| Mazarica123 a întrebat:

Vreau niste informatii despre,,euglena verde", am nevoie urgent.

4 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

E un microorganism care face parte din regnul Protista, subregnul Protozoa. Traieste in mediul acvatic (ape dulci, murdare din iazuri si balti) si are dimensiea intre 0, 1 – 0, 2mm. Are culoare verde si prezinta un flagel (ca un fel de codita) cu rol in deplasare. Euglena verde are corpul format dintr-o singură celulă cu: membrană, citoplasmă, cromatofori cu clorofilă, vacuolă contractilă (având rol în excreție), stigmă-organit fotosensibil(pata rosie), flagel, nucleu.
Are hranire mixta: heterotrofa si autotrofa. Autotrofa ziua, cand isi prepara singura hrana (ca plantele), iar in timpul noptii are hranire heterotrofa (ca animalele) hranindu-se cu zooplacton si alte microorganisme. Sper ca te-a ajutat ce ti-am scris eu mai sus. O zi frumoasa!

| unul1 a răspuns:

De google ai auzit?

| mira26 a răspuns:

Pe site-ul asta gasesti o tona de informatii:http://ro.wikipedia.org/wiki/Euglena_verde

| galeb a răspuns:

Cauta in wikipedia