intrebari. Ceea ce conteaza,insa,este ce faci cu multimea A, adica cu viata,ce scop ii dai. Existam (traim) ca sa simtim,sa ne bucuram, sa ne intristam (are si intristarea farmecul ei ), sa intelegam, sa cunoastem, sa iubim. Aici intervine si credinta fiecaruia. Credinta mea este ca traiesc ca sa pot atinge urmatorul nivel in existenta : nemurirea.

| oprescudorin11 explică (pentru suffarstar):

MAGNIFICA EXPLICATIA.Nu mai intreb nimic, doar, de ce nu toata lumea nu gandeste asa. Dar, poate ar fi o pierdere din FRUMUSETE!

| suffarstar a răspuns (pentru oprescudorin11):

Iti multumesc! Mi-a facut placere sa te ajut. Nu stiu de ce nu toata lumea gandeste asa, fiecare are propria lui filosofie de viata.

13 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Traim pentru ca asa vrea natura, ea dicteaza, suntem limitati de ea. Asta este cursul vietii, conditiile formeaza si dicteaza, ele ne dau pofta de viata. Altfel ar fi fost imposibil sau ilogic totul, nu s-ar fi putut explica existenta vietii.

| αndï a răspuns:

Traim pentru ca trebuie sa ne luam niste lectii ca spirite ca sa putem avansa, sa invatam ce inseamna individualitatea, si sa ne "jucam" cu viata. Cand mori. O iei de la inceput dar cu alte lectii, reincqrnarea suna a o teorie care pentru mine explica perfect totul si de ce asa si nu asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca tot ne-am nascut de ce sa nu traim? Ori ca te sinucizi ori ca traiesti in continuare e cam acelasi lucru. La un moment dat tot o sa mori si poate vrei sa realizezi si tu cate ceva pana atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traim ca sa murim logic.

| Okkultist a răspuns:

Traim pentru a onora natura, pentru a iubi, pentru a evolua spiritual, invatam sa traim pe zi ce trece. Invatam sa mergem pe aceeasta lume in care zeii ne sustin. Murim si trecem in alt plan al existentei, evoluam. Eu cred in zei eguptului, deci religia mea a dat cea mai mare importanta timp de secole mortii si vietii de dupa moarte. Moartea este un proces natural si frumos, care avem toti provilejiul sa il experimentam o data si o data. Trebue doar sa vrem. Citeste tablitele lui thoth atlantul si vei intelege tot si toate filosifia asta de viata care ne macina pe toti pe zi ce trece. Scopul omului este de a evolua.

| Metin2Action a răspuns:

Sunt multe moduri cum ai putea sa abordezi aceasta intrebare! Punctul 0 nu este cand te-ai nascut... Punctul 0 este cand mori. Si nu traim din cauza fricii de moarte.''Daca' ai credinta... Citeste biblia si ai sa aflii de ce traim! Funda!

| DLeonard1998 a răspuns (pentru Metin2Action):

Nu stiu ce sa zic de credinta :/ si religie IMO religia este o chestie facuta de om (sau probabil ceva mai intelectual dar in niciun caz divin) pentru a manipula happy si da poate ca traim sa evoluam si sa depasim fricile POATE. Orice este posibil

| oprescudorin11 explică (pentru Metin2Action):

Sunt de acord ca datorita Credintei putem gasi un mod justificativ de a trai.Toata lumea procedeaza asa? Daca Nu! Ce justificari isi gasesc?

| Alphawolf a răspuns (pentru oprescudorin11):

Neclaritatile tale constau in faptul ca tu raportezi totul la om. Insa daca ai lua in calcul tot ce exista, implicit formele de viata lipsite de ratiune, probabil ai intelege(cu adevarat).

| oprescudorin11 explică (pentru Alphawolf):

Nu cred ca exista forme de viata lipsite de ratiune, dar ma raportez la om caci, nu-i asa, cred ca sunt om.Fiecare forma de viata are 'ratiunea ei' sau una cosmica, totuna, nu se stie daca sau nu ne sunt superioare, macar pentru simplitatea lor aparenta.Nu ca m-ai ajutat, m-a facut sa am curajul sa-mi decantez mizeria vis a vis de ce pot avea bun in mine. Sper ca nu numai mie imi esti folositor.Ar fi efortul tau 90% irosit si nu asta as dori.

| Alphawolf a răspuns (pentru oprescudorin11):

Din intrebarea ta am inteles ca nu esti deloc stapan pe situatie, ai fost departe de a intelege(cel putin inainte de a primi raspunsuri)... Eu ti-am dat un indiciu necesar in a intelege... dar din partea mea il poti ignora.

Oricum bine ca te-a ajutat suffarstar, explicand magnific, adica pe intelesul tau. Important e sa intelegi cum trebuie, nu cum iti convine.